Jak w ogrodzie założyć rabatę kwiatową

rabatka-z-kwiatkami
Do prawidłowego założenia rabaty kwiatowej, należy przede wszystkim przygotować glebę i usunąć wszelkie chwasty. Następnie głęboko przekopać ziemię z dodatkiem nawozu organicznego (kompostu lub obornika), a w razie jego braku użyć nawozu wieloskładnikowego i zagrabić.

Jeśli teren był mocno zachwaszczony najlepiej wstrzymać się z sadzeniem roślin przez następne dwa, trzy tygodnie. W tym czasie pozostawione w glebie resztki korzeni i rozłogów chwastów zdążą się rozwinąć i będziemy mogli je dokładnie usunąć. Jest to szczególnie ważne, jeśli wśród chwastów był perz – w krótkim czasie przerósłby on kępy bylin i byłby niemożliwy do wyplenienia. Najlepiej przystąpić do tych prac wiosną (w końcu marca lub kwietniu) albo jesienią (we wrześniu).

Jeśli planujemy posadzenie dużych, wyrośniętych roślin, zwłaszcza takich o sporych wymaganiach pokarmowych, dobrze jest przygotować dołki do ich sadzenia, zaprawione dobrą ziemią i dodatkiem nawozu organicznego. Zapewni im to dobre warunki na kilka sezonów.

Mniejsze rośliny lub siewki można sadzić bezpośrednio w przekopaną glebę, używając szpadla lub łopatki. Po zakończeniu sadzenia rabatę należy koniecznie podlać, nawet w czasie wilgotnej pogody, wyrównać ziemię. Dobrze jest od razu wyściółkować wszystkie odkryte powierzchnie korą, co ograniczy straty wody oraz utrudni rozwój chwastom. Zanim rośliny rozrosną się, należy dbać o odchwaszczanie.

Jakie narzędzia będą potrzebne do założenia rabatki?

Do zakładania rabaty oraz sadzenia roślin niezbędne będą: szpadel, widły amerykańskie, motyka trójkątna, grabie oraz konewka. Może się też przydać łopatka do sadzenia mniejszych roślin, sadzarka do sadzenia cebul (jeśli planujesz większą ich liczbę), sadzak ręczny, jeśli sadzisz małe siewki. Do rozrzucania nawozu mogą przydać się zwykłe widły. Do odchwaszczania i wzruszania gleby potrzebne będą pazurki ogrodnicze (jeśli wolisz, możesz używać małych ręcznych pazurków). Do podlewania przyda się wąż ogrodniczy. Do usuwania przekwitających kwiatów oraz przycinania bylin jesienią potrzebny będzie lekki sekator.

Dodaj komentarz