W Ziemię może uderzyć asteroida 2012 DA 14

Naukowcy z hiszpańskiego obserwatorium astronomicznego De La Sagra, odkryli w grupie skał Apollo nową asteroidę 2012 DA 14, która pędzi w kierunku naszej planety. Według przeprowadzonych wyliczeń na podstawie kalkulatora zderzeniowego w 2013 roku ok 15 lutego skała dotrze w pobliże Ziemi. Astronomowie twierdzą,że istnieje ogromne zagrożenie kolizji tej kosmicznej skały z naszą planetą. Rozmiar niebezpiecznego ciała niebieskiego nie jest mały. Jej obwód oszacowano na 50 a 100 metrów , wiec nie trudno sobie wyobrazić co się stanie jak uderzy w duże miasto. Obiekt tak dużych gabarytów kiedy wpadnie w ziemską atmosferę, może rozpaść się nad powierzchnią, wywołując tym samym potężny wybuch o tysiąc krotnej sile bomby atomowej jaką zrzucono na japońskie miasto Hiroszima.

Nasza planeta przeżyła już podobne zdarzenie w 1908 roku , kiedy 30 czerwca na Syberii nad rzeką Podkamienna Tunguska, doszło do niewyjaśnionej tajemniczej potężnej eksplozji, której rzekomo sprawcą był meteoryt o średnicy 50 metrów. Wybuch Tunguski był tak silny, że w promieniu 40 km zostały powalone wszystkie drzewa, błysk eksplozji był widziany z odległości 650 km, a fala dzwiękowa rozeszła się na 1000 km od epicentrum katastrofy.

Nietrudno wyobrazić sobie, jakie straty mogłaby poczynić asteroida 2012 DA 14, uderzając w tereny zamieszkałe przez ludzi. Według ostatnich ocen naukowców, jeśli nic nie zakłóci toru lotu kosmicznej skały, to powinna ona spokojnie ominąć naszą planetę w odległości 26,900 kilometrów,  jest to bardzo blisko, ponieważ satelity, które krążą po orbicie geostacjonarnej, są rozmieszczone w odległości 35,700 km od Ziemi.

Niestety to nie koniec złych wieści, badacze z obserwatorium De La Sagra, odkryli w grupie Apollo jeszcze jedną niebezpieczną asteroidę zagrażającą Ziemi, nazwano ją 2011 AG5 . Jest ona 3 razy większa od 2012 DA 14 ma średnicę 150 m. Według wstępnych wyliczeń istnieje jeszcze większe zagrożenie kolizji z Ziemią. Niszczycielskiego kosmicznego obiektu możemy się spodziewać w 2040 roku, wiec w niedługim czasie ludzkość czeka scenariusz jak z filmu katastroficznego.

Dodaj komentarz