Wielki poradnik zanęt i przynęt wędkarskich

wędkarstwo i turystyka

Artykuł zadowoli każdego amatora i profesjonalistę wędkarstwa. Znajdziesz tu wszystkie najlepsze i najskuteczniejsze przepisy zanęt,metody i techniki do wabienia, oraz skutecznego połowu ryb słodkowodnych. Dowiesz się jak skutecznie wykonać zanętę lub przynętę , jakiej metody użyć na daną rybę , jakich zapachów stosować, aby skutecznie zapolować na wymarzony rybi okaz . Przy pomocy tego poradnika  nauczysz się wszystkich tajników  tego pięknego sportu  jakim jest wędkarstwo. No to przygotuj palec i nasmaruj kółko od myszki bo będzie dłuuuugi artykuł :).

Przynęty Wędkarskie:

Biały robak

Tak wędkarze określają potocznie larwy muchy plujki. Jest to niezrównana i najbardziej uniwersalna przynętą na wiele gatunków ryb, szczególnie na plocie i leszcze. Na haczyk zakłada się najczęściej po dwa-trzy robaczki. Moim zdaniem na dwa białe skusi się każda karpiowata. Mojemu koledze na tą przynętę nawet wziął szczupak, ale to skrajny przypadek. Porcjowane i kolorowe robaczki można z łatwością nabyć w sklepach wędkarskich. Z kolorów sprawdza się czerwień i żółty. Kilka godzin przed wędkowaniem do pudelka z „białymi” wsypuje atraktor. Z zapachów sprawdza się anyż, karmel i czosnek. Nie używam atraktorów w płynie, ponieważ gdy posypany proszkiem robak znajdzie się w wodzie, obok niego powstaje mała chmurka opadającego pachnącego pyłu, który wabi ryby, a płyny nadają tylko przynęcie zapach. Takie sypkie atraktory można również nabyć w sklepie wędkarskim. Warto tez zaopatrzyć się w specjalny pojemnik do przechowywania robaki, z którego w żaden sposób się nie wydostana. Przed użyciem robaki należy odsiać z trocin i włożyć do pudelka z mąka kukurydziana lub sucha zanęta. Ten zabieg, który musi trwać około doby, odtłuszcza je i usuwa z nich zapach amoniaku. Czasem, gdy po długim wędkowaniu w ciepły i słoneczny dzień spojrzysz do pudelka ze swoimi białymi robakami, zobaczysz, ze cześć z nich się zmieniła w bordowe i czerwone kokony. To sa właśnie kastery. Jest to świetna przynęta na większe plocie, wiec nie wyrzucajcie ich myśląc, ze to nieżywe robaczki. Zdechle „białe” śmierdzą zgnilizna, a kastery nie maja zapachu. Odpowiednia poczwarka na haczyk powinna mieć kolor kremowy w różnych odcieniach. Jeżeli chcesz, by twoje białe robaki już dalej się nie przepoczwarzały, zalej je woda, w której mogą spokojnie czekać kilka dni na twoje wyjście na ryby.

Czerwony robak

Wyglądem są bardzo zbliżone do rosówek, ale znacznie od nich mniejsze. Bytują w rozkładającym się nawozie i kompoście, dlatego często są potocznie nazywane „gnojakami”. Odznaczają się w wodzie dużą ruchliwością i są doskonałą przynętą prawie na wszystkie ryby. Zakłada się je na mały haczyk pojedynczo lub na większy po kilka. Robaki te wykazują dużą żywotność i dają się długo przechowywać w kompostowej, przewiewnej ziemi. Jeżeli będziesz je „dokarmiał” układając na powierzchni cienka warstwę kompostu, dbając o to, by ziemia była stale wilgotna, Twoja hodowla będzie się utrzymywała bardzo długo. Czerwony robak jest świetną przynętą na średnie okonie i leszcze. W sklepie wędkarskim można nabyć dendrobeny, które sa sklepowym odpowiednikiem czerwonych robaków. Ale wydaje mi się, ze czerwone robaki nakopane samemu sa od nich łowniejsze, bo pachną ziemia z łowiska.

Rosówki

Występują one w ziemi łąk, trawników. Można rozpoznać ich obecność po charakterystycznych otworach w ziemi. Najlepsza pora do chwytania rosówek jest noc, zwłaszcza, kiedy gleba pokryta jest rosa (stad ich nazwa). Wysuwają się wtedy z otworów i zbierają wilgoć, ogonami są jednak zaczepione w korytarzach. Najmniejszy nawet hałas lub szmer powoduje, ze w mgnieniu oka chowają się do swoich norek. Trzeba wiec poruszać się ostrożnie i cicho. Rosówkę należy złapać od tylu lekko przyciskając ja do ziemi, następnie naprężyć, poczekać, aż sama puści się norki i da się wyjąc. Nie można tego robić za szybko, ponieważ możemy rosówkę przerwać. Rosówki należy przechowywać w świeżo zerwanej trawie, nigdy w obecności innych robaków, bo te szybko giną w towarzystwie rosówek.

Ochotka

Jest ona uważana przez wielu wędkarzy, za przynętę doskonałą. Sprawdza się o każdej porze roku, a zwłaszcza zima, gdy trudno złowić jakakolwiek białą rybę. Nazwa ochotka oznacza larwę owadów z rodziny ochotkowatych. Podczas rójki dorosłe owady unoszą się nad woda i przypominają chmarę komarów, ale nie kąsają. Wkrótce składają do wody jaja, z których później wykluwają się larwy. I właśnie te zakładamy na haczyk. Rodzina ochotkowatych liczy około trzech tysięcy gatunków. Ich larwy różnią się wymiarami, ubarwieniem oraz trybem życia. Te larwy, które zakładamy na haczyk żyją w osadach dennych, sa intensywnie czerwone.

Larwy chruścika

Przynęta równie atrakcyjna, jak ochotka, jednak trudniejsza do zdobycia, i raczej nie do kupienia w sklepie. Dorosły chruścik wygląda prawie tak samo, jak ćma. Jego larwy żyją w wodach dobrze natlenionych. Charakterystyczne domki larw można znaleźć często na gnijących gałęziach lub przyczepione do kamieni. Chruściki najlepiej jest przechowywać w domkach, w przewiewnych pudelkach. Z domków wyjmujemy je ostrożnie, podobnie przy zakładaniu ich na haczyk, ponieważ larwy są bardzo kruche.

Ciasta

Podstawowa zaleta ciast jest to, ze możemy je zrobić sami, w domu. Do przygotowania prostego ciasta potrzebna jest kaszka manna i olejek waniliowy. Do garnka wlewamy 2 szklanki wody i doprowadzamy do wrzenia. W tym czasie przygotowujemy 2 szklanki kaszki manny. Kiedy woda zacznie się gotować wsypujemy kaszkę do garnka i mieszamy przez kilkadziesiąt sekund, aż woda odparuje. Następnie wyjmujemy kaszkę na talerz i czekamy, aż ostygnie. Na koniec nalewamy na dłoń odrobinę olejku waniliowego i ugniatamy ciasto. Przynęta jest już gotowa.

Woblery

Są to przynęty, których przeznaczeniem jest udawanie żywych rybek. Maja one specjalny ster, dzięki któremu przynęta albo „pracuje” głębiej albo płycej. Woblery dzielą się na pływające i tonące w zależności od tego, czy można prowadzić je na, czy pod powierzchnia wody. SA również woblery jedno lub dwuczęściowe. Moim zdaniem lepsze sa woblery dwuczęściowe, gdyż swoim „wężowatym” ruchem bardziej prowokują ryby do brania.

Rippery

Należą do przynęt miękkich. Ich przeznaczeniem jest udawanie żywej rybki, podobnie, jak woblery. Stworzone sa ze specjalnego tworzywa, które wchodzi w reakcje z plastikiem, dlatego należy je przechowywać w specjalnych, „nierozpuszczalnych” pudelkach. Rippery można spotkać w sklepach w różnych rozmiarach i kolorystyce. Zbrojone sa w jeden hak z tzw. główką jigowa. Przynęty te prowadzi się specjalna metoda nazwana od główki „jigowaniem”. Polega to na tym, ze przynętę opuszczamy na dno, podrywamy, prowadzimy przez kilka sekund i ponownie opuszczamy na dno, i postępujemy tak w kolko.

Twistery

Twistery należą do przynęt miękkich, podobnie jak rippery, jednak nie maja udawać żywej rybki. Maja za to zaciekawić rybę swoim intensywnie pracującym ogonkiem. Podobnie, jak rippery, zbroi się je w główki jigowe i prowadzi metoda jigowania.

Blachy wahadłowe (wahadłówki)

Należą do przynęt twardych i najczęściej są zrobione, jak sama nazwa wskazuje, z blachy. Uzbrojone są najczęściej w kotwice. Można je uatrakcyjnić przywiązując do ich kotwiczek chwost, czyli kawałek nici koloru n.p. czerwonego. Podnosi to atrakcyjność przynęty. Nie da się jednoznacznie określić najlepszej techniki prowadzenia wahadłówki, trzeba ja odkryć samemu.

Obrotówki

Należą do przynęt twardych. Ich cecha charakterystyczna jest to, ze podczas prowadzenia ich skrzydełko się obraca tworząc dużą fale hydroakustyczna. Można spotkać różne rodzaje obrotówek, o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Podobnie, jak wahadłówkę, obrotówkę można uatrakcyjnić dodając do jej kotwicy chwost.

Sztuczne muchy

Są to przynęty używane głównie na przynęty łososiowate. Maja one udawać naturalny pokarm tych ryb: larwy, niewielkie rybki, owady dorosłe. Są różne rodzaje sztucznych much: nimfy (udają one larwy owadów), muchy mokre (udają owady dorosłe, które pływają pod powierzchnia wody), muchy suche (udają owady dorosłe, które pływają na powierzchni wody), streamery (udają niewielkie rybki), puchowce (w zasadzie nie udają jakiegoś konkretnego organizmu, ale zaciekawiają rybę, która ma wziąć przynętę).

Metody wabienia nęcenia i poławiania ryb :

Płoć– jest rybą pospolitą,  występującą niemal w każdym zbiorniku wodnym. Sprawia to, że niejednokrotnie jest głównym celem wędkarza. Podczas gdy inne gatunki nie są skore do współpracy z łowiącym, często to właśnie wynik zrobiony na płotkach decyduje o zwycięstwie. Szukając miejsca do położenia zanęty starajmy się zawsze wybierać twardy odcinek dna. Ważne jest także, by miejsce to było „ciekawe”. Mam tu na myśli załamanie dna, obszar płaskiego dna zaraz na końcu spadu, dołek lub miejscowe  wypłycenie. Dokonując wyboru nie kierujmy się zasadą; „im dalej tym lepiej”. Ciekawe miejsca znajdują się często blisko brzegu. Już woda głębokości jednego metra może nas obdarzyć pięknymi okazami tego gatunku.

Zanęta płociowa powinna być ciemna, a w szczególnych przypadkach nawet czarna. Charakterystyczną cechą jest także drobna granulacja i dobra praca mieszanki. Otrzymujemy taki efekt poprzez dodanie wyprażonych ziaren roślin oleistych.W wodach stojących oraz wolno płynących kanałach gdy brania są dość dobre, a średnia długość łapanych osobników nie przekracza 15 cm możemy mówić o następującym  schemacie nęcenia: W zależności od warunków używamy do 2 kilogramów zanęty spożywczej. Dodatkiem tu może być pinka w niewielkich ilościach. Podczas wstępnego nęcenia wrzucamy do wody około 6-10 kul wielkości  pomarańczy. Wrzucamy także jednorazowo porcję jokera z gliną, 10-14 kul. Podczas łowienia gdy brania ustają donęcamy kulami  wielkości mandarynki wrzucając na zmianę kulkę zanęty z pinką oraz kulkę z jokerem. Od tego schematu są ustępstwa co dyktowane jest nam przez warunki na łowisku, liczbę brań, ich intensywność oraz wielkość ryb. W sytuacji gdy brania są bardzo intensywne, a wielkość poławianych płoci nie przekracza 20cm należałoby podać  więcej zanęty  spożywczej kosztem gliny z jokersem. W tym przypadku można dodać także pewną ilość ochotki zanętowej wraz z zanętą. Sporadycznie zdarza się, że ryba nie bierze zbyt intensywnie. Wtedy należy podać więcej jokera z gliną na rzecz zanęty. Podsumowując dużo ryb więcej zanęty, słabe brania więcej gliny z jokersem.

Płotki łapie się na niewielkie przynęty. Króluje tutaj ochotka i pinka zakładane na haczyk nr. 18-22. Podczas słabych brań rewelacyjna może okazać się jedna larwa ochotki założona na haczyk nr. 22 zawiązany na żyłce 0,06 mm. Bardzo ważnym aspektem podczas łowienia ryb jest możliwe lekkie podanie przynęty. Obciążenie trzeba zminimalizować do 0,2 grama na metr głębokości. Mówiąc o szybkim i skutecznym łowieniu mam na myśli dwie metody: bat i tyczkę. O ile bat sprawdza się przy łapaniu dobrze biorącej ryby o tyle podczas słabego żerowania skuteczniejszym orężem okaże się tyczka.Podane informacje daja podstawę wiedzy na temat zawodniczego łowienia płoci i stanowią grunt  do zdobywania dalszych doświadczeń w zmaganiach z tą piękną rybą !

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki ukierunkowane na płoć.

Mieszanka przeznaczona do nęcenia większych osobników płoci.
50% 3000 GROS GARDONS-sensas
20%GMS Płoć- Gut-mix
15%Epiceine nature- sensas
5% Chenevis Grille- sensas
5%coco belge-sensas
Zapach; Gardonix(sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki

Mieszanka ta przeznaczona jest  do nęcenia łowisku gdzie dominuje duża populacja płoci mniejszych rozmiarów.
50% 3000 SUPER ETANG gardons-sensas
25%3000EXPLOSIVE gardons-sensas
5% Chenevis Grille-sensas
5% Epiceine noire
10% Biscuit vanilla- senses
5% Coco belge-sensas
Zapach; Double vanilla senses dodać wg. zaleceń producenta.

Kolejna  mieszanka najlepiej  sprawdza się na początku I pod koniec sezonu gdy woda jest zimna a ryby słabo żerują
60% 3000 NOIRE – sensas
20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas
5% Epiceine noire – sensas
5% Coco belge – sensas
5% Biscuit vanille – sensas
Zapach: Gardonix noire (sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki

Zanęta skomponowana w poniższy sposób najlepiej sprawdza się na wolno płynących kanałach
50% 3000 GROS GARDONS fine mouture – sensas
20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas
15% Epiceine nature – sensas
5% Pain d’epice farine – sensas
5% Chenevis grille – sensas
5% Coco belge – sensas
Zapach: Double vanille (sensas) według zaleceń producenta

Zanęta na bazie produktów Lorpio, która ma stanowić tańszą alternatywę dla podanych wcześniej mieszanek
50% Płoć Super
20% Leszcz Super
15% Biscuit ciemny
10% Konopie prażone mielone
5% Coco belge
Zapach: aromat płoć special, dodawać według zaleceń producenta !!!

Leszcz– to gatunek niezwykle popularny w polskich wodach. Zaraz po płoci jest najczęściej łapaną rybką przez wędkarzy. Mimo iż nie słynie z dużej waleczności podczas holu potrafi dostarczyć emocji łowiącemu.
Leszcz to ryba stadna. Wiele można przeczytać w prasie wędkarskiej na temat długotrwałego nęcenia leszczy i doboru miejsca połowu. Jako wędkarze wyczynowi, którzy ograniczeni niejednokrotnie do wylosowanego miejsca musimy radzić sobie w każdych warunkach. Nęcenie leszczy podczas zawodów czy treningu rządzi się swoimi prawami.
Zwykle pierwszym krokiem jest wybranie miejsca położenia zanęty. Zachęcam do wybierania miejsc z twardszym dnem oraz ciekawych pod względem ukształtowania podobnie jak to miało miejsce podczas nęcenia płoci. Przeciwieństwo stanowią tu miejscówki z płytszą wodą i umiejscowione blisko brzegu. Leszcze zwłaszcza te większe wybitnie nie lubią „chlapania nad głowami”. Drugą ważną sprawą podczas nęcenia jest dobór samej zanęty.

Mieszanki leszczowe charakteryzują się aromatami słodko-mdlącymi lub też korzenno-piernikowymi. Zanęty takie powinny zawierać dużo biszkoptów, które nadadzą mieszance odpowiednio słodki smak. Ta powinna być jasna, gdyż w znakomitej większości przypadków wabi ryby lepiej. Różnicą jest tu także praca zanęty. Leszcze wolą pokarm znajdujący się na dnie. Nasza mieszanka po wrzuceni do wody powinna pracować obsypując się na boki. Mówi się często, że dobra mieszanka leszczowa powinna zawierać dużo konkretnych dodatków (casterów, ochotki…). Jest to tylko częściowa prawda odnosząca się do sytuacji, gdzie ryba żeruje i dobrze jest jej sporo w łowisku. Nie ma żadnych sprecyzowanych reguł odnośnie ilości dozowanego „towaru” do naszej zanęty. Tu należy zawierzyć naszemu doświadczeniu. Osobiście preferuję dodanie mniejszej ilości przynęt i w razie potrzeby podawanie dodatkowych porcji zanęty czy też samych klejonych przynęt. Decyzja taka powinna być jednak dobrze przemyślana gdyż często opadający pokarm płoszy zwłaszcza większe osobniki. W przypadku połowu tyczką zachęcam do stosowania podajników, które wykorzystane umiejętnie zmniejszają do minimum ryzyko spłoszenia ryb.

Odpowiedni zestaw na  leszcze jest również ważnym elementem determinującym sukces nad wodą. Z racji na sposób żerowania leszczy haczyk z przynętą powinien być położony na dnie. Niekiedy jest to przegruntowanie o 5 cm, innym razem gdy zestaw jest targany przez prąd, wiatr itp. Kładzie się także na dnie pierwszą śruciną. Ma ona za zadanie zakotwiczenie zestawu w miejscu. Łapiąc leszcze używa się haczyków wielkości 20-16. Na słabo biorące ryby doskonałe SA 2-3 larwy ochotki. Podczas lepszych brań zachęcam do zakładania na haczyk tzw. kanapek złożonych np. z larwy ochotki i castera. Na duże leszcze doskonałą przynętą są białe robaki założone na haczyk nr.16.

Moją ulubioną metodą połowu leszczy jest tyczka z zestawem skróconym . Niekiedy zdarza się, że sytuacja na łowisku zmusza mnie do sięgnięcia po maczówkę. Pozwala ona dosięgnąć ryby z większej odległości. Jest niezastąpiona gdy płochliwe sztuki nie da się zwabić w zasięg tyczki. Łowienie leszczy nauczyło mnie myślenia nad wodą i pewnej elastyczności. Zawsze sprawdzajmy alternatywne sposoby, gdy łowiącym obok nas nic nie bierze może się okazać, że to właśnie my znaleźliśmy złoty środek danego dnia.

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki leszczowe.

Mieszanka ta doskonale sprawdza się w zimnych wodach przyciągając większe     osobniki. Może to być także stosowana latem gdy temperatura wody jest  wyższa.

50% Mein futer-sensas
20% GMS Leszcz- Gut-mix
10% Biscuit vanilla- sensas
10% Pain d’ Epice Farine- sensas
5% Chapelure fluo rouge= sensas (bulka zawodnicza czerwona5% Coprah Melasse- sensas
Zapach; Aromix bremes (sensas)- dodawać wg. Zaleceń producenta

Jest to typowa mieszanka sprawdająca się w ciepłych wodach. Wabi doskonale większe leszcze.

60% Bremes- sennas
15% Epiceine Nature-sensas
10% Biscuit Orange-sensas
10% Pralinor- sensas (migdały)
5% Coprah blance-sensas
Zapach; Super Bremix (sensas)- 5-10% masy suchej mieszanki

Zanęta skomponowana w następujący sposób wabi doskonale mniej aktywne leszcze pobudzając je do żerowania. Nadaje się także do nęcenia mniejszych  osobników.

50% Bremes-sensas
30% GMS Leszcz-gut-mix
15% Epiceine-sensas
5% Citrouille farine-sensas (mączka z dyni)
Zapach; Brasem belge (sensas)- dodawać wg. Zaleceń producenta
Kompozycja ta jest alternatywną dla mieszanek droższych. Doskonale nadaje się do wabienia leszczy o każdej porze roku. Stworzona na komponentach ‘lorpio’
65% Super Lescz
20% Biscuit jasny
5% Pieczywo żółto-czerwone
5% Copra melasa
5% konopie mielone, prażone
Zapach; Aromat brasem-120 gram na 2kilogramy suchej mieszanki oraz 100ml. melasy na 2 kilogramy mieszanki.

Ukleja-wydawać się może, że zwabienie i złapanie tej rybki nie stanowi problemu. W rzeczywistości skuteczne i szybkie łowienie uklei wymaga wiele wprawy i godzin treningu nad wodą. Ukleje żerują najczęściej pod powierzchnią wody w stadach złożonych z wielu przedstawicieli tego gatunku. Brania są szybkie, na które należy reagować natychmiastowym zacięciem. Uklejki łapie się najczęściej batem o długości od 2 do 5 metrów. Uklejówki, bo tak nazywa się wędki przeznaczone do połowu tych rybek są dość delikatne, zaopatrzone w bardzo giętkie, pełne szczytówki z włókna węglowego. Zestaw uklejowy jest dość delikatny co dyktowane jest przez rozmiary łowionych rybek. Żyłka główna nie powinna przekraczać średnicy 0,12mm a przypon 0,08mm. W rzeczywistości najczęściej żyłka główna ma 0,08mm, a przypon 0,06mm. Dla mniej wprawionych w szybkościowym połowie uklei proponuję wiązać zestawy na bazie grubszej żyłki głównej, wyeliminuje to częste splątania zestawu. Haczyk powinien być także mały 20-24 z długim trzonkiem. Spławiki używane podczas połowu są smukłe z krótką, cienką antenką, która dobrze sygnalizuje szybkie brania.
Podczas gdy brania są dobre i regularne zaleca się skupienie przynęt zaraz przy przyponie. Wpłynie to na lepszą sygnalizację brań a i sama przynęta będzie po zarzuceniu szybciej docierać na głębokość gdzie żerują uklejki co przyczyni się do szybszego ich łowienia.

Nęcenie uklei różni się znacznie od sposobów nęcenia płoci czy leszczy. Zanęta uklejowa musi tworzyć w wodzie chmurę, która przyciągnie i zainteresuje stado. Najczęściej  uzyskuje się taki efekt poprzez przemoczenie zanęty do konsystencji papki na tyle rozmoczonej by dało się nią rzucić, a która zaraz po wpadnięciu do wody utworzy smugę. Zanętę podaje się w łowisko co kilkadziesiąt sekund rzucając szczyptę trzema palcami. Pozwala to na utrzymanie ryb w łowisku. Dobrym dodatkiem podnoszącym skuteczność zanęty są larwy ochotki. Często podczas łowienia przygotowuje dwie mieszanki o identycznym składzie barwiąc jedną na czerwono. Do wiadra z czerwoną mieszanką dodaję także larwy ochotki i gdy brania stają się rzadsze donęcam właśnie tą mieszanką. Ukleja często reaguje pozytywnie na zmiany w kolorze mieszanki. Brania uklei są bardzo gwałtowne przez co ochotka staje się mało przydatną przynętą na haczyk. O wiele lepsza jest pinka lub biały robak w przypadku gdy ukleja bierze bardzo łapczywie. Ważnym jest także sam sposób zakładania przynęty na haczyk. Gdy brania są sygnalizowane a my nie możemy zaciąć wielu spośród biorących ryb może to oznaczać, że uklejki połykają przynętę bardzo płytko. Należy wtedy nabić robaka wzdłuż całego ciała a na pewno uda nam się wykorzystać większość spośród brań.
Ukleja jest wbrew pozorom wymagającym przeciwnikiem mimo niepozornych rozmiarów. Podczas jej łowienia najważniejszym jest nie pozostawianie biernym na słabnące brania. Na każde osłabienie brań należy reagować zmiana głębokości łowienia, zmianą koloru zanęty czy też zmianą rozłożenia śrucin w zestawie. Aktywność podczas połowu na pewno przyczyni się do zwiększenia ilości poławianych ryb.

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki klejowe.

Jest to prosta i zarazem skuteczna mieszanka w każdych warunkach. Doskonała gdy przyjdzie nam łowić na nieznanym łowisku. Można ją przygotować także w wersji czerwonej zastępując 3000 Ablettes zanętą  3000 Ablettes Orange.
85% 3000 Ablettes-sensas (wersja jasna tej zanęty)
10% Tournesol farine-sensas (mączka słonecznikowa)
5% Coco belge-sensas
Zapach; Abletix-dodawać wg. Zaleceń producenta. W szczególnie czystych wodach należy zmniejszyć ilość dodawanego zapachu do połowy zalecanej dawki.

Poniższa kompozycja sprawdza się szczególnie w ciepłych wodach

60% Surface-sensas
30% Ablettes- sensas ( wersja jasna)
5% Coco belge- senses
5% Tournesol farine-sensas
Zapach; pewnym rozwiązaniem jest dodanie Abletixu, czasami skuteczniejszym zapachem w tej mieszance okazuje się Double vanilla (sensas), przed zawodami jednak trzeba przetrenować to rozwiązanie.

Jest to mieszanka skuteczna podczas słabego żerowania uklei. Dodatek pieczywa czerwonego dodatkowo wpływa pobudzająco na ukleje.

75% Gold Series Explosive-traper (wersja jasna)
10% Makuch słonecznikowy-gut-mix
5% Konopie prazone mielone- lorpio
5% Coco belge- sensas
5% Pieczywo czerwone- lorpio
Zapach; najlepiej sprawdza się tutaj dodatek zapachów wanili lub tutti frutti z oferty trapera

Zanęta podobna do powyższej kompozycji. Bazą jest tutaj zanęta Gut-mix’u

75% Ukleja Gut-mix( zanęta z serii uniwersalnych)
10% Makuch słonecznikowy- Gut-mix
5% Coco belge
5% Pieczywo czerwone- lorpi
5% Arachid prażony- Gut-mix
Zapach; jak powyżej polecam wanilię lub tutti frutti

Karp– mało jest w Polsce łowisk gdzie podczas zawodów ma sens nęcenie mieszanką typowo karpiową. Lepszy wynik można osiągnąć  łapiąc regularnie płocie leszcze niż licząc na pojedyncze brania karpi. Osobiście dość często w sezonie wybieram się na karpie. Nie używam ciężkich gruntówek lecz łowię tyczką przystosowują zestaw do holu większych ryb. Nastawiając się na karpie nie używam amortyzatorów cieńszych niż 1 mm. Wystarcza to do wyholowania  ryb do 2 kilogramów w łowisku bez zaczepów. W łowiskach z zaczepami stosuję amortyzatory grubsze dzięki którym mogę przeprowadzić forsowny hol. Także gdy istnieje realna szansa złapania większej sztuki używam grubszej gumy. Co prawda zdażało mi się wyciągnąć „okazy” dwukilogramowe na zestawie z amortyzatorem 0,7 i przyponem 0,08 ale hol był długi i męczący. Najczęściej używam amortyzatora o średnicy 1,2. Zestaw wiąże na żyłce 0,14 z przyponem 0,10 . Spławiki w moich zestawach karpiowych są typowo leszczowe z długą antenką i pogrubieniem pośrodku, które ułatwia obserwacje brań. Używam czerwonych haczyków nr.16, na które zakładam w zależności od pory roku kanapkę złożoną z białych robaków, kukurydzy i ochotki. Co do ochotki wybieram tylko największe osobniki, które dadzą się założyć na haczyk. Grunt ustawiam trochę większy niż głębokość łowiska tak by  przynajmniej 5 cm przyponu znajdowała się na dnie.

Zanęta na karpie powinna być jasna oraz posiadać grubą granulację. Mieszanki karpiowe charakteryzują się słodkim smakiem co uzyskujemy przez dodatek biszkoptów oraz słodkim zapachem. Najczęściej jest to truskawka lub też zapach miodu. Dobra zanęta, która ma zwabić karpie powinna zawierać dużą  ilość kukurydzy czy też białych robaków. Mimo, iż może nie być nam nigdy  dane uczestniczyć w zawodach spławikowych gdzie łapać będziemy głównie karpie to umiejętności i doświadczenie zdobyte podczas holu dużych ryb delikatnym sprzętem przydadzą się zawsze. Nigdy nie wiadomo czy podczas łowienia np. średnich leszczy nie trafi nam się okazja stawienia czoła okazowi.

Profesjonalna mieszanka, która może być z powodzeniem stosowana w zawodach jak i podczas rekreacyjnego łowienia gdyż zależy nam na wysokiej skuteczności.

50% 3000 Carpes-sensas
15% 3000 Super Etang Carpes
10% Biscuit Gras Gros-sensas (biszkopt grubo mielony)
10% Pain d’ Epice Farine- senses( mączka piernikowa)
10% Mais Torteau de Germe Gros TTX-sensas (wytłok kukurydziany gruby)
5% Chapeluo Fluo Rouge-sensas ( bułka zawodnicza czerwona)
Zapach; Carpix od 100 do 200 gram na dwa kilogramy suchej mieszanki lub Double Freise wg. Zaleceń producenta.

Kompozycja również bardzo skuteczna, ale tańsza o zapachu truskawkowym.

50% Super karp-lorpio
20% Super leszcz-lorpio
15% Biscuit jasny- lorpio
10% TTX Gruby-lorpio
5% Pieczywo czerwone- lorpio
zapach; proponuje dodać truskawkę z oferty Gut-mix’u. Można zastępować ten dodatek każdym innym o zapachu truskawki. Ważnym jest by była ta truskawka gdyż inny zapach zepsuje kompozycje.

Jest to kompozycja podobna do poprzedniej ale o zapachu miodu.

70% Super Karp Special-lorpio
15% Biscuit jasny-lorpio
10% TTX Gruby- lorpio
5% Pieczywo czerwone-lorpio
Zapach; proponuję dodać atraktor Karp Sekret z oferty firmy Traper

Poniższe kompozycje zanęt oparte są o produkty rodzimych producentów

PŁOĆ

Jest to doskonała mieszanka zawodnicza wabiąca duże ilości osobników średniej wielkości, utrzymująca ryba długi czas w polu nęcenia. Polecam na wody stojące.

50% GMS Płoć- gut-mix
20% Super- gut-mix
10% Konopie prażone, mielone – lorpio
10% Biscuit ciemny- lorpio
5% Coco belge- lorpio
5% Arachid- lorpio
Zapach; wanilia (Gut-mix) 200 gram na kilo suchej mieszanki

Mieszanka selekcjonująca większe osobniki płoci

50% GMS Duża płoć- Gut-mix
20% GMS Płoć – Gut-mix
15% Epiceine- sensas
5%  Konopie prażone, mielone- lorpio
5% Pieczywo czerwone- lorpio
5% Coco belge- lorpio
Zapach; Extra płoć 9traper) dodawać wg. zaleceń producenta.

Dwie poniższe mieszanki są doskonałe na kanały wabiąc płocie i średniej wielkości leszcze.

55% Super płoć- lorpio
20% Super leszcz- lorpio
15% Biscuit ciemny- lorpio
5%  Konopie prażone, mielone – lorpio
5%  Coco belge- lorpio

Zapach; Płoć special (lorpio) dodawać wg. zaleceń producenta

50% Super płoć- lorpio
20% Super leszcz- lorpio
10% Biscuit ciemny- lorpio
5%   Konopie prażone, mielone-  lorpio
5%   Makuch słonecznikowy- Gut-mix
5%   Klej super mocny- lorpio
5%   Arachid- lorpio

Zapach; Płoć special (lorpio) dodawać wg. zaleceń producenta.

Kolejne dwie mieszanki sprawdzają się podczas słabego żerowania płoci pobudzając je do żerowania

70% Płoć Black – lorpio
20% Super Płoć – lorpio
5% Biscuit ciemny – lorpio
5% Konopie prażone, mielone – lorpio

5% Gold Series Magic Black – traper
15% Biscuit ciemny – lorpio
5% Konopie prażone mielone – lorpio
5% Coco belge – lorpio
Zapach: do obu kompozycji dodajemy wanilię (Gut-mix). Stosujemy połowę dawki zalecanej przez producenta.

5.  Następującą mieszankę można bez obaw stosować podczas zawodów. Charakterystyczną jej cechą jest wabienie z początku dużych ilości mniejszych .Płoci, które z czasem ustępują miejsca większym osobnikom.

55% Gold Series Magic – traper
25% Gold Series Grand Prix – trapper
10% Epiciene- senses
5%  Konopie prażone, mielone-lorpio
5%  biscuit ciemny – lorpio
zapach; Płoć expert (traper) dodawać wg. zaleceń producenta

Leszcz

1. Dwie poniższe kompozycje doskonale wabią leszcze średniej wielkości w wodzie stojącej i kanale, druga z mieszanek bardziej odpowiednia jest na głębokie łowiska i większe uciągi.
75% GMS Leszcz- Gut-mix
15% Biscuit jasny-lorpio
5%  Arachid- lorpio
5% Coprah Melasa-lorpio

65% GMS Leszcz- Gut-mix
15% Biscuit jasny- lorpio
5%   Makuch słonecznikowy- Gut-mix
5%   Arachid- lorpio
5%   Coprah Melasa- lorpio
5%   Klej super mocny- lorpio
Zapach; do obu mieszanek proponuje dodać aromat Brasem Gut-mix wg. zaleceń producenta oraz 100ml melasy na 2 kilogramy suchej mieszanki

2. Kolejne dwie kompozycje doskonale nadają się do nęcenia większych osobników leszcza. Pierwsza kompozycja jest droższa ale skuteczniejsza zwłaszcza w warunkach nasilonej presji wędkarskiej.
50% GMS Duży Leszcz- Gut-mix
20% GMS Leszcz- Gut-mix
10% Biscuit jasny- lorpio
10% Epiciene- sensas
5%   Makuch  słonecznikowy- Gut-mix
5%   Coprah Melasa- lorpio

50% Leszcz- Gut-mix (seria zanęt uniwersalnych)
20% Leszcz duży – Gut-mix ( seria zanet uniwersalnych)
15% Biscuit jasny- lorpio
10% Makuch słonecznikowy- Gut-mix
5%   Coprah Melasa- lorpio
Zapach proponuję dodać do obu mieszanek Aromat Wanilia (Gut-mix) około 200g na 3 kilo suchej mieszanki

3. Kolejne dwa przepisy SA doskonałymi gdy do końca nie jesteśmy pewni jakiej wielkości leszczy możemy się spodziewać. Poniższe kompozycje doskonale wabią zarówno większe jak i mniejsze osobniki
60% GMS Leszcz- Gut-mix
10% Super Leszcz- Gut-mix
10% Biscuit jasny- lorpio
10% Epiceine- senses
5%   Makuch słonecznikowy- gut-mix
5%   Coprah Melasa- lorpio
zapach; dodajemy Aromat Wanilia (gut-mix) ok. 200g. na 3 kilogramy suchej mieszanki.

50% Gold Series Expert- traper
25% Gold Series Grand Prix- trapper
10% Biscuit jasny- lorpio
5%   Dynia prażona- trapper
5%   Coprah Melasa – lorpio
5%   Pieczywo czerwone- lorpio
zapach; proponuje dodać Leszcz Belge (traper) wg. zaleceń producenta

4. Jest to tania mieszanka, która może być stosowana podczas treningów
70% Leszcz/ Leszcz expert- lorpio
15% Biscuit jasny- lorpio
10% Makuch słonecznikowy- Gut-mix
5%   Coprah Melasa – lorpio
zapach; najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie Brasem (lorpio) wg. zaleceń producenta.

Ukleja
1. Następujące dwie mieszanki sprawdzające się niemal w każdych warunkach i o każdej porze roku. Doskonale wabią i utrzymują ukleje w łowisku.
80% Ukleja- Gut-mix (seria zanęt uniwersalnych)
10% Makuch słonecznikowy- Gut-mix
5%   Coco belge- lorpio
5%   Mączka kukurydziana- traper
zapach ; Tutti frutti lub wanilia (traper) dodawać wg. zaleceń producenta

80% Gold Series Explosive- traper
10% Makuch słonecznikowy- gut-mix
5%   Coco belge
5%   Arachid- lorpio
zapach; wanilia (traper) dodawać wg. zaleceń producenta

Karp
1. Wszystkie poniższe mieszanki są bardzo skuteczne. Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi kompozycjami jest ich zapach. Łowiący musi sprawdzić która kompozycja okaże się najskuteczniejsza na danym łowisku.
70% Super Karp- lorpio
15% Biscuit jasny- lorpio
5%   Pieczywo czerwone- lorpio
5%   TTX gruby- lorpio
5%   Super Arachid grillowany- lorpio
zapach; truskawka (Gut-mix) dodawać wg. zaleceń producenta

&0% Super Karp Special- lorpio
10% Biscuit jasny- lorpio
5%   Pieczywo czerwone- lorpio
5%   TTX gruby- lorpio
5%   Super  Arachid grillowany- lorpio
5%   Biszkopt miodowy- lorpio
zapach; Karp Sekret (traper) dodawać wg. zaleceń producenta

70% GMS Karp- Gut-mix
10% Biscuit jasny- lorpio
10% Epiceine- sensas
5%   Pieczywo czerwone- lorpio
5%   Makuch kukurydziany gruby- gut-mix
zapach; Wanilia (Gut-mix) dodawać wg. zaleceń producenta

70% Karp tutti-futti- Gut-mix (seria zanęt uniwersalnych)
15% Biscuit jasny- lorpio
10% TTX gruby- lorpio
5%   Pieczywo czerwone- lorpio
zapach; Tutti frutti (traper) dodawac wg. zaleceń producenta

70% Gold Series Select- traper
10% Biszkopt żółty- traper
10% Super Arachid grilowany- lorpio
5%   Pieczywo czerwone- lorpio
5%   TTX gruby- lorpio
zapach; Karp Select (traper) dodawać wg. zaleceń producenta

Zanęty przeznaczone do „koszyczka”
1. Są to mieszanki przystosowane do używania podczas połowu z koszyczkiem zanętowym.

40% Super Płoć- lorpio
40% Super Leszcz-lorpio
10% Konopie prażone, mielone- lorpio
5%   Biscuit ciemny- lorpio
5%   Arachid- lorpio
Zapach; Wanilia(traper) wg. zaleceń producenta

80% Super Fedder- lorpio
10% Konopie prażone, mielone-lorpio
5%   Arachid- lorpio
5%   Pieczywo czerwone- lorpio
Zapach; wanilia (traper) wg. zaleceń producenta

50% Leszcz- Gut-mix (seria zanęt uniwersalnych)
30% Jezioro- Gut-mix(seria zanęt uniwersalnych)
10% Mączka słonecznikowa- Gut-mix
5%   Arachid- lorpio
5%   Coprah melasa- lorpio
Zapach ; Wanilia (Gut-mix) dodawać wg. zaleceń producenta 9 powyższa mieszanka znajduje zastosowanie głównie podczas połowu leszczy)

Lin, Karaś

1. Są to mieszanki, które można bez obaw stosować w zamulonych zbiornikach.

80% Super Lin,karaś- lorpio
10% Biscuit jasny-lorpio
5%   konopie prażone mielone- lorpio
5%   TTX Drobny lorpio
Zapach; wanilia (gut-mix) dodawać wg. zaleceń producenta

75% Lin Karaś- Gut-mix (seria zanet uniwersalnych)
10% Biscuit jasny- lorpio
5%   Konopie prażone mielone- lorpio
5%   Coco belge- lorpio
5%   TTX drobny- lorpio
Zapach; wanilia (Gut-mix) dodawć wg. zaleceń producenta

Zanęty rzeczne
1. Poniższe mieszanki wabia w szczególności leszcze. Do każdej mieszanki należy dodać od 1 do 4 kilo gliny rzecznej w zależności od uciągu. Pod każdą kompozycją podaje jedynie proponowany rodzaj traktora gdyż jego ilość trzeba dobrać do warunków panujących nad wodą.

60% GMS Super leszcz- Gut-mix
10% GMS Duży leszcz- Gut-mix
10% Klej super mocny- lorpio
10% Pieczywo żółto-czerwone- lorpio
5%   TTX Gruby- lorpio
5%   Kolendra mielona-lorpio
Zapach;Wanilia(traper) + melasa 100ml na kilogram suchej mieszanki

60% Super leszcz rzeka- lorpio
20% Super leszcz duży- lorpio
10% Pieczywo czerwone- lorpio
5%   Coprah melasa- lorpio
5%   Kolendra mielona-lorpio
Zapach; Brasem (lorpio) + melasa aromatyzowana brasem (lorpio) dodawać jak powyżej.

85% Super leszcz rzeka- lorpio
10% Pieczywo żółto czerwone- lorpio
5%   Klej super mocny- lorpio
zapach Brasem (lorpio) + ewentualnie melasa

Kolejne dwie kompozycje są bardziej uniwersalne. Doskonale wabią  jazie, klenie, leszcze a nawet krąpie. W tym przypadku należy dociążyć mieszankę gliną.

60% Super Jaź kleń leszcz- lorpio
20% Super leszcz rzeka- lorpio
10% Pieczywo żółto czerwone- lorpio
5%   Konopie prażone mielone- lorpio
5%   kolendra mielona- lorpio
zapach ; Wanilia (Gut-mix)
80% Jaź kleń leszcz extra- lorpio
10% Pieczywo żółto czerwone- lorpio
5%   Konopie prażone- lorpio
5%   klej super mocny – lorpio
zapach; Wanilia (Gut-mix)

3. Jest to dość nietypowa zanęta, która bardzo skutecznie wabi brzany.

85% Zanęta serowa- Gut-mix (seria zanęt uniwersalnych)
10% pieczywo żółto czerwone- lorpio
5%   Konopie- lorpio (ziarna w całości ugotowane)
zapach: ze względu na dość nietypowy rodzaj zanęty trudno jest dobrać odpowiedni atraktor. Na pewno lepiej nic nie dodawać niż zepsuć mieszankę dodając gryzące się zapachy. Najlepiej jednak kupić atraktor z oferty sensasa. Polecam Aromix Barbeaux.

Przepisy na zanęty, które wykonasz samodzielnie:

Zanęta płociowa-wiosna
500 g drobno zmielone ciemne pieczywo
500 g bułka tarta
250 g mąka kukurydziana
100 g Coco- Belge
250 g mączka z orzechów arachidowych
100g konopie
Zapach; wanilia

Zanęta na płoć
30% bułki tartej
20% sucharków mielonych
10% konopi prażonych
5%   mąki kukurydzianej
5%   suchej kaszy kukurydzianej
15% mielonych pestek z dyni i słonecznika
15% glinki rozpraszającej
Zapach; wanilia

Zanęta leszczowa
40% bułka tarta
10% kasza kukurydziana
15% biszkopt
10% słonecznik
10% płatki owsiane
7%   glukoza
5%   mąka kukurydziana
3%   przyprawa do piernika
Zapach; wanilia lub cynamon

Zaneta leszczowa na rzekę

4 cz. gotowanej kaszy kukurydzianej
1 cz. mielonego suchego chleba
1 cz. bułki tartej
1 cz. mąki kukurydzianej
1,5 cz. pokruszonych płatków owsianych
Żwir+ klej+ wanilia z kolendrą

Zanęta karpiowa

40%-bułka tarta
20%- kasza kukurydziana
15%- mąka kukurydziana
10%- kukurydza konserwowa( z puszki)
10%- otręby pszenne
5%  – cukier waniliowy

Zanęta linowo- karasiowa

30% bułka tarta
25% kasza kukurydziana
20% otręby
10% słonecznik
7%   cukier puder
5%   płatki owsiane
2%   goździk
1%   wanili

:) Przepisy na ciasta wędkarskie:

Płoć,leszcz

Piernik ugniatamy z dodatkiem miodu aż do uzyskania jednolitej masy. Tak przygotowane ciasto nie wymaga dodawania żadnych aromatów.

Płoć

Miąższ z bułki moczymy parę minut w wodzie. Ugotowanego ziemniaka rozgniatamy i mieszamy z rozmoczonym miąższem bułki. Mieszając dodajemy trochę oliwy. Do tego ciasta możemy dodać aromatu waniliowego oraz barwnik spożywczy.

Karp

Ugnieść ugotowane ziemniaki dodając jedno żółtko, łyżkę stołową cukru pudru i łyżkę stołową mąki kukurydzianej. ( jedno żółtko, łyżka stołowa  cukru pudru i łyżka stołowa mąki kukurydzianej na 5 ziemniaków)

Lin, karaś

Dwie łyżki stołowe mąki pszennej, łyżeczka mąki kukurydzianej, łyżeczka cukru pudru- mieszamy te składniki dodając cały czas miodu aż do uzyskania właściwej konsystencji.

Kulki proteinowe
Pływające
50 g kaszy kukurydzianej
250 g mąki z soi
150 g mąki kukurydzianej
50 g mąki pszennej
50 g mleka w proszku
12 jaj
Zapach dodajemy wg. naszego uznania, można zastosować truskawkę, tutti frutti, scopex, wanilia, monstrualny krab, zapach ryba. Aromat do mieszanki dodajemy według zaleceń producenta.
Jajka roztrzepujemy i łączymy z resztą składników ugniatając do momentu otrzymania jednolitej masy, następnie formujemy kulki, które gotujemy 2-3 minuty aż wypłyną na wierzch. Następnie suszymy je w piekarniku ok.2godzin w temperaturze 140-160 stopni.

Tonące

300 g suczego pokarmu dla psów ( rozgniecionego)
100 g kazeiny
100 g mąki soi
100 g kaszy manny
8   jaj
Zapach dodajemy wg. naszego uznania, można zastosować truskawkę, tutti frutti, scopex, wanilia, monstrualny krab lub zapach ryba. Aromat do mieszanki dodajemy według zaleceń producenta.
Jajka roztrzepujemy i łączymy z resztą składników ugniatając do momentu otrzymania jednolitej masy, następnie formujemy kulki, które gotujemy 2-5 min aż wypłyną na wierzch podczas gotowania. Ugotowane kulki suszymy na szmatce.

60 Przepisów na skuteczne i najlepsze ciasta na ryby:

W przypadku ciast można eksperymentować. Różne dodatki smakowe, zapachowe oraz nadające kolor mogą stać się bardzo kuszące dla ryb. Wielu wędkarzy ma swoje (ściśle chronione) przepisy, które są mniej lub bardziej skuteczne w zależności od łowiska, pogody… itp.itd

Przepis 1:

Składniki :

 • 10% chleba lub 2 bułki
 • 3 ugotowane ziemniaki
 • 0,5 szklanki pszennej mąki

Sposób wykonania :
Biały chleb lub bułkę mieszamy z ugotowanymi ziemniakami i pszenną mąką. Całość ugniatamy do uzyskania jednorodnego ciasta. W celu uzyskania ciągliwości i spoistości pod koniec ugniatania należy dodać nieco oleju roślinnego.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 2:

Składniki :

 • 2 szklanki mąki najlepiej pszennej
 • 4 łyżki cukru
 • 0,5 szklanki mleka
 • 10% opakowania drożdży (broń boże winiarskie to ma śmierdzieć :-))
 • Według upodobań białe i/lub czerwone robaki

Sposób wykonania :
Wymieszać ze sobą mąkę z odrobiną cukru, zalaną mlekiem z rozpuszczonymi drożdżami. Dozując mąkę w odpowiednich ilościach, uzyskujemy pożądaną konsystencję. Do ciasta można dodać białych robaczków lub posiekane dżdżownice. Dodatek oleju jadalnego nada dodatkowej spoistości i sprężystości.

Przepis 3:

Składniki :

 • 1 jajko
 • ząbek czosnku
 • 2 łyżki miodu
 • 1 szklanka mąki pszennej
 • 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej

Sposób wykonania :
Mieszamy ze sobą: jajko, utarty ząbek czosnku, miód razem z mąką pszenną i ziemniaczaną . Ciasto gotowe po uzyskaniu spoistej masy.

Przepis 4:

Składniki :

 • 0,5 szklanki larwy chruścika
 • 1 szklanka mąki pszennej
 • 2 żółtka
 • 0,2 szklanki wody

Sposób wykonania :
Larwy chruścika mieszamy z mąką pszenną i żółtkiem z jajka z dodatkiem niewielkiej ilości wody.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 5:

Składniki :

 • 1 szklanka kaszy mannej
 • 1 szklanka wody
 • 10-20% kostki margaryny
 • 5 łyżek cukru
 • 2 łyżki cukru waniliowego

Sposób wykonania :
Gotujemy szklankę kaszy manny w szklance wody. Po ostygnięciu ugniatamy z dodatkiem margaryny, cukru oraz cukru waniliowego.

Przepis 6

Składniki :

 • 1 szklanka twarogu
 • 0,2 szklanki miodu
 • Woda
 • 0,5 szklanki mąki pszennej

Sposób wykonania :
Twaróg ucieramy z miodem i odrobiną wody. Całość topimy na spokojnym ogniu z dodatkiem mąki pszennej tak długo, aż uzyskamy ciągliwe ciasto.

Przepis 7:

Składniki :

 • 3 średniej wielkości ugotowane ziemniaki
 • 1 łyżka soli
 • 2 łyżki cukru
 • 0,3 szklanki mąki pszennej

Sposób wykonania :
Ugotowane, ostudzone ziemniaki wygniatamy z dodatkiem soli, cukru oraz mąki pszennej a następnie całość gotujemy przez około pół godziny. Ciasto dobre na karpie, leszcze, płocie.

Przepis 8:

Składniki :

 • 2 ugotowane jajka,
 • 5 łyżek miodu
 • 0,5 szklanki mąki
 • dowolny atraktor zapachowy.

Sposób wykonania :
Z dwóch jajek potrzebne będą nam tylko żółtka, które musimy starannie rozgnieść. Następnie dodajemy dowolny atraktor zapachowy i miód (1 łyżeczka od herbaty). Mąkę dodajemy, aby uzyskać pożądaną konsystencję ciasta.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 9:

Składniki :

 • 2-3 ząbki czosnku
 • 0,3 szklanki mąki pszennej
 • Max 0,5 szklanki wody
 • 5 łyżek oleju

Sposób wykonania :
Ugnieć 2 – 3 ząbki czosnku, dodaj mąki pszennej. Dokładnie wymieszaj z odrobiną wody i oleju.

Przepis 10:

Składniki :

 • Pół świeżej bułki
 • 1 łyżka anyżu
 • 1 łyżeczka cukru

Sposób wykonania :
Ugnieć kawałek świeżej bułki z dodatkiem anyżku, łyżeczki cukru.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 11:

Składniki :

 • Max 0,3 szklanki gotującej wody
 • 1 torebka cukru waniliowego
 • 2 łyżki masła
 • Kasza manna

Sposób wykonania :
W gotującej wodzie rozpuść torebkę cukru waniliowego, troszeczkę masła zagęścić kaszę manną, którą potem na gorąco ugniataj.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 12:

Składniki :

 • 1 średni ugotowany ziemniak
 • 0,5 szklanki pszennej mąki
 • Posiekane dżdżownice

Sposób wykonania :
Ugnieść ugotowanego ziemniaka z mąką pszenną i posiekanymi dżdżownicami

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 13:

Składniki :

 • 10% chleba
 • Olej
 • 1 cebula

Sposób wykonania :
Miękisz razowego chleba wygniatamy z olejem przesmażonym razem z odrobiną drobno posiekanej cebuli.

Przepis 14:

Składniki :

 • 10% chleba
 • 1 szklanka starego sera

Sposób wykonania :
Miękisz białego chleba ugniatamy z silnie odstanym białym serem.

Przepis 15:

Składniki :

 • 1 szklanka wody
 • 4 łyżki cukru
 • 0,3 szklanki kaszy jaglanej
 • 2-3 herbatniki
 • 2 łyżeczki oleju
 • Mąka

Sposób wykonania :
Gotujemy szklankę wody z 4 łyżkami cukru i 0,3 szklanki kaszy jaglanej. Trzymamy to na małym ogniu, aż do rozgotowania się kaszy. Następnie do ochłodzonej papki dodajemy 2 – 3 rozgniecione na miał herbatniki, dwie łyżeczki oleju. Następnie dosypujemy mąki tak, aby trzymało się haczyka.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 16:

Składniki :

 • Duży żółty ziemniak
 • 1 żółtko
 • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Sposób wykonania :
Upiec w piekarniku duży ziemniak o żółtym miękiszu. Po wyjęciu z piekarnika szybko obrać i ugnieść gorący ziemniak z żółtkiem i ok. 1 łyżeczki mąki ziemniaczanej.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 17:

Składniki :

 • 1 średni ziemniak
 • 1 serek topiony
 • Mąka tortowa

Sposób wykonania :
Ugnieść ziemniaka z serkiem topionym i mąką tortową

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 18:

Składniki :

 • 2 łyżki stołowe mąki pszennej,
 • 1 łyżki stołowej cukru,
 • 1 żółtko
 • trochę oleju.

Sposób wykonania :

Całość dokładnie ugnieść. Jeśli ciasto jest za twarde dodać odrobinę oleju.

Przepis 19:

Składniki :

 • 1 bułka
 • 1 szklanka białego sera
 • 1 łyżeczka siemienia konopnego
 • 1 łyżeczka miodu

Sposób wykonania :
Ugnieść miękisz z bułki z białym serem, 1 łyżeczki siemienia konopnego i 1 łyżeczki miodu.

Przepis 20:

Składniki :

 • 1 średni ziemniak
 • 1 żółtko
 • 1 łyżka cukru pudru
 • 1 łyżka mąki kukurydzianej

Sposób wykonania :
Ugnieść ugotowanego ziemniaka z żółtkiem, 1 łyżką cukru pudru i 1 łyżką mąki kukurydzianej.

Przepis 21:

Składniki :

 • Czyste płótno
 • 1 bułka
 • Konopie mielone
 • 3 łyżki oleju

Sposób wykonania :
Do kawałka czystego płótna włóż miękisz ze świeżej bułki, tyle samo mielonych konopi oraz oleju. Całość zamocz w ciepłej wodzie i długo ugniataj przez płótno.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 22:

Składniki :

 • 1 małe opakowanie biszkoptów
 • Max szklanka mleka
 • Ewentualnie cukier

Sposób wykonania :
Biszkopt ugnieć z mlekiem, aż do otrzymania lekko kleistej masy. Można dodać trochę cukru.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 23:

Składniki :

 • 1 piernik
 • Zależnie od wielkości piernika miód i cukier

Sposób wykonania :
Świeży piernik ugnieć z dodatkiem miodu i cukru.

Przepis 24:

Składniki :

 • 2-3 łyżki mąki pszennej
 • 1 łyżka mąki kukurydzianej
 • 1 łyżka cukru
 • 0,2 szklanki krwi

Sposób wykonania :
Wsyp do naczynia 2 – 3 łyżki mąki pszennej, 1 łyżkę mąki kukurydzianej i jedną łyżkę cukru. Wszystko połącz świeżą krwią (może ktoś ze znajomych pracuje w zakładach mięsnych). Ciasto sprawdzone na liny

Przepis 25:

Składniki :

 • 1 szklanka puree ziemniaczanego
 • 1 szklanka mąki żytniej
 • 1 szklanka puree z bobu
 • 0,5 szklanki miodu
 • 0,2 szklanki cukru

Sposób wykonania :
Włóż do naczynia jednakową ilość puree ziemniaczanego, mąki żytniej, puree z ugotowanego bobu. Dodaj środek wiążący składający się z cukru i miodu.

Przepis 26:

Składniki :

 • 0,5 szklanki płatków owsianych
 • 1 średni ziemniak

Sposób wykonania :
Wyprażone na patelni płatki owsiane zagniatamy z ugotowanym ziemniakiem.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 27:

Składniki :

 • 3 średnie ziemniaki
 • 1 szklanka mąki
 • 0,2 szklanki białych robaków
 • 0,2 szklanki dżdżownicy

Sposób wykonania :
Zimne, ugotowana ziemniaki ugniatamy z mąka na jednolitą masę, z której formujemy kulki i wrzucamy je do gotującej wody. Po ok. 2 – 3 minutach siekamy kulki nożem i zagniatamy powtórnie z larwami ochotki lub siekanymi dżdżownicami.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 28:

Składniki :

 • razowy chleb
 • gotowany ziemniak
 • olej słonecznikowy
 • nostrzyk

Sposób wykonania :

Składniki mieszamy ze sobą i dodajemy wody.

Przepis 29:

Składniki :

 • miąższ z bułki
 • gotowany ziemniak
 • olej lub masło
 • barwnik spożywczy (żółty lub czerwony)
 • atraktor (wanilia, nostrzyk lub inny atraktor płociowy)

Sposób wykonania :

Składniki mieszamy ze sobą i dodajemy wody

Przepis 30:

Składniki :

 • po 0,5 szklanki mąki pszennej, kukurydzianej ,kaszy mannej
 • 2 jajka

Sposób wykonania :
Zmieszać mąkę pszenną, kukurydzianą, kaszę mannę i ugnieść z surowym jajkiem

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 31:

Składniki :

 • ok 7 dag sera pleśniowego,
 • 1 paczka konopi
 • 1 porcja tartego parmezanu.

Sposób wykonania :

Włożyć ser do miseczki i rozgnieść go łyżką, następnie wsadzić do rozgrzanego piekarnika, aby go całkowicie roztopić. Wymieszać ser z ziarnem konopi i łyżką parmezanu.

Przepis 32:

Składniki :

 • 10% chleba

Sposób wykonania :
Kawałek czerstwego chleba zamoczyć w zimnej wodzie aż całkowicie namoknie i wycisnąć jak najmocniej. Włożyć masę w czystą ścierkę i wykręcać tak długo aż pasta nie uzyska konsystencji surowego ciasta. Następnie ugniatać go, dopóki nie przestanie przyklejać się do rąk. Rozsądnie dodawać dodatki smakowe i barwniki.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 33:

Składniki :

 • Woda
 • Kasza manna
 • Mąka kukurydziana
 • Olej
 • Atraktory

Sposób wykonania :
Na patelnię wlewamy trochę wody (na tyle dużo, aby przykryła całą powierzchnię patelni) i doprowadzamy ją do wrzenia. Kiedy już to nastąpi przykręcamy ogień i powoli wsypujemy kaszę tak, aby ciasto nie było zbyt wodniste cały czas mieszając. Zdejmujemy ciasto, czekamy aż trochę przestygnie i dodajemy do niego mąkę kukurydzianą do czasu, aż mąka wchłonie nadmiar wody i nada ciastu żółtawy kolor. Na sam koniec dodajemy odrobinę oleju, dzięki temu ciasto nie klei się i nie wysycha, oraz atraktory – może to być miód, czosnek, wanilia, anyż

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 34:

Składniki :

 • Bułka drożdżowa
 • Czosnek
 • Cynamon

Sposób wykonania :
Miąższ babki drożdżowej ugniatamy z niewielką ilością czosnku i cynamonu

Przepis 35:

Składniki :

 • Bułka
 • Serek topiony
 • W ostateczności mąka kukurydziana

Sposób wykonania :
Miąższ bułki ugnieść z niewielką ilością serka topionego w razie potrzeby dodać trochę mąki kukurydzianej.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 36:

Składniki :

 • Bułka
 • Atraktory

Sposób wykonania :
Miękisz ze świeżej bułki wyłożyć na kawałek czystego płótna i zamoczyć w ciepłej wodzie. Po odsączeniu nadmiaru wody ugnieść ciasto przez płótno. Dodać substancje zapachowe.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 37:

Składniki :

 • Mąka pszenna
 • Mąka kukurydziana
 • Cukier puder

Sposób wykonania :
2-3 łyżki stołowe mąki pszennej, łyżeczkę mąki kukurydzianej łyżeczkę cukru pudru – dokładnie wymieszać, aż do uzyskania właściwej konsystencji.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 38:

Składniki :

 • 1 szklanka piernika
 • Miód

Sposób wykonania :
Piernik ugnieść z dodatkiem miodu, aż do otrzymania właściwej konsystencji.

Przepis 39:

Składniki :

 • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
 • Olej

Sposób wykonania :
Mąkę ziemniaczaną lub ryżową ugnieść z dodatkiem oleju jadalnego aż do otrzymania jednolitej masy.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 40:

Składniki :

 • Żółtko
 • 0,3 szklanki maki pszennej
 • 0,1 szklanki mąki kukurydzianej

Sposób wykonania :
Surowe żółtko jajka ugnieść z mąką pszenną i mąką kukurydzianą.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 41:

Składniki :

 • 2 średnie ziemniaki
 • 2 żółtka
 • Cukier puder
 • Mąka kukurydziana

Sposób wykonania :
Obrane, gotowane ziemniaki ugnieść z żółtkiem. dodać łyżeczkę stołową cukru pudru i tyle samo mąki kukurydzianej. Wymieszać, dbając o właściwą konsystencję

Przepis 42:

Składniki :

 • Jajko
 • 1 średni ziemniak
 • Bułka pszenna
 • Mąka

Sposób wykonania :
Ugotowane żółtko jaja ugnieść z ziemniakiem i miąższem bułki pszennej i odrobiną mąki

Przepis 43:

Składniki :

 • Mączka konopna
 • Mąka kukurydziana
 • Zapach
 • Olej
 • Barwnik

Sposób wykonania :
Z zaparzoną mączkę konopną (mielone konopie zaparzone w termosie), wyrobić z mąką kukurydzianą i zapachem (np. nostrzyk). Dodać do tego nieco oleju jadalnego, dzięki któremu ciasto dobrze się wygniata i nie jest ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Ciasto można barwić na różne kolory.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 44:

Składniki :

 • 1 szklanka kaszy mannej
 • 0,5 szklanki żółtego sera
 • 0,1 szklanki mąki pszennej
 • 0,1 szklanki mąki kukurydzianej

Sposób wykonania :
Do gotującej się kaszy manny dodać starty żółty ser całość dokładnie wymieszać. Po wystygnięciu ugnieść z mąką pszenną i kukurydziana.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 45:

Składniki :

 • 1 szklanka mielonych konopi
 • 1 szklanka zmielonego siemienia lnianego
 • 0,5 szklanki mąki pszennej

Sposób wykonania :
Zmielone konopie ,zmielone siemienie lniane zaparzyć w termosie, po wystygnięciu ugnieść z mąką pszenną.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 46:

Składniki :

 • 1 szklanka mleka
 • 0,5 szklanki kaszy mannej
 • 0,5 szklanki mielonych konopi

Sposób wykonania :
Zagotować mleko wraz z mielonymi konopiami dodać kasze manną do uzyskania gęstego ciasta. Po wystygnięciu wyrobić i w razie potrzeby dodać trochę kaszy

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 47:

Składniki :

 • Ciasto z kaszy mannej
 • średni ziemniak

Sposób wykonania :
Przygotować ciasto z kaszy manny według dowolnego przepisu po wystygnięciu wyrobić z ugotowanym ziemniakiem

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 48:

Składniki :

 • 10% chleba
 • Kukurydza z puszki
 • Ewentualnie mąka

Sposób wykonania :
Miąższ świeżego chleba wyrobić z kukurydzą z puszki w razie potrzeby dodać trochę mąki

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 49:

Składniki :

 • 2 średnie ziemniaki
 • 0,5 szklanki mąki
 • 1 jajko
 • Cukier i goździki

Sposób wykonania :
Ziemniaka ugnieść z mąką i jajkiem otrzymane ciasto uformować w wałeczki o średnicy ok. 1 cm i gotować w wodzie z dodatkiem cukru i goździków

Przepis 50:

Składniki :

 • 2 łyżki mąki pszennej
 • 1 łyżka cukru pudru
 • 1 łyżka mąki kukurydzianej
 • Żółtko
 • Olej
 • Sól

Sposób wykonania :
Dokładnie wymieszać ze sobą 2 łyżki stołowe mąki pszennej, 1 łyżka stołowej cukru pudru, 1 łyżka mąki kukurydzianej 1 żółtko i trochę oleju, szczypta soli. Całość dokładnie ugnieść. Jeśli ciasto jest za twarde dodać odrobinę oleju.

Przepis 51:

Składniki :

 • 10% chleba
 • Żółtko
 • Mąka kukurydziana
 • Czosnek

Sposób wykonania :
Miąższ razowego chleba ugnieść z żółtkiem jajka, odrobiną mąki kukurydzianej i ząbkiem czosnku.

Przepis 52:

Składniki :

 • 10% chleba
 • 1 średni ziemniak
 • 1 serek topiony
 • 0,2 szklanki mąki

Sposób wykonania :
Miąższ razowego chleba ugnieść z ziemniakiem, serkiem topionym i mąką

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 53:

Składniki :

 • Woda
 • Kasza kukurydziana
 • Prażona bułka tarta
 • Olej
 • Mąka

Sposób wykonania :
Gotujemy szklankę wody z 1/2 szklanki kaszy kukurydzianej, aż do rozgotowania się kaszy. Następnie do ochłodzonej papki dodajemy prażonej bułki tartej, dwie łyżeczki oleju. Wyrabiamy z mąką aż od uzyskania żądanej konsystencji

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 54:

Składniki :

 • 1 piernik
 • 3 łyżki miodu
 • 1 łyżeczka cukru
 • Szafran
 • 2 łyżki mąki kukurydzianej
 • Bułka
 • Świeży ser biały
 • Konopie zmielone

Sposób wykonania :
Ugnieść świeży piernik z dodatkiem miodu i łyżeczką cukru. Odrobinę szafranu, dwie łyżeczki stołowe mąki kukurydzianej i trochę cukru wrzucić do niewielkiej ilości przegotowanej wody. Dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto okaże się zbyt rzadkie, dodać mąki kukurydzianej. Ugnieść miękisz ze świeżej bułki z dodatkiem białego sera. Dodać łyżeczkę zmielonych konopi i jedną łyżkę miodu. Ponownie ugnieść ciasto

Przepis 55:

Składniki :

 • 1 szklanka groszku konserwowego
 • 0,2 szklanki mąki kukurydzianej
 • 0,2 szklanki mielonych płatków owsianych
 • 0,4 szklanki mąki pszennej

Sposób wykonania :
Rozgnieciony groszek konserwowy wrabiamy na jednolite ciasto dodając mąkę kukurydzianą, mielone płatki owsiane i mąkę pszenną.

Przepis 56:

Składniki :

 • 1 szklanka mąki pszennej
 • Woda
 • Ewentualnie dodatki

Sposób wykonania :
Do czystego naczynia wsypać białej mąki pszennej i wlać trochę wody. Dobrze wymieszać. To ciasto może być używane bez żadnych dodatków. Można dodać łyżeczkę cukru, zapach anyżowy lub 1-2 rozdarte ząbki czosnku.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 57:

Składniki :

 • Bułka
 • Zapach

Sposób wykonania :
Do kawałka czystego płótna włożyć miękisz ze świeżej bułki. Całość namoczyć w ciepłej wodzie i długo ugniatać przez płótno. Potem dodać zapach.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 58:

Składniki :

 • 0,5 szklanki mączki ziemniaczanej lub ryżowej
 • Olej

Sposób wykonania :
Mączkę ziemniaczaną lub mączkę ryżową ugniatać z dodatkiem oleju jadalnego aż do otrzymania jednolitej masy.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto.

Przepis 59:

Składniki :

 • Piernik
 • Miód

Sposób wykonania :
Piernik ugniatać z dodatkiem miodu aż do utrzymania wymaganej konsystencji.

Przepis 60:

Składniki :

 • miąższ z bułki
 • gotowany ziemniak
 • olej lub masło
 • barwnik spożywczy (żółty lub czerwony)
 • atraktor (wanilia, nostrzyk)

Sposób wykonania :

Składniki połączyć dodając oleju aż uzyskamy jednolitą masę.

Do ciasta można dodać atraktory jeżeli ktoś stwierdzi że zapach jest nieodpowiedni, jednak należy uważać żeby zapach atraktora nie kłócił się z naszą zanętą bo może to spowodować całkiem odwrotne skutki od zamierzonych (wiem coś o tym;-( )Jednak zachęcam do eksperymentowania czasami warto

Podałem tu jakie zapachy z reguły wabią ryby

wanilia – leszcz, krąp, jaz, karaś;

karmel – lin, karaś, leszcz, krąp, ploć;

miód – karp, karaś, lin;

cynamon – leszcz, krąp, karaś, karp;

kokos – leszcz, krąp, płoć, karaś, lin;

tutti-frutti – karp, lin,

kozieradka – płoć, leszcz, lin, karaś;

nostrzyk – płoć, leszcz, lin, karaś;

kminek – płoć, krąp;

anyż – płoć, karaś, krąp;

kolendra – płoć, leszcz;

koper włoski – krąp, płoć.

 

Życzę obfitych połowów i połamania kija


Kolejne 115 przepisów zanęt na ryby :

1)Zanęta płociowa – wiosna
500 g drobno zmielone ciemne pieczywo
500 g bułka tarta
250 g mąka kukurydziana
100 g mąka pszenna
100 g Coco-Belge
250 g mączka z orzechów arachidowych
100 g konopie
Zapach – koper włoski

2)Zanęta na karpiowate
1,5 części bułki tartej
0,5 części mąki kukurydzianej
0,5 części kaszy kukurydzianej
1 część zmielonych płatków owsianych
0,2 części cukru
0,5 części mielonych nasion słonecznika
Zapach – wedle własnego uznania i w zależności od gatunku, na który się nastawiamy

3)Zanęta płociowa
1 część mąki kukurydzianej
1 część bułki tartej
0,5 części kaszy kukurydzianej
0,5 części pokruszonych płatków owsianych
Zapach – nostrzyk

4)Zanęta leszczowa
1 część kaszy kukurydzianej
1 część zmielonego suchego chleba
1 część bułki tartej
0,5 części mąki kukurydzianej
0,4 części pokruszonych płatków owsianych
Zapach – wedle uznania (wanilia, kolendra, kokos, cynamon, kminek)

5)Zanęta płociowa – wiosna
0,5 części kaszy kukurydzianej (gotowanej)
0,25 części mąki kukurydzianej
0,25 części otręby pszenne
10 % wiórki kokosowe

6)Zanęta płociowa – jesień
0,5 kg konopie
0,25 kg prażone siemię lniane
0,5 kg prażona tarta bułka
0,25 kg biszkopt
0,25 kg Coco-Belge
0,25 kg mąka kukurydziana
Zapach (anyż, kozieradka, koper włoski)

7)Zanęta leszczowo-płociowa
Zagotować 3 litry wody i zalać 1 kg kaszy kukurydzianej. Odstawić na pół godziny.
Dodać 0,5 kg mąki pszennej
2 kilogramowe opakowania gotowej zanęty
0,5 opakowania kopra melasa
0,5 kg konopi
Zapach – wedle uznania

8)Zanęta krąpiowo – leszczowa na wodę stojącą
2 części bułki tartej lub pszennych otrębów
2 części mielonych płatków owsianych
1 część suszonej mielonej gliny
1 część krwi
1 część białych robaków

9)Zanęta płociowa na wodę stojącą
3 części mielonych biszkoptów
1 część mleka w proszku
1 część tartej bułki
1 część suszonej mielonej gliny
1 część otrębów pszennych
1 część suszonych lub żywych larw ochotek i chruścika oraz białych robaków.

10)Zanęta na świnki
2 części bułki tartej
2 części mleka w proszku
2 części gliny mielonej-suszonej
1 część płatków owsianych mielonych
1 część glonów suszonych mielonych
1 część robaków białych

11)Zanęta krąpiowo – leszczowa na wodę bieżącą
2 części płatków owsianych (80% mielone)
2 części mąki kukurydzianej
1 część mielonej gliny suszonej
1 część otrębów pszennych
1 część mleka w proszku
1 część robaków białych
0,5 części soli kuchennej

12)Zanęta płociowa na wodę bieżącą
3 części bułki tartej
2 części mielonych herbatników
2 części kaszy kukurydzianej
1 część płatki owsiane mielone
1 część mleko w proszku
0,5 części siemię lniane mielone
0,5 części konopie mielone
Olejek anyżowy
Glina stosownie do prądu

13)Zanęta płociowa na wodę stojącą
2 części bułki tartej
3 części biszkoptów mielonych
1,5 części mąki kukurydzianej
0,5 części mleka w proszku
2 części otrębów pszennych
1 część siemię lniane mielone
Zapach (koper, kminek)
Ziemia z kretowiska stosownie do głębokości łowiska

14)Zanęta leszczowa na wodę bieżącą
2 części chleba mielonego
1 część bułki tartej
2 części płatków owsianych mielonych
0,5 części płatków owsianych całych
1 część mąki ziemniaczanej
1 część konopie mielone
Olejek kminkowy
Glina odpowiednio do prądu

15)Zanęta leszczowa na wodę stojącą
3 części bułki tartej
2 części kaszy kukurydzianej
2 części otrębów pszennych
1 część płatków owsianych całych
1 część konopie mielone
Olejek kminkowy
Ziemia z kretowiska według głębokości

16)Zanęta płociowa na wodę stojącą
5 części bułki tartej
1,5 części mąki kukurydzianej
1 część płatków owsianych mielonych
1,5 części biszkoptów mielonych
1 część mąka kokosowa
Cukier

17)Zanęta leszczowo – krąpiowa na wody stojące i wolno płynące
6 części bułki tartej
6 części suchar słodki mielony
5 części biszkoptu mielonego
1 część cukru pudru
1 część cukru krystalicznego
1 część cukru waniliowego
Na wody szybciej płynące trzeba dodać 2 części mąki kukurydzianej, 2 części chleba mielonego i 1 część czystego żwiru

18)Zanęta powierzchniowa
50 % bułka tarta – bardzo drobne
50 % mąka kukurydziana
Dodatki smakowo-zapachowe
Olejek arakowy lub migdałowy

19)Zanęta powierzchniowa
30% biszkopt – dobrze wyprażony i zmielony
30% mąka kukurydziana
25% bułka tarta – dobrze wyprażona i zmielona
10% siemię lniane – wyprażone i dobrze zmielone
5% kakao

20)Zanęta denna rozpraszająca się
30% płatki owsiane
30% bułka tarta – gruba
20% chrupki kukurydziane – gniecione
10% mąka kukurydziana
5% otręby pszenne
5% wiórki kokosowe
Zapach owocowy

21)Zanęta na płytkie łowisko z twardym dnem (płoć, lin, niewielki krąp)
40% suchary prażone i zmielone
20% chrupki kukurydziane zmielone
15% płatki owsiane zmielone
10% kukurydza konserwowa przetarta przez sito
10% wiórki kokosowe
5% ziarno sezamowe lekko wyprażone i zmielone

22)Zanęta na wolno płynący kanał (płoć, krąp, leszcz, jaź)
40% biszkopty mielone
40% płatki owsiane zmielone
15% kasza kukurydziana sucha
15% mąka kukurydziana
5% wytłoki arachidowe zmielone
5% ziarna słonecznika zmielone
Substancja zapachowa, np. kolendra z wanilią
Drobny żwir 0,1 – 0,3 kg na każdy kilogram suchej mieszanki zanętowej zależnie od szybkości nurtu i głębokości wody

23)Zanęta na wodę bieżącą z wolnym uciągiem
20% suchary zmielone
20% bułka tarta
15% kasza kukurydziana parzona
10% mąka kukurydziana
10% kopra-melasa
10% płatki owsiane zmielone
5% klej PV-1
10% pestki dyni prażone i zmielone
Zapach waniliowy
Gruby żwir 0,1 – 0,3 kg na kilogram suchej mieszanki zanętowej lub glina, której ilość może być nawet nieco większa

24)Zanęta na wodę bieżącą z silnym uciągiem
30% płatki owsiane
20% bułka tarta
10% kasza kukurydziana
5% mąka kukurydziana
10% mączka kostna
10% klej PV-1
5% otręby pszenne
10% ziarna słonecznika
Gruby żwir 0,1 – 0,3 kg na kilogram suchej mieszanki zanętowej lub glina

25)Zanęta na wodę bieżącą z bardzo silnym uciągiem
30% płatki owsiane
20%bułka tarta
15% kasza kukurydziana parzona
5% mąka kukurydziana
10%mączka piernikowa (słodka, klejąca)
15%klej PV-1
5% siemię lniane
Gruby żwir do 0,5 kg na kilogram suchej mieszanki zanętowej lub glina

26)Zanęta płociowa
1/3 części bułki tartej, prażonej
1 część herbatników lub biszkoptów mielonych
1 część orzechów kokosowych (wiórki)
1 część PV-1
1 część konopi prażonych

27)Zanęta płociowa
3 części bułki tartej prażonej
1 część kaszki kukurydzianej
1 część orzechów arachidowych prażonych
0,5 części orzechów laskowych (mączka)

28)Zanęta płociowa
3 części bułki tartej prażonej
1 część konopi prażonych
1 część siemienia lnianego mielonego
1 część biszkoptów mielonych
1 część mączki kukurydzianej

29)Zanęta na jazie
20% płatki jęczmienne
30% kasza kukurydziana parzona
5% kaszy kukurydzianej surowej
15% bułki tartej lekko prażonej
15% biszkoptów mielonych
10% kleju PV-1
5% prażonych i zmielonych nasion roślin oleistych (słonecznik, siemię lniane)

30)Zanęta
5 części mąki kukurydzianej
2 części mąki ryżowej
3 części płatków owsianych mielonych

31)Zanęta
5 części siemienia konopnego mielonego
3 części herbatników rozdrobnionych
2 części sucharów mielonych

32)Zanęta
3 części mąki kukurydzianej
5 części siemienia konopnego mielonego
2 części mąki ryżowej

33)Zanęta
1 część mąki jęczmiennej
2 części mąki ryżowej
1 część kasy kukurydzianej
2 części siemienia konopnego mielonego
4 części mąki kukurydzianej 34)Zanęta
1 część mączki ziemniaczanej
2 części mąki kukurydzianej
3 części siemienia konopnego mielonego
4 części sucharków mielonych 35)Zanęta
2 części sucharków rozdrobnionych
4 części herbatników rozdrobnionych
4 części mąki ryżowej 36)Zanęta leszczowo – krąpiowa
20% pieczywo ciemne
15% pieczywo słodkie
10% pieczywo jasne, suchar
20% otręby pszenne
10% kaszka kukurydziana
5% mąka kukurydziana
10% płatki owsiane mielone
5% słonecznik mielony
5% dodatki zapachowe

37)Zanęta płciowa
20% pieczywo jasne
15% pieczywo słodkie
15% pieczywo tostowe
20% otręby pszenne
10% kaszka kukurydziana
10% mąka kukurydziana
5% konopie mielone
5% płatki owsiane
Dodatki zapachowe

38)Zanęta na płocie z gotowych składników
0,5 kg Bream van den Eynde
0,5 kg makuchu kukurydzianego
1 op. Prażonych i mielonych konopi
0,5 kg zmielonych biszkoptów

39)Zanęta na płoć
1 kg Sensas Gardons 3000
150 g mleko w proszku
150 g zmielone płatki owsiane
150 – 250 g ochotka zanętowa

40)Zanęta leszczowa
30% prażone, zmielone siemię lniane
30% prażona, zmielona soja
25% pieczywo cukiernicze
10% prażony, zmielony słonecznik
5% kasza kukurydziana
5% mąka kukurydziana

41)Zanęta płociowa na rzeki szybko płynące
2 części prażonego pieczywa
2 części mąki kukurydzianej
0,5 części gotowanych i zmielonych konopi
0,25 części tłuczonych płatków owsianych
0,25 części otrąb
0,5 części kleju PV-1
2-3 łyżeczki atraktora płociowego

42)Zanęta na płoć
2 części prażonej bułki tartej lub zmielonego i wyprażonego chleba
1 część prażonej kaszki kukurydzianej
1 część prażonych i zmielonych nasion słonecznika
0,5 części zmielonej suchej karmy dla psów
Garść otrąb i garść drobnych prażonych płatków

43)Zanęta na płoć
1 część zmielonej, prażonej bułki tartej
1 część świeżych, zmiażdżonych konopi
1 część otrąb pszennych
0,5 części mąki kukurydzianej
Garść płatków owsianych
2-3 łyżeczki atraktora

44)Zanęta na rzekę na płoć
0,20 części zmielonego, prażonego pieczywa pszennego
0,20 części prażonej kaszki kukurydzianej
0,50 część prażonych konopi
0,50 części prażonych i tłuczonych płatków owsianych
0,50 części otrąb pszennych
0,50 części Coco-Belge
3-4 łyżki kleju PV-1
2-3 łyżeczki kozieradki z anyżem

45)Zanęta na płoć
30% bułki tartej
20% sucharków mielonych
10% konopi prażonych
5% mąki kukurydzianej
5% suchej kaszy kukurydzianej
5% mielonego i prażonego lnu
5% mielonych pestek z dyni
5% mielonego słonecznika
15% glinki rozpraszającej
Łyżka soli na 3 kg zanęty
Atraktor płociowy

46) Zanęta na krąpie
40% tartej bułki
10% biszkoptu
10% prażonych konopi
10% PV-1
5% mąki kukurydzianej
5% prażonych i zmielonych wiórków kokosowych
5% mielonych pestek dyni
15% ziemi z kretowiska

47)Zanęta karasiowa
5 szklanek gotowej zanęty bazowej
1 szklanka śruty kukurydzianej
0,5 szklanki śruty arachidowej
0,5 szklanki kopry-melasy
3 łyżki stołowe tłuczonych ziaren słonecznika
3 łyki karmelu
Pół torebki cukru waniliowego
Łyżeczka olejku rumowego
0,75 szklanki kleju PV-1

48)Zanęta letnia (uniwersalna)
25% – pieczywo jasne
15% – biszkopt
20% – kukurydza zanętowa
15% – soja
10% – kopra melasa

49)Zanęta wiosenna
25-30% – kopra melasa
5-10% – PV1
5-10% – soja
15-20% – biszkopt
20-25% – grube otręby, kasza kukurydziana, wiórki kokosowe
Zapach: róża

50)Zanęta powierzchniowa
45% – bułka tarta
20% – kasza kukurydziana
15% – biszkopty
10% – mączka arachidowa
10% – mączka sojowa
zapach: wanilia (ok. 50g na 1,5kg)

51)Zanęta na łowiska o dużej presji wędkarskiej
2,5 kg – pieczywa
1 kg – biszkoptów
1 kg – kaszy kukurydzianej
250 g – mączka arachidowa
2 kg – kukurydza konserwowa
0,5 litra – kastery
50 g – karmel
Zapach: wanilia

52)Zanęta płociowa
30% bułka tarta
20% suchary
15% płatki kukurydziane
5% wiórki kokosowe
5% mąka kukurydziana
5% kleik ryżowy
5% anyż
5% koper włoski
5% kopra melasa
5% sól

53)Zanęta leszczowa
40% bułka tarta
10% kasza kukurydziana
15% biszkopt
10% słonecznik
10% płatki owsiane
7% glukoza
5% mąka kukurydziana
3% przyprawa do piernika

54)Zanęta linowo-karasiowa
30% bułka tarta
25% kasza kukurydziana
20% otręby
10% słonecznik
7% cukier puder
5% płatki owsiane
2% goździk
1% wanilia

55) Zanęta karasiowa
Pięć szklanek jakiejkolwiek zanęty bazy,
Jedna szklanka śruty kukurydzianej
Pół szklanki drobniejszej śruty arachidowej
Pół szklanki kopry polskiej
Trzy łyżki stołowe tłuczonych ziaren słonecznika
Trzy łyżki karmelu Kremkusa
Pół torebki cukru waniliowego
Łyżeczka do herbaty olejku rumowego
Trzy czwarte szklanki kleju do zanęt PV6
Szklanka otrębów pszennych

56)Zanęta linowa
500 g gruba kasza kukurydziana
400 g drobno zmielona bułka (wyprażona)
250 g grubo zmielone wafle
150 g pokruszone płatki owsiane (muszą być dodane tuż przed zlepieniem kul zanętowych, aby nie złapały wilgoci)
150 g arachid mielony
50 g sproszkowany karmel
Kawałki czerwonych robaków
Zanęta na wodę bieżącą

57)Zanęta
1 część bułki tartej, grubszej, nie przesianej
1 część biszkoptów
1 część mielonych białych sucharów
1 cześć mąki kukurydzianej
1 część płatków owsianych (im większy prąd – tym więcej płatków)
Żwir – bardzo drobny
Krew suszona lub ziemia z kretowiska
Zapach – Top secret DAM – 1 opakowanie na 10 litrów zanęty
Ochotka mrożona i białe (barwione) robaki – po 1 litrze

58)Zanęta
1 część bułki tartej
1 część biszkoptów mielonych
1 część mąki kukurydzianej prażonej
1/2 części kaszy jaglanej mielonej
Ziemia z kretowiska
Zapach – Rudiger Wolf Kremkus ‚czerwony’
Krew suszona

59)Zanęta powierzchniowa
1 część bułki tartej mielonej
1 część biszkoptów mielonych
1 część mąki kukurydzianej
Zapach na wody czyste – krew suszona
Zapach na wodę zanieczyszczoną, brudną – anyż

60)Zanęty powierzchniowa
1 kg mąki kukurydzianej
1 kg bułki tartej
0,5 kg otrąb pszennych
Zapach anyżowy

61)Zanęta powierzchniowa
1 kg mąki kukurydzianej
0,5 kg bułki tartej
0,25 mieszanki orzechowej
1 paczkę lodów waniliowych w proszku
3 łyżeczki mleka w proszku
Zapach waniliowy

62)Zanęta powierzchniowa
0,5 kg mączki bananowej
0,7 kg mąki kukurydzianej
0,5 kg bułki tartej
0,25 kg coco belgijskie
0,25 kg mączki sojowej
Zapach bananowy

63)Zanęta na wiosnę
40% ziemia
20% mielone pieczywo
15% Copra naturalna
15% Coco-Belge
5% Arachid tłusty
5% konopie

64)Zanęta na lato
25% mielone pieczywo
15% Biszkopt tłusty
15% Arachid tłusty
15% PV-1
10% Konopie
10% kopra melasa
5% mąka sojowa
5% Coco-Belge

65)Zanęta na jesień
40% mielone pieczywo
20% Copra naturalna
15% Arachid odtłuszczony
10% Coco-Belge
10% PV-1
5% Konopie

66)Zanęta uniwersalna
1,5 części bułki tartej
0,5 części mąki kukurydzianej
0,5 części kaszy kukurydzianej
1 część mielonych płatków kukurydzianych
0,2 części cukru
0,5 części mielonych nasion słonecznika
Piach + klej + aromat

67)Zanęta płociowa
1 cz. mąki kukurydzianej
1 cz. bułki tartej
0,5 cz. kaszy kukurydzianej
0,5 cz. gotowanych lub mielonych nasion lnu lub pokruszonych płatków owsianych
Żwir + klej + atraktor (kminek, lawenda, koper włoski, kolendra)

68)Zanęta leszczowa na rzekę
4 cz. gotowanej kaszy kukurydzianej
1 cz. mielonego suchego chleba
1 cz. bułki tartej
1 cz. mąki kukurydzianej
1,5 cz. pokruszonych płatków owsianych
Żwir + klej + atraktor 69)Zanęta leszczowa późnojesienna
5 dag mielonego orzech włoskiego
10 dag mielonego biszkoptu
5 dag mąki kukurydzianej
0,5 kg piasku
Cukier lub melasa

70)Zanęta płociowa
5 dag mielonego orzecha włoskiego
10 dag mielonej bułki pszennej
5 dag mielonych: konopi lub siemienia lnianego
0,5 kg piasku
Atraktor – poziomka lub nostrzyk
Niewielka ilość mąki pszennej

71)Zanęta karpiowa
„Spezi Program” Kremkusa na karpie
Atraktor „mein super lock” pół torebki
Pół puszki kukurydzy
Piasek

72)Zanęta leszczowa
2 kg kaszy manny (surowej);
2 kg płatków pszennych mielonych;
0,5 kg mąki pszennej;
0,5 kg robaków zanętowych;
Zielony barwnik spożywczy

73)Zanęta leszczowa
2 części płatków owsianych (90% mielonych)
2 części mąki kukurydzianej
1 część mielonej gliny
1 część otrąb pszennych
1 część mleka w proszku
1 część robaków zanętowych
0,5 części soli kuchennej

74)Zanęta letnia uniwersalna
25% pieczywo jasne
15% biszkopt
20% kukurydza zanętowa
15% soja
10% klej PV-1
10% kopra-melasa

75)Zanęta wiosenna
25-30% kopra-melasa
5-10% klej PV-1
5-10% soja
15-20% biszkopt
20-25% grube otręby, kasz kukurydziana, wiórki kokosowe
Zapach róża

76)Zanęta powierzchniowa
45% bułka tarta
20% kasza kukurydziana
15% biszkopty
10% mączka arachidowa
10% mączka sojowa
Zapach wanilia

77)Zanęta na łowiska o dużej presji wędkarskiej
2,5 kg pieczywa
1 kg biszkoptów
1 kg kaszy kukurydzianej
250 g mączka arachidowa
2 kg kukurydza konserwowa
0,5 l kastery
Zapach karmel

78)Zanęta płociowa na wody bieżące
0,5 l mielonych płatków owsianych; 1 l surowej kaszy kukurydzianej;
1,5 l tartej bułki [najlepiej samemu zmielić bułkę];
0,5 l prażonych; 0,5 l zmielonych konopi;
0,5 l siemienia lnianego; 1 kg czarnego Turbo Eynde; 0,2 l kopromelasy;
0,5 l ochotki lub siekanych czerwonych robaków
0,2 l kokonów

79)Zanęta na krąpie i płocie
1,0 kg bułki tartej + 0,5 kg mąki kukurydzianej
0,5 kg otrąb pszennych
0,3 kg płatków owsianych nie mielonych
0,6 kg kaszy kukurydzianej gotowanej
0,1 kg gotowanych konopi + 20 do 30 g wanilii
Robaki zanętowe + ziemia dociążająca

80)Zanęta na płocie i krąpie
1 kg bułki tartej
0,5 kg mielonych biszkoptów
0,5 kg płatki owsiane
0,5 kg mąki kukurydzianej
0,2 kg kopru włoskiego mielonego
Szczypta soli
Robaki zanętowe + ziemia dociążająca – w zależności od prądu

81)Zanęta płociowa
1,0 kg mąki kukurydzianej
0,5 kg konopi gotowanych
0,25 kg otrąb pszennych
0,5 kg płatków owsianych zmielonych
0,1 kg siemienia lnianego mielonego
Robaki zanętowe + ziemia lub piasek w zależności od koloru dna

82)Zanęta na płocie na kanał
1 cz. prażonej tartej bułki
1 cz. otrąb pszennych
1 cz. prażonych i mielonych konopi
1 cz. mąki kukurydzianej
1/2 cz. prażonych i tłuczonych płatków owsianych
1/4 cz. mączki kokosowej, np. Coco Belge;
2-3 łyżeczki atraktora.

83)Zanęta na płocie na kanał
1 cz. zmielonego, prażonego pieczywa
1,5 cz. otrąb pszennych
1 cz. zaparzonej kaszy kukurydzianej
1/2 cz. prażonych ziaren konopi lub lnu
1/2 cz. tłuczonych płatków owsianych
1/4 cz. odtłuszczonej mączki arachidowej
2 łyżki ziela (kozieradka, wanilia lub anyż)

84)Zanęta na płocie – wiosna
2 cz. mielonej, prażonej tartej bułki
1 cz. prażonych i zmielonych konopi lub lnu
1/2 cz. mąki kukurydzianej
1/4 cz. prażonych i tłuczonych płatków owsianych
1/8 cz. wiórków kokosowych
1/8 cz. mączki arachidowej
3-4 łyżki mieszanki ziołowej (wanilia, nostrzyk, kolendra)

85)Zanęta na płocie – lato
1,5 cz. zmielonego i wyprażonego pieczywa
1,5 cz. prażonych i zmielonych konopi
1 cz. parzonej kaszy kukurydzianej
1/2 cz. otrąb pszennych
1/4 cz. Coco Belge
1/4 cz. wiórków kokosowych
3 łyżki mieszanki ziołowej (kozieradka, wanilia, kurkuma)

86)Zanęta na płocie – jesień
2 cz. zmielonego, prażonego pieczywa
1 cz. parzonej kaszy kukurydzianej,
1 cz. prażonych i zmielonych konopi, słonecznika lub lnu,
1/4 cz. tłuczonych i prażonych płatków
1/4 cz. prażonych otrąb
1/2 l. tłuczonych racicznic, chruścików, wodnych ślimaków

87)Zanęta leszczowa
0,5 l mielonych płatków owsianych
1 l surowej kaszy kukurydzianej
1,5 l tartej bułki
0,5 l wyprażonego i zmielonego słonecznika
0,2 l kopromelasy
0,5 l ochotki lub siekanych czerwonych robaków
0,5 l białych robaków
0,2 l kokonów
1 kg leszczowego koncentratu Top Secret

88)Zanęta leszczowa na wody bieżące
4 części gotowanej kaszy kukurydzianej
1 część mielonego suchego chleba
1 część bułki tartej
1 część mąki kukurydzianej
1,5 cz. pokruszonych płatków owsianych
Żwir; klej
Atraktor leszczowy
Drobne robaki zanętowe

89)Zanęta karpiowa
25% tartej bułki
20% biszkoptu
10% śruty kukurydzianej (może być mąka kukurydziana z kaszą kukurydzianą)
10%mielonych płatków owsianych
10% drobnych otrąb
7% cukru pudru,
5% grubo mielonych konopi prażonych
3% mielonego słonecznika prażonego.
Całość dokładnie wymieszać.
Nie dodawać zapachu. Zanęta ma swój aromat naturalny

90)Zanęta na karpiowate
1,5 części bułki tartej
0,5 części mąki kukurydzianej
0,5 części kaszy kukurydzianej
1 część zmielonych płatków owsianych
0,2 części cukru
0,5 części mielonych nasion słonecznika
Żwir
Robaki zanętowe
Klej
Aromat (delikatny, najlepiej słodki)

91)Zanęta karasiowa
2 części prażonej kaszy kukurydzianej,
2 części otrąb,
1 część maki kukurydzianej,
1 część prażonej bułki tartej,
1 część sucharów, 0,5 części biszkoptu

92)Zanęta uklejowa
40% mąki kukurydzianej zmielonej na pył
20% mleka w proszku,
15% biszkoptu mielonego
15% bułki tartej
10% cukru pudru

93)Zanęta uklejowa
1 część bułki tartej
1 część mąki kukurydzianej
5 łyżek stołowych mleka w proszku
1 cz. pylistych otrąb
0,4 części cukru, w tym waniliowego
Drobny piasek

94)Zanęta na karpie
Gotujemy dwa ziemniaki wielkości jaj. Rozgniatamy je i dodajemy 150 g mąki konopnej, 50 g mąki pszennej, 1/2 l otrąb i 150 g białego pieczywa rozmoczonego w gorącej wodzie, dalej dodajemy 1/2 l mączki z krwi, 5 łyżek talku oraz dwie łyżki słodzonego konserwowanego mleka.

95)Zanęta karpiowo-leszczowa
3 części mąki kukurydzianej
1 część posiekanych czerwonych robaków
2 części mielonych gotowanych ziemniaków
1 część mielonych płatków owsianych
Dobrze jest dodać 1 część krwi

96)Zanęta płociowa
1 część gotowanej kaszy kukurydzianej
1 część bułki tartej
0,1 części cukru waniliowego
1 część chlebka belgijskiego
1 część pierniczka płociowego

97)Zanęta płociowa
3 części mielonego biszkoptu
1 część bułki tartej
1 część otrębów (pszennych)
1 część białych robaków (pinki)+ larwy ochotki
1 część mleka w proszku

98)Zanęta płociowa
4 części bułki tartej
2 części białych robaków (pinka)
2 części mleka w proszku
3 części ochotki

99)Zanęta leszczowa późnojesienna
0,5 kg mielonego orzech włoskiego
0,1 kg mielonego biszkoptu
0,5 kg mąki kukurydzianej
0,5 kg piasku
Cukier lub melasa

100)Zanęta płociowa
0,55 kg mielonego orzecha włoskiego
0,1 kg mielonej bułki pszennej
0,5 kg mielonych: konopi lub siemienia lnianego
0,5 kg piasku
Atraktor – poziomka lub nostrzyk
Niewielka ilość mąki pszennej

101)Leszcz – jezioro
5 dag mielonego orzech włoskiego
10 dag mielonego biszkoptu
5 dag mąki kukurydzianej
0,5 kg piasku
cukier lub melasa
Zanętę kleić niewielką ilość mąki pszennej.

102)Płoć – jezioro
– 5 dag mielonego orzecha włoskiego
– 10 dag mielonej bułki pszennej
– 5 dag mielonych: konopi lub siemienia lnianego
– 0,5 kg piasku
atraktor – poziomka lub nostrzyk
Zanętę kleić niewielką ilość mąki pszennej.

103)Zanęta na leszcza
4 cz. gotowanej kaszy kukurydzianej
1 cz. mielonego suchego chleba
1 cz. bułki tartej
1 cz. mąki kukurydzianej
1,5 cz. pokruszonych płatków owsianych
żwir + klej + atraktor

104)Zanęta na płoć
1 cz. mąki kukurydzianej
1 cz. bułki tartej
0,5 cz. kaszy kukurydzianej
0,5 cz. gotowanych lub mielonych nasion lnu lub pokruszonych płatków owsianych
żwirek + klej + atraktor (kminek, lawenda, koper włoski, kolendra)

105)Ziemniaki
1.Rozdrobnione ugotowane ziemniaki
2.kasza manna
3.makaron (ugotowany)
4.ziemia z kretowiska

106)Pęczak
0,5 kg pęczaku
kasza manna (1 kg)
wanilia (2-3 łyżeczki od herbaty)
Połączyć w gotowaniu i uformować kule.

107)Zanęta uniwersalna 1
1 część makaronu gotowanego (może być pokruszony), po ugotowaniu rozgnieść
1 część kaszy kukurydzianej gotowanej
1 część bułki tartej
1 część ziemniaków gotowanych
parę kropel atraktora waniliowego

108)Zanęta uniwersalna 2
1 część bułki tartej
1 cześć kaszy manny (ugotowanej na bardzo gęsto)
1/20 części nostrzyka (takie zioło trzeba popytać u zielarzy)
1 część zmielonych wafli (odpady można dostać w cukierni)
1 część kaszy kukurydzianej (lekko podgotowanej)

109)Zanęta karpiowo – leszczowa
1 część zmiksowanej kukurydzy z puszki (razem z zalewą)
1 część bułki tartej (może być prażona)
1 część mielonych płatków owsianych

110) Zanęta karpiowo – leszczowa
3 części mąki kukurydzianej
1 część posiekanych czerwonych robaków
2 części mielonych gotowanych ziemniaków
1 część mielonych płatków owsianych
1 część krwi bydlęcej

111)Zanęta karpiowo – leszczowa 3 części mielonych ugotowanych ziemniaków
3 części Mąki kukurydzianej
2 części płatków kukurydzianych lub owsianych (mielonych)
Mleko w proszku
Jako składnik smużący- bułka tarta
Zanęty na płoć

111)Biszkopt
3 części mielonego biszkoptu
1 część bułki tartej
1 część otrębów (pszennych)
1 część białych robaków (pinki) + larwy ochotki
1 część mleka w proszku

112)Zanęta
4 części bułki tartej
2 części białych robaków (pinka)
2 części mleka w proszku
3 części ochotki

113)Grzanki
5 części grzanek
1 część mąki ryżowej
3 części mielonych herbatników

114)Kasza
1 część gotowanej kaszy kukurydzianej (na miękko)
1 część bułki tartej
1/10 części cukru waniliowego
1 część chlebka belgijskiego (trochę drogi)
1 część pierniczka płociowego

115)Zanęta na karasie
zanęta dragon magnum na karasie
bułka tarta
trochę mąki
płatki owsiane
namoczona bułeczka a potem odcisnąć
Po namoczeniu bułki odcisnąć ją, wszytko przełożyć do kubełka zanętowego.

Kulki proteinowe kilka przepisów wykonania :

Sposób wykonania:

Z ciasta formować kulki o średnicy około 16-18mm do nęcenia, na przynętę 20-22mm. Wrzucamy kulki do wrzątku i czekamy aż wypłyną, po wypłynięciu gotować przez 1 minutę.
Po wyciągnięciu kulek suszyć na ściereczce przez godzinę, potem można przełożyć do siateczki przewiewnej i suszyć dalej w przewiewnym, zaciemnionym miejscu.


Zestaw 1
1. Mąka kukurydziana 30%
2. Mąka pszenna 25%
3. Mąka sojowa odtłuszczona 25%
4. Mleko w proszku 10%
5. Mielone konopie 10%
6. Aromaty: słodki krem i syrop klonowy ADER CARP około 5-10ml
7. 10-12 Jaj

Zestaw 2
1. Mąka kukurydziana 30%
2. Mąka pszenna 30%
3. Mąka sojowa odtłuszczona 20%
4. Kasza manna 10%
5. Aromaty: magiczny owoc i brzoskwinia ADER CARP 5-10ml
6. 10Jaj

Zestaw 3
1. Mąka kukurydziana 30%
2. Mąka sojowa odtłuszczona 25%
3. Mąka pszenna 25%
4. Kasza kukurydziana 10%
5. Mleko w proszku 10%
6. Syrop klonowy i pomarańcza ADER CARP 5-10ml
7. 10 Jaj

Zestaw 4

1. 3 cz. zmielonego granulatu sojowego (odtłuszczony)
2.
3 cz. mąki kukurydzianej
3.
1,5 cz. zmielonej karmy dla psów (mączka kostna)
4.
1,5 cz. zmielony pokarm dla Karpi Koi
5.
1 cz. mąki ziemniaczanej
6.
Aromaty owocowe i rybne
7.
Ilość jaj od 10 do 14
8.
Stymulator apetytu, wzmacniacz smaku, betaina zgodnie z zaleceniami producenta

Zestaw 5

1. Kasza manna- 30%
2.
Mąka sojowa-35%
3.
Mąka kukurydziana-35%
4.
całość jest na 0,5-1 kg mieszanki.
5.
Olej 2-4 łyżki stołowe
6.
Jajka 6-12 sztuk
7. A
traktor zapachowy Truskawka, w płynie 5-10 ml.
8.
Barwnik w proszku 1-2 łyżki stołowe

Zestaw 6

30% mielonego granulatu rybnego
20% maki kukurydzianej
20% maki pszennej
20% maki sojowej odtłuszczonej
10% mielonych prażonych konopi
jajka +aromat (mnie się sprawdziła muszla i krab)+2 łyżki oleju rybnego.

Kulki proteinowe na amura i karpia:

Pomimo że gama miksów zapewnia potrzeby większości karpiarzy , którzy sami robią kulki , istnieje jednak grupa wędkarzy , którzy chcą sami , od podstaw zbudować swoją przynętę . Nie ma większej satysfakcji jak złowienie karpia na kulkę wykonaną własnoręcznie . Na początku domowa produkcja może nastręczyć trochę problemów , więc dla początkujących mam kilka krótkich rad :

Proporcja pomiędzy mieszanką , a składnikami płynnymi to zawsze około 1 kg do 0.6 litra ( około 12 średnich lub 10 dużych jaj , mogą wystąpić odstępstwa od proporcji do 10 % w zależności od składu miksu )Atraktory , konserwant czy inne płynne dodatki zawsze dodajemy do płynu ( jajek lub albuminy z wodą ) , rozprowadzają się lepiej w mieszance , należy pamiętać o proporcjach z punktu pierwszego .Dobre ciasto to takie które klei się do siebie a nie do rąk , i nie rozpada się przy rolowaniu , konponując własny miks należy zachować pewną zasadę , musi on mieć podstawę w której osadza się składniki typu nasiona , mąka rybna itp. Podstawa to minimum 50 % , ale najlepiej 60 % wagi , dobra baza z której można zaczynać to 30 % mąki sojowej pełnotłustej , 25% mąki kukurydzianej , 5 % mąki sojowej odtłuszczonej , następnie można dodać wszystkie inne składniki .Dobre ciasto nie ma pamięci kształtu ( tzn. nie ciągnie się i zachowuję się podobnie do plasteliny , zrolowane kulki nie odkształcają się ) .gdy ciasto zbyt się klei do rąk po dodaniu wszystkich składników można dodać trochę oleju rybnego lub sojowego 20 ml na 1 kg

 

Przepisy na kulki proteinowe:

1 PRZEPIS

40 % mączka

25 % mąka sojowa

25 % mąka kukurydziana

10 % mleko w proszku

jajka

15 ml specjalist flavours – ryba z owocem

2 PRZEPIS

50 % Boile mix 50/50 TB

30 % mąka sojowa

10 % mleko w proszku

jajka

2 łyżeczki fish meat enhancer TB

(na 1 kg mieszanki )

6 ml Impact Flawours scopex TB

3 PRZEPIS

50 % suchej i drobnej karmy dla zwierząt ( zmielić w młynku )

20 % mąki sojowej

10 % mąki tortowej

10 % mąki kukurydzianej

2-3 łyżki stołowe siemienia lnianego

1 szklanka otrębów pszennych

do 10 dużych jajek

150 ml miodu

5 ml atraktora – owoc lub ryba z owocem

4 PRZEPIS

1 kg mąki tortowej

0,5 kg mąki kukurydzianej

0,5 kg mleka w proszku

15 dag kazeiny na każdy kilogram

10 jajek

żółty barwnik

wanilia Marcela Van Den Eynde

5 PRZEPIS

mąka kukurydziana 30%

kazeina 30%

mąka tortowa 20%

kasza manna 10%

miód 10%

6 PRZEPIS

mielone orzeszki ziemne 40%

kasza manna 30%

mąka kukurydziana 20%

mleko w proszku 10%

7 PRZEPIS

500g mąka kukurydziana

200g mąka tortowa

300g mleko w proszku

1-2 łyżki stołowe miodu

jaja, aromat

8 PRZEPIS

170 g kazeiny

80 g białka z jaj

20 g mąki pszennej

30 g mąki sojowej

20 g kaszy manny

2 łyżeczki proszku do pieczenia i 12 jaj.

9 PRZEPIS

500g mąka kostna

300g mleko w proszku

200g mąka tortowa

barwnik

5-6 jaj

10 PRZEPIS

kasza manna 30%

mąka kukurydziana 25%

mąka sojowa 25%

mleko w proszku 10%

mielone konopie 10%

11 PRZEPIS

1000g mąki tortowej

500g mąki kukurydzianej

500g mleka w proszku

150g kazeiny na każdy kilogram

wanilia Marcela Van Den Eynde

żółty barwnik

10 jajek

12 PRZEPIS

100 g kazeiny

100 g mąki pszennej

100 g grysiku z kukurydzy

i 30 g albuminy laktozowej.

Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane, lekko osłodzone (najlepiej słodzikiem, bowiem cukier przyśpiesza proces psucia się przynęty). Jako dodatki można stosować miód w niewielkich ilościach i odrobinę wanilii. Do mieszanki należy dodać 4-6 kurzych jaj i wyrabiać z niej ciasto na jednolitą masę, z której formuje się niewielkie kulki wielkości 10-20 mm, które następnie należy wrzucić na 2-3 minuty do gotującej się wody.

13 PRZEPIS

1 kg mąki tortowej

0,5 kg mąki kukurydzianej

0,5 kg mleka w proszku

0,5 kg mąki sojowej

15 dag kazeiny

10 dag drożdży

jajka

barwnik

aromat waniliowy lub truskawkowy

14 PRZEPIS

3 części kazeiny

2 części laktalbuminy

1 część wapnia

1 część glutenu pszennego

2 części mleka w proszku

2 części koncentratu sojowego

15 PRZEPIS

30% mączka rybna

20% mączka sojowa

20% mączka krewetkowa

20% gluten pszenny

10% kazeina

16 PRZEPIS

5 części proszku kazeinowego

1 część kazeinianu sodu

1 część laktalbuminy

2 części glutenu pszennego

1 część mączki sojowej

17 PRZEPIS

2 części kazeiny

2 części mąki pszennej

2 części grysiku kukurydzianego

pół części albuminy laktowej

18 PRZEPIS

300g kazeina

300g mąka sojowa

350g mąka kukurydziana

30g miód lub melasa

20g skorupy z jaj

4-5 jaj

aromat waniliowy

19 PRZEPIS

1 kg mąki kukurydzianej

1 kg kaszy manny

1 kg mąki sojowej

35 ml Scopexu Roda Hutchinsona

40 ml oleju słonecznikowego

jajka i barwnik (dowolny)

20 PRZEPIS

500 g kaszy kukurydzianej

250 g mąki sojowej

150 g mąki kukurydzianej

50 g mąki pszennej

50 g mleka w proszku

12 jaj

21 PRZEPIS

30% mąka sojowa

20% biszkopt mielony

20% karma dla psów

10% mleko w proszku

5% mielona karma dla ptaków egzotycznych

5% miód

22 PRZEPIS

400 g suchego pokarmu dla psów lub kotów

100 g kazeiny

100 g mąki sojowej

100 g kaszy manny

8 jaj

23 PRZEPIS

kazeina 50%

mąka kukurydziana 25%

mąka pszenna 20%

cukier puder 5%

24 PRZEPIS

1cz. mąki sojowej

1cz. mąki kukurydzianej

1cz. kaszy manny

1cz. kaszy kukurydzianej

1cz. glukozy

0,1cz. soli kuchennej

szafran

aromat owocowy

25 PRZEPIS

zmielony suchy pokarm dla psów 35%

kasza manna 35%

mąka pszenna 30%

26 PRZEPIS

500g mąki pszennej

500g mąki kukurydzianej

500g mleka w proszku

2 łyżki stołowe miodu lipowego

fiolka olejku anyżowego

barwnik żółty.

5 jajek

250g cukru

27 PRZEPIS

mąka kukurydziana 40%

mąka pszenna 40%

kasza manna 10%

cukier puder 10%

Jajka 8-12 na kilogram, aromaty, dodatki smakowe, barwnik.

28 PRZEPIS

50% kazeina

20% lactalbumina

15% kazeinian wapnia

10% gluten pszenny

5% mleko w proszku

29 PRZEPIS

500 g mąki kostnej

300g mleko w proszku (kazeina)

200 g mąka tortowa

łyżka miodu

Aromat owocowy w płynie (truskawkowy)

Barwnik (czerwony, brązowy)

Około 6 średnich jaj

Mąka kostna może być zastąpiona zmielonym suchym pokarmem dla psów

30 PRZEPIS

400 g mąka kukurydziana

400 g mąka pszenna

150 g kasza manna

50 g cukier puder

Suchy atraktor (waniliowy)

Barwnik (żółty, pomarańczowy)

Około 6 średnich jaj

31 PRZEPIS

25% kazeina

30% mączka mięsna

10% mączka z łubinu

10% mąka sojowa

15% mąka pszenna

10% mąka kukurydziana

32 PRZEPIS

500 g kasza manna

250 g mąka kukurydziana

100 g mąka sojowa

100 g mleko w proszku

5-6 jaj

Aromat

Barwnik (żółty, czerwony, pomarańczowy)

33 PRZEPIS

pół szklanki mleka w proszku

pół szklanki soi proteinowej

czubata łyżka mąki sojowej

czubata łyżka mąki kukurydzianej

3 łyżki oleju słonecznikowego

12 jaj

żółty lub zielony barwnik

fiolka zapachu waniliowego

miód

34 PRZEPIS

250 g kazeina

250 g mąka sojowa

250 mąka pszenna

Jaja

Aromat

Barwnik

35 PRZEPIS

500g mąka pszenna

300g kasza manna

100g mąka kukurydziana

3-5 op. słodzonego kisielu

owocowego (truskawka)

jaja

36 PRZEPIS

500 g mąka kukurydziana

200 g mąka tortowa

300 g mleko w proszku

1-2 łyżki stołowe miodu

Jaja

Aromat

Barwnik

37 PRZEPIS

0,5 kg mąki kukurydzianej

0,5 kg mąki tortowej

0,5 kg kaszy manny lub kaszy kukurydzianej

0,25 kg mąki sojowej

cukier

barwnik

atraktor

1 jajo na 100g ciasta

Jeśli ciasto jest za rzadkie, dodajemy mąki.

38 PRZEPIS

200 g kazeiny

200 g mąki sojowej

200 g mąki kukurydzianej

200 g ciasta proteinowego w proszku (Marcel van den Eynde)

100 g koncentratu zapachowego w proszku (truskawka)

Jedna zakrętka karpiowego koncentratu zapachowego (Kremkus niebieski)

12-15 jajek

Czerwony lub żółty barwnik spożywczy

39 PRZEPIS

40% kazeina

15% kazeinian sodu

10% lactalbumina

20% koncentrat sojowy

15% gluten pszenny

40 PRZEPIS

250 g zmielonego granulatu dla karpi koi

250 g proteinowej mieszanki „50/50”

Garść zmielonych ziaren słonecznika

2 mg atraktora czekoladowego

3 mg słodzika

6 średnich jaj

41 PRZEPIS

500 g drobno zmielonego, suchego pokarmu dla psów

100 g mąki kukurydzianej

100 g mleka w proszku

3 łyżki stołowe cukru i substancje barwiące

3-5 jaj

42 PRZEPIS

300g kasza manna

300g mąka pszenna

200g mąka kukurydziana

100g mąka ziemniaczana

barwnik, karmel

jaja

43 PRZEPIS

250 g kaszki manny

125 g mąki kukurydzianej

125 g mąki sojowej

5 jaj

10 ml aromatu truskawkowego

2 łyżki rozpuszczonego cukru

Barwnik

44 PRZEPIS

500g kasza manna

250g mąka kukurydziana

100g mąka sojowa

100g mleko w proszku

5-6 jaj

aromat, barwnik

45 PRZEPIS

dwie szklanki mąki kukurydzianej

dwie szklanki mleka w proszku

szklanka mąki pszennej

szklanka kaszy manny

6 jajek

dwie łyżki stołowe miodu pszczelnego

dwie łyżki stołowe oleju

barwnik spożywczy

zapach

Jajka i miód miksuję i stopniowo dodaję do nich wymieszane składniki suche. Powinno z tego wyjść jednolite dość twarde ciasto. Jeżeli jest za rzadkie dosypuję mąki kukurydzianej, jeżeli za twarde dolewam mleka.

46 PRZEPIS

30% kazeina

20% lactalbumina

10% kazeinian wapnia

10% koncentrat sojowy

10% gluten pszenny

20% mleko w proszku

47 PRZEPIS

85 g kazeiny

60 g kiełków pszenicy

60 g mleka w proszku

30 g glutenu, 30 g drożdży

30 g albuminy [B]

48 PRZEPIS

20% kazeina

15% kazeinian wapnia

30% mączka mięsna

10% mączka z łubinu

10% koncentrat sojowy

15% gluten pszenny

49 PRZEPIS

60 g Casilanu

120 g mąki sojowej

60 g zmielonej karmy dla ptaków

45 g minerałów morskich

15 g zmielonych migdałów

20 ml atraktora o zapachu korzennym

50 PRZEPIS

400g mąka kukurydziana

400g mąka pszenna

150g kasza manna

50g cukier puder

suchy atraktor

barwnik

5-6 jaj

51 PRZEPIS

1 część drobno sproszkowanych drożdzy winnych lub lepiej piwnych,
2 części odtłuszczonego mleka w proszku lub najlepiej użyć kazeiny, o którą dość trudno.
2 części mączki sojowej, ale trzeba samemu zmielić soję,
składniki zapachowe: truskawka, wanilia, anyż, miód,
2 części mieszaniny drobnych mączek: pszennej, jęczmiennej i owsianej, ale nie więcej na całość porcji kulek, by zbyt nie „rozcieńczać” białka.

Wystarczy wszystko dobrze wymieszać, wyrobić z wodą na gęstą masę. Uformować kulki, obtoczyć w białku kurzym i sparzyć we wrzącej wodzie. Gotować tak, aby nie były ani miękkie ani twarde. Czas gotowania uzależniony jest od wielkości kulek i należy samemu dobrać właściwy moment.

Do kulek stosujemy najczęściej haczyk o numerze 12-14, do którego przywiązujemy wcześniej nabite kulki na żyłce, bez wytrzymałościowej np. 0,04. Jest to metoda zwana włosową.

52 PRZEPIS

85 g kazeiny

60 g kiełków pszenicy

60 g mleka w proszku

30 g glutenu

30 g drożdży

30 g albuminy

53 PRZEPIS

Fish Mix Tandem Baits – 2kg

Carp pellet Kałamarnica&Ośmiornica Tandem Baits – 0,5kg

Carp pellet Krab Tandem Baits – 0,5kg

Mielone makuchy lniane – 0,3kg

Tran z dorsza – 100ml

Fish/Meat Enhancer i Stymul. Ryba wędzona – po 1 łyżce

54 PRZEPIS

mąka sojowa – 30%

zmielony biszkopt lub piernik – 20%

mielony granulat pstrągowy(dostępny w sklepie wędkarskim) – 20%

mleko w proszku – 15%

mielone prażone konopie(sklep wędkarski) – 10%

mielony pokarm dla papug – 5%

50ml aromatów

jaja (10szt na kilogram suchych składników)

55 PRZEPIS

0,5kg mąki pszennej

0,5kg mąki kukurydzianej

0,5kg mleka w proszku

0,25kg cukru

5 jajek

2 łyżki miodu

jedna fiolka anyżu

barwnik żółty

56 PRZEPIS

1 cz. mielonych konopi

2 cz. mielonych karmy dla papug

1 cz. glukozy spożywczej – jako słodzik

2cz. mąki sojowej

aromat truskawkowy

57 PRZEPIS

0,5 kg mąki pszennej

0,5 kg mąki kukurydzianej

0,5 kg mleka w proszku

0,25 kg cukru

5 jajek,

2 łyżki stołowe miodu lipowego

fiolka olejku anyżowego

barwnik żółty

58 PRZEPIS

100 g kazeiny/mleka w proszku

100 g kaszy manny

100 g mąki tortowej

100 g mąki kukurydzianej

150 g konopi Marcela Van Den Eynde

150 g arachidu Marcela Van Den Eynde

250 g mączki rybnej lub kostnej

50 g suszonej krwi

8-12 jaj

atraktor pochodzenia zwierzęcego: krab, rak, krewetki, ochotka, scopex

59 PRZEPIS

1 kg mąki tortowej

0,5 kg mąki kukurydzianej

0,5 kg mleka w proszku

15 dag kazeiny na każdy kilogram

10 jajek

żółty barwnik

wanilia Marcela Van Den Eynde.

60 PRZEPIS

500g drobno zmielonego, suchego pokarmu dla psów lub kotów

100g mąki kukurydzianej

100g mleka w proszku

trochę cukru

substancje barwiące np. szafran

substancje zapachowe

ok. 5 jaj

61 PRZEPIS

1 kg kazeiny

1 kg mąki tortowej

1, kg mąki kukurydzianej

25 jaj 1/2 torebki wanilii lub tutti frutti

1/4 litra miodu

62 PRZEPIS

0,5 kg mąki sojowej

0,5 kg maki kukurydzianej

0,5 kg kaszki manny

0,3 kg mleka w proszku

1 łyżka stołowa soli

1 jajo na 0,1kg ciasta

63 PRZEPIS

16 jaj

1 kg mąki kukurydzianej

1/2 kg mąki tortowej

łyżka stołowa karpiowego atraktora Kremkusa

1/2 szklanki miodu

2 szklanki mleka w proszku.

64 PRZEPIS

2 szklanki mąki kukurydzianej

1/2 szklanki mąki sojowej

1 szklanka mąki pszennej

1/2 szklanka kaszy manny

3 lub 4 jaja, 3 łyżki miodu

3 łyżki oleju

barwnik spożywczy

środek zapachowy (ok. 15-2- ml na tą porcję ciasta).

65 PRZEPIS

12 jaj

żółty lub zielony barwnik

fiolka zapachu waniliowego

miód

3 łyżki oleju słonecznikowego

pół szklanki mleka w proszku

pół szklanki soi proteinowej

czubata łyżka mąki sojowej

tyle samo mąki kukurydzianej.

66 PRZEPIS

1 cz. mąki sojowej

2 cz. mąki kukurydzianej

2 cz. kaszy manny

2 cz. koncentratu do wyrobu kul Van den Eynde

67 PRZEPIS

2 szklanki mąki kukurydzianej,

2 szklanki mleka w proszku,

1 szklanka mąki pszennej,

1 szklanka kaszy manny,

6 jajek

2 łyżki stołowe miodu

2 łyżki stołowe oleju jadalnego

barwnik spożywczy

atraktor

3 czubate łyżeczki (w proszku) lub 1 łyżeczka (w płynie).

68 PRZEPIS

0,5 cz. mielonych konopi

2 cz. mielonych ziaren dla ptaków

1 cz. glukozy spożywczej – jako słodzik

aromat: Scopex – Mosella

69 PRZEPIS

dwie szklanki mąki kukurydzianej

dwie szklanki mleka w proszku

szklanka mąki pszennej

szklanka kaszy manny

sześć jajek

dwie łyżki stołowe miodu

dwie łyżki stołowe oleju jadalnego

barwnik spożywczy

atraktor: 3 czubate łyżeczki (w proszku) lub 1 łyżeczka (w płynie)

70 PRZEPIS

0,5 kg mąki pszennej

0,5 kg mąki kukurydzianej

0,5 kg mleka w proszku

0,25 kg cukru

5 jajek

2 łyżki stołowe miodu lipowego

fiolka olejku anyżowego, barwnik żółty

71 PRZEPIS

350g mączka kostna

200g mleko w proszku

400g otręby pszenne

30g cukier

4 jajka

aromat owocowy

72 PRZEPIS

1 kg kazeiny

1 kg mąki tortowej

1 kg mąki kukurydzianej

25 jaj

1/2 torebki wanilii lub tutti frutti

1/4 litra miodu

73 PRZEPIS

500g zmielony pokarm dla psów)

300g mleko w proszku

200g mąka tortowa

100g mąka kukurydziana

barwnik

aromat tutti –frutti

74 PRZEPIS

1 kg mąki kukurydzianej

2 szklanki mleka w proszku

1/2 kg mąki tortowej

16 jaj,

1/2 szklanki miodu

łyżka stołowa karpiowego atraktora Kremkusa

75 PRZEPIS

500g mąka kukurydziana

300g mąka tortowa

200g mleko w proszku

100g siemię lniane mielone

100g słonecznik mielony

1-2 łyżki stołowe miodu

jaja, aromat

76 PRZEPIS

250g kazeina

250g mąka sojowa

250g mąka pszenna

jaja, aromat

77 PRZEPIS

60 g kazeinianu sodu

60 g mączki rybnej

60 g Casilanu

30 g kiełków pszenicy

30 g minerałów morskich

60 g mączki sojowej

78 PRZEPIS

60 g Casilanu

120 g mąki sojowej

60 g zmielonej karmy dla ptaków

45 g minerałów morskich

15 g zmielonych migdałów

20 ml atraktora o zapachu korzennym

79 PRZEPIS

1,5cz. mąki sojowej

1cz. konopi mielonych

1cz. kazeiny

1cz. mąki kukurydzianej

wanilia

barwnik

80 PRZEPIS

300g mąka pszenna

250g mąka ziemniaczana

200g kasza manna

200g pokarm dla psów

szczypta soli

jaja

Tajna broń na brzanę, przepis zanęty :

Składniki :

 • 1 szklanka przecierki z wina (najlepiej z jabłek, winogron, porzeczki i wiśni )
 • 2 szklanki zaparzonych ziaren pszenicy
 • 1 świeża bułka(ewentualnie miękisz z chleba)
 • 1 szklanka płatków owsianych
 • 2 szklanki dżdżownic
 • 1 szklanka kukurydzy

Sposób wykonania :

Jeżeli ktoś robi wina to na pewno ma przecierkę (pozostałości po owocach po ich sfermentowaniu) a jeżeli nie robi to może załatwić od kogoś kto robi bo przecierkę najczęściej się wyrzuca, a jeżeli tez nie znamy takiej osoby to można zostawiać zepsute weki do których dodajemy drożdży i zatykamy watą. Po kilku dniach mamy tzw. Jabola.(czasem tak robiłem ale najczęściej mam przecierkę)A jeśli ktoś nie robi weków w domu to pozostaje mu kupić najtańsze wino i dodanie zmiażdżonych wiśni albo innych owoców. Do przecierki dodajemy resztę składników , a jeżeli zanęta jest za sucha to można dodać wody.Do zanęty nie dodawać zapachów i barwników a na haczyk dajemy dżdżownicę albo kukurydzę.Tylko na łowisko na którym wiecie że są duże osobniki należy wziąć dobry patyk. Ja swój złamałem na tej brzanie ;-( a nie był tani. Jednak dla takiej rybki opłaciło się.

Jakie Zapachy lubią ryby:

ZAPACH PŁOĆ LESZCZ UKLEJA KARP LIN
anyż + + +
czosnek + +
goździki + + + ++
kminek + + +
koper wł. + + +
kozieradka + + +
nostrzyk + + + +
cynamon + +
karmel + +
kolendra + +
melasa + +
wanilia + + +
miód + +
szafran + +
tatarak +
tran +
krew sproszkowana. + + + + +
kokos + + +
Print Friendly
0
0

Dodaj komentarz