Jak prawidłowo komponować kwiaty w ogrodzie

Jak-komponować-rośliny-ze-sobą
Planując obsadzenie rabaty kwiatowej, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, rabata powinna być ozdobą ogrodu przez cały rok, więc powinniśmy zadbać o to, by przez cały sezon były na niej kwitnące rośliny lub zastosować rośliny o ozdobnych, barwnych liściach, które przez część sezonu zastąpią kwiaty.

Po drugie, należy dobrać rośliny, które mają rosnąć obok siebie tak, by ich wymagania były podobne (nie można np. planować uprawy wrzosów obok rogownic, ponieważ pierwsze wymagają gleby kwaśnej, a drugie zasadowej, wapiennej).

Po trzecie, należy unikać sadzenia delikatnych, wolno rozrastających się roślin obok gatunków ekspansywnych i mało wymagających, które mogą je po prostu zagłuszyć. Np. posadzenie dość delikatnej serduszki obok bujnie rosnącego parzydła leśnego najprawdopodobniej spowoduje, że za kilka lat serduszka zniknie z ogrodu, zagłuszona przez parzydło.

Po czwarte, dobrze jest zestawiać rośliny tak, aby kontrastowały ze sobą pod jakimś względem, co sprawia, że rabata wygląda interesująco nawet, gdy dane gatunki nie kwitną. Ciekawy kontrast daje np. zestawienie obok siebie roślin o bardzo różniących się kształtem i formą liściach (np. jasnozielone, pierzaste liście pióropusznika strusiego (paproci) doskonale komponują się z dużymi, szarozielonymi, gładkimi liśćmi funkii; duże, szare, „filcowe” liście dziewanny dobrze będą wyglądać obok drobnych, skórzastych, zielonych listków posłonków). Można także zestawiać obok siebie rośliny wyglądające podobnie, ale różniące się barwą kwiatów (np. kępa tawułki o ciemnoróżowych kwiatach będzie atrakcyjnie wyglądać obok tawułki o kwiatach białokremowych).

Po piąte, nie należy przesadzać z efektownymi roślinami, które mają przyciągać wzrok. Są one potrzebne, aby rabata była interesująca, ale rabata nie może się składać wyłącznie z takich roślin. Podobnie jak w muzyce – potrzebni są soliści, którzy grają główną partię, ale konieczna jest też orkiestra, która im akompaniuje i tworzy podkład, na którym solista jest widoczny. Nie da się zagrać koncertu, jeśli mają występować tylko soliści. Dokładnie tak samo jest z roślinami – obok efektownych, rzucających się w oczy gatunków muszą rosnąć inne, wypełniające wolną przestrzeń. Naturalne jest, że nie będą to rośliny tak efektowne jak „soliści”. W roli takich roślin wypełniających dobrze sprawdzają się rośliny o drobnych, raczej delikatnych liściach, rozrastające się przez rozłogi i dzięki temu zajmujące puste przestrzenie, np. bodziszki, przywrotniki czy barwinek.

Dodaj komentarz