Glaucus atlanticus – błękitny smok morski

To dziwnie wyglądające zwierzę to Glaucus atlantikus nazywany potocznie błękitnym smokiem morskim, tak naprawdę jest ślimakiem. Zwierzątko jest pięknie ubarwione ma srebrzysto błękitne kolory na stronie grzbietowej oraz ciemne blado niebieskie na podbrzuszu , posiada sześć kosmato wyglądających kończyn. Ślimak żyje w wodach strefy umiarkowanej i tropikalnej u wybrzeży Republiki Południowej Afryki , Mozambiku i wschodnim wybrzeżu Australii.

Dorasta do stosunkowo niewielkich rozmiarów od 5 do 8 centymetrów długości. Zdarzały się też okazy dużo większe do ok. 40 cm. Glaucus jest toksycznym zwierzęciem o czym ostrzegają jego barwy, zawiera w sobie truciznę, więc nie należy do rybiego menu i raczej jako przekąskę ryby omijają go. Ślimak pływa i porusza się do góry nogami, a wszytko za sprawą pęcherza pławnego w żołądku , w który pompuje odpowiednią ilość gazu. Ciekawostką jest to, że ślimak jest hermafrodytą i wyposażony jest zarówno męskie jak i żeńskie organy płciowe. Naukowcy stwierdzili, że smoki morskie są kanibalami co dowodzi, że posiadają wrodzoną odporność na własny jad.

17 Comments:

 1. Śliczny 😀

  • witam Was moi kochani, wpierw sądziłąm, ze to jaszczurka, ponieważ jest do niej podobne ale potem zaczęłam czytać komentarze . Poszukałam w sieci tego stworka i okazał się faktycznie ślimakiem.

 2. Mom, please! *.*

 3. super ten smok ; ]

 4. ooo.. jaki fajny 😛
  szkoda ,że nie można ich hodować w domu . .(chciałabym)

 5. kokokoko euro spoko

  to nie zmienia faktu że to ślimak xd

 6. chcę takiego w swoim akwarium *_*

 7. Słodziaaak <333 Jakie to śliczna ! <3 Szkoda że nie ma takich w polsce ;c Szkoda ;ccc

 8. Słodki chce takiego!!!

 9. zakochałam się <3

 10. szkoda że nie ma takich w Polsce 😀 <3

 11. a ja już mam ale małego smoka morskiego

 12. Sweet ten smok morski.

 13. Gdzie można takie kupić ?!?!?!?!??!?!?!?!!?!!??!

 14. sliczny jest ten smok , chciała bym takiego mec w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>