MINI Cat - auto na sprężone powietrze

Dodane przez kair4 - wt., 10/10/2017 - 10:53
auta na powietrze mini cat tata motors

Hinduscy konstruktorzy samochodów nie spoczywają na laurach i wymyślili kolejny tani hit, tylko tym razem szykuje się istna ekologiczna rewolucja na rynku motoryzacyjnym. Nowe auto koncernu TATA Motors, będzie napędzane sprężonym powietrzem. MINI CAT zadebiutuje już w sierpniu 2012 roku. Najpierw model trafi do hinduskich klientów, koszt tego ekologicznego cacka to tylko 8 000 USD.

TATA Motors słynie z produkcji najtańszych samochodów na świecie, koszt podstawowych wersji nie przekraczał 3000 USD. Po mimo wcześniejszych wpadek i niespodziewanych podwyżek, które rzuciły chwilowo złe światło na koncern. Firma nie poddała się i poszła dalej wyprzedzając swoim nowatorskim pomysłem inne znaczące światowe koncerny samochodowe.

MINI CAT będzie wyposażony w super lekką karoserię wykonaną z włókna szklanego. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, pozwoli to na zmniejszenie jego wagi i uzyskanie lepszych osiągów. Samochodem nie będzie można też za bardzo poszaleć. Maksymalna prędkość MINI Cata wynosi 100 km/h, nie jest to zawrotna szybkość, ale do jazdy w mieście w zupełności wystarczy.

auto mini cat koncernu tata motors
Auto Mini Cat na sprężone powietrze produkcja TATA Motors

Ciekawostką jest napęd indyjskiego auta. Zastosowano w nim silnik, który działa na sprężone powietrze. Nabity do pełna zbiornik, pozwoli na przejechanie 300 kilometrów, co wcale nie jest mało. Jadąc np. po trasie na wczasy czy w odwiedziny do rodziny wystarczy zaopatrzyć się w zapasowe zbiorniki wypełnione sprężonym powietrzem. W przypadku skończenia się paliwa (powietrza), możemy bardzo łatwo uzupełnić jego zapas na specjalnie przystosowanej stacji paliw. Nabicie zbiornika kompresorem trwa 2 minuty, a opłata za usługę wynosi ok 2,5 USD, pod warunkiem, że taka stacja będzie wyposażona w odpowiedni sprzęt.

Dodatkowo MINI Cat ma na wyposażeniu własną sprężarkę, którą można podłączyć do gniazdka elektrycznego. Jest to wyjście awaryjne ponieważ pełne nabicie butli powietrzem trwa od 3 do 4 godzin. Taka technologia jest idealnym rozwiązaniem w dobie kryzysu paliwowego. Dodatkowo pozwoli przeciętnemu kierowcy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeżdżąc tym autem przyczynimy się do ograniczenia emisji spalin i dwutlenku węgla do atmosfery. Rozwiązanie technologiczne koncernu TATA Motors idealnie sprawdziłoby się w każdych warunkach i każdej drodze.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish