Pielęgnacja rabaty kwiatowej w ogrodzie i prawidłowy wybór roślin

rabatka-z-kwiatkami
Dla każdego ogrodnika największą satysfakcję sprawia efekt jego pracy. Z publikacji dowiesz się jak najlepiej dobrać kompozycję kwiatowe w ogrodzie oraz jak dbać aby to piękno utrzymać w doskonałej kondycji. Należy kierować się dwoma głównymi zasadami – rośliny muszą pasować do stylu, który wybraliśmy dla ogrodu oraz być dostosowane do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie.

Sadzenie nawet najpiękniejszych i najdroższych okazów z renomowanych szkółek skończy się niepowodzeniem, jeśli nie zadbamy o to, by warunki odpowiadały roślinom. Rośliny posadzone na nieodpowiedniej glebie albo w niewłaściwym miejscu ogrodu (np. rośliny lubiące cień w pełnym słońcu) nie zginą od razu. Zwykle są w stanie wegetować nawet przez szereg sezonów, ale nigdy nie będą wyglądać zdrowo i efektownie. Jeśli gleba w ogrodzie jest słaba i sucha, nie ma sensu sadzenie tam wymagających, lubiących wilgoć roślin – znacznie lepiej wybrać rośliny dostosowane do takich warunków. Nie należy także gonić za nowościami i bardzo oryginalnymi gatunkami, zapominając o tych pospolitych, rosnących w prawie każdym ogrodzie, jak niezapominajki, bratki, astry czy dalie. Choć przez swoją popularność mogą wydawać się mniej atrakcyjne, trzeba pamiętać o jednym – to właśnie ich uroda oraz łatwość uprawy powodują, że są tak popularne i powszechnie lubiane.

Decydując się na wybór konkretnych gatunków o określonej barwie kwiatów dobrze jest dostosować się do kolorystyki otoczenia, stylu całego ogrodu oraz do miejsca, w którym rabata ma powstać. W ciemnych, cienistych zakątkach lepiej i bardziej wyraziście będą wyglądać rośliny o jasnych, pastelowych kolorach, w pełnym słońcu dobrze wyglądają barwy zdecydowane.

Nawet najlepiej skomponowana rabata nie będzie naprawdę efektowna, jeśli braknie tła, na którym rośliny mogłyby się prezentować. Najlepszym tłem jest ściana zieleni w postaci żywopłotu lub grupy krzewów. Jeśli chcemy założyć rabatę przy murze lub ścianie domu, trzeba zadbać, by kolory kwiatów nie zlewały się z kolorem ściany (białe kwiaty na tle białej ściany stracą cały urok). Jeśli ściana sama w sobie nie jest specjalnie atrakcyjna, dobrym pomysłem może być posadzenie pod nią bluszczu lub winobluszczu, który w krótkim czasie zapewni rabacie atrakcyjne zielone tło.

1 Komentarz:

  1. Jaką roslinę moge zasadzić koło lawendy wąskolistnej by dobrze na siebie oddziaływały i tworzyły ładna kąpozycje? Z góry dziekuje za pytanie

Dodaj komentarz