Ubuntu TV - Nadchodzi nowa era multimedialnego Linuksa

Dodane przez kair4 - wt., 01/17/2012 - 01:13
linux ubuntu tv

Canonical zapowiada szeroko idące zmiany w swojej flagowej dystrybucji Linuksa. Na targach CES w Las Vegas zaprezentowali nowy projekt Ubuntu TV, który bazuje na Debianie i interfejsie graficznym Unity. Autorzy tak dostosowali funkcje, żeby użytkownik mógł obsługiwać system nawet przy pomocy pilota od telewizora.

Dystrybucje można instalować na tabletach, smartfonach, komputerach i wszystkich urządzeniach opartych o architekturę ARM i x86. Ubuntu TV będzie wyposażony w standardowe aplikacje, które obecnie są wgrywane w większości jego wydań, więc pod tym względem nic się nie zmieni.

Natomiast znajdziemy coś, co ucieszy bardziej zamożniejszych miłośników "wolnego oprogramowania ". Dystrybucja zadowoli wszystkich chętnych, którzy będą chcieli wydać troszkę pieniążków i skorzystają poszerzonej formy z dostępem do płatnej platformy multimedialnej.

Canonical swoim projektem mierzy jeszcze jeszcze dalej. Che stworzyć super nowoczesny system, umożliwiający przeciętnemu Kowalskiemu łatwe katalogowanie i dzielenie się zasobami multimediów w sieci. Szybki zakup VOD, wideo konferencje czy subskrypcję wybranych odpłatnych kanałów TV.

Ponadto w Ubuntu TV znajdziemy całą masę aplikacji czy nowinek. Jedną z nich jest możliwość rysowania na ekranie telewizora prostych obrazków programem GIMP.

Rysunki wykonamy sterując odpowiednio pilotem. Możemy też szybko zrobić zrzut ekranu, napisać coś fajnego i wysłać np. dziewczynie pozdrowienia z oryginalnym odręcznie namalowanym obrazkiem. Obecnie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, jest to projekt eksperymentalny i nie wiadomo kiedy zostanie publicznie udostępniony.

Zobacz wideo z prezentacją Ubuntu TV

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish