Gatunki ryb głębinowych

Są to dziwne mało znane gatunki ryb żyjące w głębinach mórz i oceanów,spotkać je możemy w niedostępnej strefie dla zwykłego śmiertelnika. Swoim wyglądem przypominają bardziej kosmiczne stwory niż ryby. Różnią się miedzy sobą budową, wielkością i sposobem żerowania, niektóre gatunki wykształtowały indywidualne techniki polowania i rozmnażania. Prawie wszystkie stworzenia głębinowe mają zdolności bioluminescencji, potrafią świecić kolorowymi barwami światła. Większość z tych ryb widzi przy nikłym świetle niewidocznym dla człowieka, a niektóre z nich są całkiem ślepe.

Na tak dużej głębokości ,gdzie panują ogromne ciśnienia wody oraz totalna ciemność, brakuje pożywienia i wysłanie najdrobniejszego impulsu świetlnego przez jakiekolwiek stworzenie, może dla takiego zwierzęcia skończyć się pożarciem przez czyhającego w ciemnościach drapieżnika. Wiele z tych ryb charakteryzuje się dziwacznymi kształtami, są takie ,które mają świecące oczy, a inne szeroko otwierające się paszcze uzbrojone w bardzo ostre zęby. Gatunki ryb , które opiszemy żyją od 500 do 5000 m p.p.m.(pod powierzchnią morza) w warunkach wysokiego ciśnienia, stabilnego zasolenia, stałej temperatury i przy całkowitym braku światła dziennego.

Eurypharynx pelecanoides – Połykacz

Jest to gatunek ryby głębinowej z rzędu gardzielcokształtnych, spotkać go można we wszystkich wodach oceanów. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała do 50 cm. Jak wskazuje jego nazwa, charakteryzuje się dużą rozciągliwą jamą gębową przypominającą gardziel pelikana. Połykacz odżywia się drobnymi głowonogami, małymi rybami, skorupiakami i planktonem. W jego workowatej jamie gębowej mieści się ok 100 centymetrów sześciennych wody. Połknięta ofiara przez połykacza, zostaje wstępnie trawiona przez enzymy i substancje toksyczne znajdujące się w gruczołach paszczy, po czym ryba całkowicie pożera zdobycz. Wśród tego gatunku panuje dymorfizm płciowy, na świat wydaje larwy, które mają postać leptocefali.

Bathypterois, longifilis i grallator

To skrzelokształtne ryby, które należą do rodziny Ipnopidae, w polskich katalogach opisywane są pod nazwą (Benthosaurus) bentozaury. Żyją na dużych głębokościach od 500 metrów do 5000, dorosłe osobniki osiągają do 30 cm długości ciała. Charakteryzują się małymi oczami i wydłużoną głową wyposażoną w dużą paszczę. Ryby mają długie wyrostki płetwy brzusznej i ogonowej , te wydłużone płetwy służą Bathypterois do podpierania ciała na dnie podczas polowania na swoje ofiary.

Bathysaurus ferox

Ten gatunek ryby głębinowej należy do rodziny Bathysauridae, wcześniej został sklasyfikowany do jaszczurnikowatych. Występuje prawie w każdej głębinie oceanicznej od Islandii po ciepłe wody Nowej Zelandii, żyje na głębokościach od  600 do 3500 m . Dorosłe osobniki osiągają długość ciała do 65 cm. Ryba jest doskonałym drapieżnikiem , poluje na inne gatunki ryb , skorupiaków i mięczaków. Jego budowa przypomina trochę jaszczurkę lądową, ponieważ ma wykształcone pod brzuchem długie płetwy, które swym wyglądem przypominają łapki. Ferox jest wyposażony w wielką głowę i ma dużą paszczę najeżoną ostrymi jak kolce zębami

Malacosteus niger

Ta niewielkich rozmiarów ryba głębinowa należy do rodziny wężorowatych, w dorosłym stadium osiąga rozmiar 20 cm długości. Jest chyba jedynym przedstawicielem wężorowatych nie posiadającym wąsów. Rybę można spotkać we wszystkich oceanach strefy tropikalnej, żyje na głębokościach 500–3886 m p.p.m. Ma zdolności do bioluminescencji w ciemnościach świeci światłem o czerwonej barwie, odżywia się drobnymi żyjątkami oraz planktonem.  Ze względu na egzystowanie ryby na dużych głębokościach trudniej im odnaleźć partnera, dlatego populacja tego gatunku jest niewielka i gatunek należy do rzadkości.

Matronica Holboella – Ceratias holboelli

Ten okaz należy do najbardziej dziwnych ze wszystkich ryb głębinowych. Jako nieliczny organizm morski posiada specyficzny sposób rozmnażania. Ze względu na rzadkość występowania na tak dużej głębokości partnerów przeciwnej płci, ryby łączą się w pary przeważnie na całe życie. W momencie godów, prawie 20 razy większa samica, gdy już znajdzie drugą połówkę podpływa do samca pozwalając żeby wgryzł się w jej ciało, po czym samiec zrasta się na stałe z ciałem swojej wybranki. Od tego momentu zostaje pozbawiony wszystkich życiowych funkcji oprócz narządów płciowych i układu oddechowego. Po odbyciu godów na ciele samicy zostaje tylko narośl wyglądająca jak pasożyt.

