Geotermalny potencjał energetyczny Polski (mapy)

Dodane przez kair4 - czw., 04/07/2011 - 04:47

Polska jest jednym z bogatszych krajów Europy jeśli chodzi o ekologiczne zasoby energetycznie w źródła geotermalne. Pod powierzchnią ziemi drzemię potężny potencjał, który w przeciwieństwie do gazu łupkowego, w przyszłości może przynieść jeszcze większe korzyści gospodarcze. I to wcale nie są żarty, ponieważ energia geotermalna jest w zasadzie niewyczerpywalna. Jest jak małe energetyczne perpetuum mobile.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że wydajne powierzchnie energetycznie ze źródłami geotermalnymi, zajmują większość połaci naszego kraju. Jedynym problemem pozyskiwania energii geotermalnej jest wdrożenie odpowiedniej technologii i odrobina dobrych chęci. Jeśli innym państwom się udało to dlaczego Polska ma nie skorzystać z tego naturalnego dobrodziejstwa.

Doskonałym przykładem mądrej polityki wykorzystania dóbr matki Ziemi jest Francja. W Paryżu opłacało się wybudować instalacje geotermalną, która aktualnie ogrzewa około 150 tysięcy paryskich domostw. Instalację wybudowano pomimo iż Paryż nie leży na szczególnie wydajnych energetycznie źródłach.

geotermalne zrodla pod powierzchnia ziemi

Polska w porównaniu do Francji posiada o wiele większy potencjał, który z powodzeniem można wykorzystać w wielu dziedzinach gospodarki m.in ciepłownictwo, elektrownie czy przemysł ciężki. Ukryte złoża znajdują się na głębokości od 2000 m. Ich temperatura wynosi ok. 60 stopni C, a na głębszych pokładach do 5000 m, gdzie występują nieco wyższe temperatury do ok. 300 st. C. Jest to idealne rozwiązanie, które może sprawdzić się w dobie kryzysu paliwowego. Dodatkowym plusem zastosowania technologii geotermalnej jest ekologiczna i bezpieczna jej forma. Korzyści są ogromne dla środowiska, ponieważ do wytworzenia energii cieplnej, a nawet elektrycznej, nie potrzeba zużywać innych paliw kopalnianych, więc jest to czysty biznes w dokładnym tego słowa znaczeniu.

Większość wysoko rozwiniętych państw w dalszym ciągu kładzie nacisk na produkcję energii w elektrowniach atomowych, co jest szalenie niebezpiecznym rozwiązaniem dla środowiska. Zważywszy, że za kilkaset lat, elektrownia atomowa może stanowić nie lada problem. Odpady radioaktywne i magazynowanie ich już dziś są nie małym kłopotem. Dlatego warto inwestować w geotermy, rachunek jest prosty i szalenie opłacalny. Inwestycja w nowoczesne ekologiczne formy pozyskiwania energii, w przyszłości będzie głównym filarem dobrze prosperującej gospodarki. Pozostaje tylko pytanie - czy Polska wykorzysta ten naturalny dar natury, czy kolejny raz będzie czekać wieki z wprowadzeniem geotermalnych rozwiązań? Należy czerpać wzorce od innych, ponieważ znów będziemy 30 lat za cywilizowanym światem?

Mapy terenów Polski z głębokością i temperaturą, gdzie występują źródła geotermalne.

polska mapa z zasobami zrodel geotermalnychoznaczenie zrodel geotermalnych na mapie polskiobszary gdzie wystepuja zrodla geotermalnemapa miejscowosci za zrodlami geotermalnymiMapa Polski ze źródłami geotermalnymi

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish