Wiktoria królewska – największa lilia wodna świata (zdjęcia)

Nazwa tej największej lilii wodnej świata pochodzi od Brytyjskiej Królowej Wiktorii. Nazywana jest też Wiktorią amazońską (Victoria amazonica). Roślina występuje w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki. Miejscowi Indianie nazywają lilię „talerzami wodnymi”, ponieważ ma ogromne koliste pływające liście, które osiągają rozmiar do 400 cm średnicy.

Specyficzna konstrukcja lilii zapewnia jej na tyle dużą wyporność, że potrafi nawet unieść dziecko lub dorosłą osobę o wadze 75 kilo. Liście Wiktorii królewskiej są wyposażone w wywinięty do góry kilkucentymetrowy brzeg, który chroni roślinę przed zalaniem wodą i ogranicza jej wymianę gazową. Wierzchnia strona liścia jest gładka i zielona, natomiast jej spód jest czerwony i uzbrojony w kolce, które chronią roślinę przed szkodnikami.

Od spodu liścia są wykształcone listewki o wysokości ok. 6 cm, które tworzą kratownicę wzmacniającą jego konstrukcję oraz mają zadanie chronić roślinę przed złamaniem czy rozerwaniem. Listewki zbudowane są z tkanki obfitującej w powietrze, tak że liść nie tylko doskonale pływa, ale wręcz unosi się lekko nad wodą (pod spodem zbiera się gaz wydzielany przez żywy liść). Na powierzchni liścia widoczne są drobne otworki stanowiące wloty kanalików odprowadzających wody opadowe zalewające powierzchnię rośliny.Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych zdjęć największej lilii wodnej świata . Czytaj więcej o Wiktorii królewskiej.

Fotografie pochodzą z Google oraz Wikipedia.

 

Jeden komentarz “Wiktoria królewska – największa lilia wodna świata (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Translate »
Przeczytaj poprzedni wpis:
manipulacja społeczeństwem
Sposoby manipulacji społeczeństwem

Rządzenie państwem to nie tylko podejmowanie ważnych decyzji gospodarczych. Aby móc zapanować nad milionami ludzi, potrzebne są do tego odpowiednie

Zamknij