Lecz to nie wszystko czym może zaskoczyć swoje ofiary ta tajemnicza ryba. Posiada zdolności bioluminescencji i potrafi świecić w ciemnościach. Samica jest wyposażona w wędkę ze świecącym wabikiem, która wyrasta z płetwy grzbietowej. Polując rozświeca w ciemnościach wabik (przynętę) na końcu wędki i potrząsa nim imitując w sprytny sposób pływającą w ciemnej toni ofiarę. Świecąca przynęta znajduje się blisko dużej paszczy , tak aby szybko zaatakować i pożreć swoja ofiarę. Matronica Holboella w dorosłym stadium dorasta do 130 cm i może pożreć wiele większą od siebie zdobycz .Gatunek ten występuje we wszystkich oceanach na głębokościach do 4400 m. pod powierzchnią wody.

Melanocetus johnsonii

Jest to gatunek ryby głębinowej należący do rodziny Melanocetidae , ryba występuje na głębokości ponad 2000 metrów we wszystkich wodach oceanicznych. Samice tego gatunku osiągają długość 14 cm, a samce mierzą do 30 cm długości ciała. Melanocetus to typowy drapieżnik , poluje na ryby dużo większe od siebie , potrafi połknąć zdobycz kilka razy większą od siebie, co świadczy o jego żarłoczności. Jest gatunkiem jajorodnym , samica składa jajeczka ikry otoczone galaretowatą powłoką, z której wylęgają się małe larwy planktoniczne. Narybek po wykluciu wędruje w kierunku płytszych toni do głębokości 100 metrów i tam dorasta , aby wrócić z powrotem w rodzinne głębiny.

Chauliodus

Ta ryba ma chyba najbardziej przerażający wygląd ze wszystkich innych gatunków ryb głębokomorskich. Jest bardzo aktywnym drapieżnikiem i należy do rodziny ryb wężorowatych lub inaczej żmijowcowate. Rybę spotkać można na dużych głębokościach we wszystkich rodzajach wód oceanicznych. Stworzenie charakteryzuje się dużą paszczą uzbrojoną w sztyletowate ostre zęby. Dorosłe osobniki dorastają do 30 cm długości ciała i jak większość ryb głębinowych potrafi wytwarzać światło (bioluminescencja), którym wabi swoje ofiary.Świecąc receptorami umieszczonymi na płetwie grzbietowej czyha w ciemnościach z rozwartą paszczą i gdy zdobycz pojawi się w zasięgu pyska , błyskawicznie ją pożera. Świecące gruczoły służą też rybie do komunikowania się z innymi żmijowcowatymi.

Macropinna microstoma

Jest bardzo rzadkim gatunkiem , zamieszkuje wody Północnego Pacyfiku po Morze Beringa, żyje na głębokości od 600 do 800 m p.p.m. Charakteryzuje się nieco dziwacznym wyglądem, ma szerokie cylindryczne oczy osadzone na przezroczystej głowie, posiada doskonały narząd wzroku , widzi dosłownie wszystko co się wokół niej znajduje. Z łatwością może obserwować jak kameleon , przestrzeń pod spodem i nad sobą. Doskonały wzrok też służy rybie do polowania na mięczaki, ponieważ natura nie wyposażyła jej w duży otwór gębowy , więc odżywia się drobnymi mięczakami i planktonem. Macropinna w dorosłym stadium osiąga maksymalnie 5 cm i należy do najmniejszych przedstawicieli ryb głębokomorskich.

Samogłów

Znany jest też pod nazwą Mola mola lub Mola rotunda, żyje w tropikalnej i subtropikalnej strefie oceanów.Ta ogromnych rozmiarów ryba należy do rodziny samogłowowatych i jest prawdopodobnie największą rybą zamieszkującą częściowo głębiny oceanów. Jego waga przekracza ponad 2 tony i mierzy 3 metry. Samogłowy żerują na różnych głębokościach , potrafią schodzić bardzo głęboko pod wodę oraz w celu higienicznym wypływają pod samą jej powierzchnię. Wypływając pod taflę wody ryby te pozwalają morskim ptakom wydziobywać pasożyty z ciała – jest to jedyny moment kiedy są tak płytko.Po zabiegu ruszają w głębsze tonie gdzie poszukują pożywienia. Przysmakiem samogłowów są kalmary, larwy węgorzy i meduzy. Ciekawostką jest ,że u dorosłych osobników nie występuje pęcherz pławny,do regulacji głębokości mają pod skórą bardzo grubą warstwę tkanki tłuszczowej. Samica samogłowa należy do najbardziej płodnych ryb, w czasie tarła potrafi złożyć aż 300 milionów jaj ikry. Młode po wykluciu z jajeczek dryfują ku powierzchni gdzie w większości są pożerane przez inne gatunki ryb , przeżywa tylko kilka sztuk.

10 Comments:

 1. Dobry artykul. Zycze autorowi, by robil wiele dobrych artykulow:)

 2. Kiedy się pisze jakiś artykuł, należy się pod nim podpisać imieniem i nazwiskiem :) Artykuł jest dobry, ale źródła mało zaufane.

  • Przepraszam ale jestem właścicielem tego serwisu i nie obowiązuje mnie podpisywanie się pod artykułami . Dziękuję za miłe słowa odnośnie artykułu i cieszę się ,że w jakimś stopniu się spodobał.
   Pozdrawiam.

 3. linofryna jest dziwaczna

 4. Kochasz Linofryne hahahahahaha

 5. meeega artykuł

 6. normalnie mega epick rób tego więcej chlopie masz niezły talent

 7. Pingback: Potowry głębinowe » Archiwa bloga » Samogłów

 8. Pingback: Potowry głębinowe » Archiwa bloga » Bibliografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *