Robonaut2 pisze z internautami w serwisie Twitter

Dodane przez kair4 - czw., 03/24/2011 - 09:18

Kosmonauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej "ISS" uruchomili dostarczonego przez prom Discovery humanoidalnego robota astronautę. Maszyna stworzona przez zespół naukowców z NASA będzie pomagać astronautom przy wykonywaniu trudnych zadań.

Na początku będzie pracował w amerykańskim module laboratoryjnym Destiny, a po jakimś czasie wyjdzie wraz z astronautami na zewnątrz i będzie wykonywał prace rutynowe, które są zbyt niebezpieczne dla człowieka.

Robonaut-2 gotowy do pracy w stacji kosmicznej ISS/ fot. NASA.gov

Konstrukcja R2 jest bardzo wytrzymała, a co więcej, nie zużywa on tlenu i może przebywać w przestrzeni kosmicznej o wiele dłużej niż człowiek. Robonaut-2 ma też swojego bliźniaka - R2A, który na razie znajduje się na Ziemi. Robot waży 136 kilogramów, ma zaopatrzoną w sensory głowę, tors, ręce i palce, dzięki którym może używać tych samych narzędzi co kosmonauci.

Jego skonstruowanie kosztowało 2,5 mln dolarów. Astronauci Catherine Coleman i Paolo Nespoli po uruchomieniu i wykonaniu testów, spakowali R2 do kontenera, ponieważ nie ma jeszcze określonych zadań do wykonania.

R2 gotowy do pracy na stacji kosmicznej ISS

Robot astronauta zaraz po uruchomieniu przez inżynierów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chwilę po tym zasiadł do klawiatury i poinformował o tym fakcie internautów w serwisie Twitter.

Pierwszy wpis jakiego dokonał brzmiał - "Jak wspaniale wydostać się z kontenera. Nie mogę doczekać się, kiedy przystąpię do jakiegoś zadania". Po tym wpicie rozszalała się istna burza pytań.

Robonaut2 na Twitter

Użytkownicy Twittera zadawali R2 masę dziwnych pytań, oto kilka z nich;

czy lubisz grać w szachy?

- robot odpowiedział " że tak ale przy pomocy człowieka". Ktoś inny zadał pytanie - jaka jest twoja płeć? robot astronauta odpowiedział bez wahania - " że żadna, nie ma żadnej płci ".

Kolejna osoba zwróciła się z pytaniem do R2 - jakimi językami władasz?

- robonauta odpisał - " że posługuje się jedynie kodem komputerowym i językiem angielskim".

Następny z bardziej przebiegłych użytkowników Twittera zapytał, czy masz psa?

- robot nie udzielił na to pytanie odpowiedzi, okazała się dla niego zbyt trudna i skomplikowana.

Wpisy R2 w serwisie Twitter cieszą się ogromną popularnością, śledzi je już ponad 40 tysięcy użytkowników, którzy zasypują robota ciągle nowymi pytaniami. Jeśli chcesz zadać pytanie lub porozmawiać z robonaut2 na Twitterze - odwiedź oficjalny profil robota kosmonauty w tym serwisie.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish