Polskie wynalazki, które zmieniły świat

polskie wynalazki 300x220 Polskie wynalazki, które zmieniły świat

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w większość najnowszych osiągnięć technologicznych powstało dzięki Polskim naukowcom. Wynalazki zaprojektowane przez naszych uczonych, obecnie stosowane są w dominujących technologiach na całym świecie. Niektórzy czytelnicy będą zaskoczeni, ponieważ wiele tych projektów zmieniło losy świata na zawsze. Poznaj urządzenia wymyślone przez naszych wynalazców.

Helikopter

helikopter 300x199 Polskie wynalazki, które zmieniły świat

Aż trudno uwierzyć, ale konstruktorem pierwszego helikoptera był Polak Adam Ostaszewski (1860-1943). Ten podróżnik, filozof i wynalazca był również pionierem polskiej awiacji.Na swoim koncie patentów ma szereg modeli samolotów. Do tej grupy zaliczyć trzeba również płatowiec, który konstrukcją nawiązywał do pierwszego samolotu braci Wright.

Zegar elektryczny
Zegar elektryczny 300x275 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Przedstawiamy wam dzieło Józefa Hofmanna (1876-1957) – pianisty, kompozytora i wynalazcy. Zaprojektował pierwszy zegar elektryczny, nie mylić z zegarem elektronicznym. Do działania potrzebował energii, ale mógł działać niemal w każdych warunkach, np. w samolocie, na okręcie.Polski kompozytor opatentował w sumie 100 pomysłów, w tym: podwyższany stołek do fortepianu, teleskopy samochodowe, maszynkę elektryczną do gotowania.

Ręczny wykrywacz min
Ręczny wykrywacz min 300x200 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Oto urządzenie o militarnym zastosowaniu. Ręczny wykrywacz min to wynalazek Józefa Stanisława Kosackiego (1909-1990). Kosacki był naukowcem, wynalazcą, inżynierem, a w tym przypadku przede wszystkim oficerem Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.Jego wykrywacz min miał duży wpływ na wygraną sił alianckich w bitwie pod El Alamein w 1942 r. Od tamtej pory wykrywacz znalazł się w standardowym wyposażeniu armii.

Wóz parowy
Wóz parowy 300x243 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Konstrukcja pierwszego na kontynencie europejskim powozu z napędem parowych pochodzi z 1815 roku. Jej twórca był Józef Bożek (1782-1835). Wynalazca poszedł później krok dalej i zaprojektował łódź z parowym silnikiem.Spośród jego innych projektów trzeba wymienić precyzyjny zegar dla Instytutu Astronomicznego, automatyczny warsztat tkacki, postrzygarkę sukna, maszynę do szlifowania zwierciadeł oraz protezy rąk i nóg dla inwalidów wojennych.

Walkie-talkie
Walkie talkie 300x300 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Wynalazcą walkie-talkie był Henryk Magnuski (1909-1978). Polski inżynier zaprojektował to urządzenie dla amerykańskiego koncernu telekomunikacyjnego Motorola.Popularnie zwane krótkofalówką walkie-talkie było powszechnie używane przez amerykańskie siły zbrojne w Europie.

Tkanina kuloodporna (kamizelka)
Tkanina kuloodporna 262x300 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Tkanina kuloodporna wynaleziona przez Jana Szczepanika (1872-1926), zwanego polskim „Edisonem”, to dziś nieodłączny element wyposażenia wojska i policji.Wynalazł również urządzenie, która przenosiło obraz metodą fotoelektryczną do maszyny tkackiej. Dzięki temu czas produkcji np. dywanów skrócono z kilku tygodni do godziny. Innym jego pomysłem był elektroskop. Funkcjonalność tego rodzaju aparatu pozwalała reprodukować obrazy na odległość.Wśród innych jego wynalazków znaleźć można także: fotosculptor, czyli urządzenie do rzeźbienia z możliwością kontroli optycznej, a także projekt elektrycznego karabiny. Za jego pomocą można było oddać kilkanaście strzałów w ciągu minuty.

Barwna fotografia
Pierwsza barwna fotografia szczepaniak jan tarnow 300x216 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Oto drugi w naszym zestawieniu wynalazek Jana Szczepanika. To dzięki niemu mogliśmy oglądać pierwsze kolorowe fotografie.Szczepanik odkrył barwoczuły papier fotograficzny oraz udoskonalił kolorymetr, czyli urządzenie do pomiaru intensywności barw. Zdjęcie przedstawia pierwszą wykonaną przez samego wynalazcę fotografię w tej technice .

Niebieski laser
Niebieski laser 300x225 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Prace badawcze nad tą wiązką niebieskiego światła prowadzono w Centrum Badań Wysokociśnieniowych Polskiej Akademii Nauki. To chyba jeden z najnowszych polskich wynalazków, które znane są dziś na całym świecie.Pierwszy pokaz niebieskiego lasera przeprowadzono w 2001 roku. Wciąż jednak prowadzone są prace badawcze i budowana jest linia produkcyjna.Choć pierwszy niebieski laser powstał kilka lat wcześniej w Japonii, to nasi wynalazcy stworzyli własny patent jego produkcji. W Polsce wykorzystano do tego azotek galu. To pozwoli nam w przyszłości uniezależnić się od japońskich patentów.

Most spawany
Most spawany 300x199 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Mamy drogi, ale czasem niezbędne są też mosty. Potrzebę budowy mocnych metalowych konstrukcji tego typu jako pierwszy zauważył Stefan Bryła (1886-1943). Konstruktor jest twórcą pierwszego w Europie spawanego mostu drogowego.Wybudowano go w 1928 roku na Słudawki k. Łowicza. Jego dzieła to również budynek warszawskiego wieżowca „Prudential” oraz nowego gmachu Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Metoda wzrostu kryształów
Metoda wzrostu kryształów 225x300 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Jan Czochralski (1885-1953) to człowiek, bez którego wynalazku nie mielibyśmy skomplikowanych urządzeń elektronicznych. Jego wynalazek jest wykorzystywany niemal w każdym z nich, np. w naszych komputerach.Opatentował stosowaną dziś na całym świcie metodę wzrostu kryształów nazwaną „metodą Czochralskiego”. Polega ona na produkcji monokryształów krzemu wykorzystywanych w produkcji mikroprocesorów.

Projektor filmowy i ręczna kamera
Projektor filmowy i ręczna kamera 300x221 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Kolej na inną ciekawą konstrukcję. Dzięki niej możemy dziś wybrać się do kina i obejrzeć film. Kazimierz Prószyński (1875-1945) był konstruktorem pierwszych aparatów kinematograficznych, m.in. projektora filmowego i ręcznej kamery filmowej. Oba urządzenia pozwalały na rejestrację lub odtwarzanie obrazu.

Odwracalny peryskop czołgowy
peryskop czołgowy 300x186 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Rudolf Gundlach (1894-1957) był polskim inżynierem i konstruktorem broni pancernej. To on skonstruował odwracalny peryskop czołgowy, który bez zmiany pozycji obejmował pole widzenia o wartości 360 stopni. Do dziś jego wynalazek jest stosowany w pojazdach wojskowych na całym świecie.

Maszyna rozszyfrowująca Enigmę
Maszyna rozszyfrowująca Enigmę 225x300 Polskie wynalazki, które zmieniły świat
Wśród polskich konstrukcji, które odmieniły losy świata trzeba wymienić maszynę Mariana Rejewskiego (1905-1980). To on rozpracował przed wojną niemiecką maszynę szyfrującą Enigma. Pozwoliła ona w czasie II wojny światowej odczytywać szyfrogramy. To w znacznym stopniu przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów.

źródło: WP.pl

  

9 Comments:

 1. fajne. czy jest gdzieś wystawa polskich wynalazków? chcę by moje dzieci były dumne z polski. Niech wiedzą , że polska to kraj wielkich ludzi.

 2. ale czemu na tych wynalazkach nie zarabiają polacy i POLSKA

 3. Sandra Grzesiczek

  durna ta strona

  • To ty jesteś ”durna”, nie rozumiesz niektórych rzeczy to się nie wypowiadaj. Te wynalazki zmieniły świat, a ty uważasz, że są DURNE?! Wracaj do szkoły, tam gdzie Twoje miejsce, bachorze -,-

 4. Niesamowite nawet nie zdawałem sobie sprawy że to co na co dzień widzimy jest polskie Kur.. dla czego w szkołach na Historii o tym nie mówią tylko o innych głupotach mówią Z góry dzięki dla autora za uświadomienie mnie pozdro

 5. Wiem jak likwidować trąby powietrzne.
  Szukam kontaktu z kimś poważnym

 6. Niesamowite wynalazki, myślę, że większość ludzi nie jest tego świadoma. Szkoda tylko, że większość miała miejsce wiele lat temu, 100 lat lub więcej.

 7. Fajnie, że ktoś pisze w internecie coś więcej niż komentarze typu „ale jesteś głupim ch****”, szkoda tylko że nie dba ani o logikę (Samochód na parę jednym z najnowszych osiągnięć techniki) ani o stylistykę (np. „elektrycznego karabiny”). O merytoryce nie ma co mówić bo nie zgadzjają się nawet… wynalazki!

  Pierwszy z brzegu przykład: Szczepaniak wynalazł kamizelkę kuloodporną (wykonaną z kilkudziesięciu warstw jedwabnej tkaniny usztywnionej blachą) a nie kuloodporną tkaninę rzekomo używaną po dziś dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>