Wiktoria królewska – największa lilia wodna świata (zdjęcia)

Nazwa tej największej rośliny wodnej świata pochodzi od Brytyjskiej Królowej Wiktorii. Nazywana jest też Wiktorią amazońską (Victoria amazonica). Roślina występuje w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki. Miejscowi Indianie nazywają lilię „talerzami wodnymi”, ponieważ ma ogromne koliste pływające liście, które osiągają rozmiar do 400 cm średnicy.

Specyficzna konstrukcja liścia zapewnia jej na tyle dużą wyporność, potrafi nawet unieść dziecko lub dorosłą osobę o wadze 75 Kg. Ogromne talerze Wiktorii Królewskiej są wyposażone w wywinięty do góry kilkucentymetrowy brzeg, który chroni przed zalaniem wodą oraz ogranicza jej wymianę gazową. Wierzchnia strona liścia jest gładka i zielona, natomiast jej spód jest czerwony, uzbrojony w kolce, które chronią przed szkodnikami.

Od spodu talerz posiada wykształcone listewki o wysokości ok. 6 cm. Tworzą kratownicę wzmacniającą jego konstrukcję i mają zadanie chronić roślinę przed złamaniem czy rozerwaniem. Listewki zbudowane są z tkanki obfitującej w powietrze, także liść nie tylko doskonale pływa, ale wręcz unosi się lekko nad wodą. A wszystko dzięki temu, że pod spodem zbiera się gaz wydzielany przez roślinę. Na powierzchni zielonego talerza widoczne są drobne otworki stanowiące wloty kanalików odprowadzających wody opadowe, które w czasie deszczu zalewają powierzchnię rośliny. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych zdjęć największej lilii wodnej świata . Czytaj więcej o Wiktorii królewskiej.

Fotografie pochodzą z Google oraz Wikipedia.

 

Print Friendly
0
0

1 Komentarz:

Dodaj komentarz