Prawidłowe sadzenie roślin i kwiatów na rabacie

sadzenie-roślin-i-kwiatków-na-rabacie
Klasyczna zasada ogrodnicza mówi, żeby sadzić rośliny wysokie z tyłu rabaty, średnie pośrodku, a niskie z przodu. Jest to niewątpliwie zgodne ze zdrowym rozsądkiem i praktyczne, zapewnia też dobrą widoczność. Można jednak od czasu do czasu pozwolić sobie na odstępstwo od tej zasady, co bardzo urozmaica rabaty i nadaje wrażenie naturalności i swobody.

Oczywiście nie ma sensu sadzenie maleńkich roślinek tak, aby zostały zasłonięte przez duże – raczej niektóre wysokie można posadzić wśród niskich. Trzeba pamiętać, że takie „wyłamujące się z szyku” rośliny będą szczególnie wyeksponowane, dlatego muszą to być rośliny atrakcyjne. Szczególnie nadają się do tego celu gatunki o wzniesionym, ale delikatnym pokroju, jak np. pluskwica, czy naparstnice albo niektóre trawy ozdobne. Nie przesłaniają one reszty rabaty i można w ich otoczeniu uprawiać niższe gatunki.

Inną ważną zasadą jest dostosowanie ilości gatunków na rabacie do jej wielkości. Częstym błędem początkujących ogrodników jest sadzenie bardzo wielu gatunków razem, przy czym każdy jest reprezentowany przez jedną maleńką roślinę. Niestety ten typ nasadzeń sprawia wrażenie bałaganu, a niewielkie pojedyncze rośliny nie wywierają odpowiedniego efektu na widzu. Ogród przy domu to nie kolekcja botaniczna! Celem nie jest zebranie jak największej ilości gatunków, ale jak najlepszy efekt estetyczny – a ten jest znacznie lepszy, gdy pozwolimy roślinom rosnąć w skupieniach po kilka, kilkanaście okazów, aby w pełni widać było ich pokrój.

Wystarczy zresztą przejść się po lesie, gdy kwitną wiosenne kwiaty – wyjątkowy efekt powstaje dzięki temu, że tuż obok siebie rosną dziesiątki czy nawet setki kwiatów jednego gatunku. Gdyby rosły pojedynczo, prawdopodobnie w ogóle nie zwróciłyby naszej uwagi. pojedynczo sadzi się jedynie rośliny bardzo duże, np. parzydło leśne. W dużych ogrodach także krzewy powinno się sadzić w skupieniach po kilka okazów jednego gatunku.

Należy także pamiętać, że rośliny potrzebują miejsca na rozrastanie się. Chociaż w pierwszym roku czy dwóch rabata może wyglądać nieco ubogo, znacznie lepiej jest posadzić rośliny w pewnych odległościach od siebie, niż jedna tuż obok drugiej – w tym drugim przypadku za rok lub dwa konieczne będzie pozbycie się części roślin, ponieważ będą się wzajemnie zagłuszały, jednak odbije się to na urodzie tych, które zdecydujemy się pozostawić.

Warto zorientować się wcześniej, jak mocno rozrastają się wybrane przez nas byliny (np. rogownica rozrasta się łatwo i szybko, już w czasie pierwszego sezonu zajmując duży obszar, zaś pierwiosnki rozrastają się wolno i nie można oczekiwać, że szybko zarosną całą rabatę). Jeśli rażą Cię wolne miejsca na rabatach, możesz wykorzystać je na rośliny jednoroczne, z których zrezygnujesz, gdy docelowe rośliny osiągną właściwe rozmiary.

Dodaj komentarz