Niebezpieczne i jadowite owady w Polsce

W Polsce żyje około 28–34 tysięcy gatunków różnego rodzaju owadów, lecz tylko kilka z nich może zagrozić zdrowiu człowieka. Niektóre z tych gatunków najlepiej omijać z daleka w obawie, że możemy zostać dotkliwie pokąsani. Statystyki dowodzą, że co roku z powodu ukąszeń przez owady, trafia do szpitali kilka tysięcy ludzi, są to osoby uczulone na toksyny zawarte w jadzie tych stworzeń. U osób uczulonych występują poważne komplikacje zdrowotne, a w najgorszych przypadkach skończyć się może hospitalizacją lub zgonem. Co ciekawe, spora rzesza osób nawet nie wie, że jest uczulona.

Objawy takiej alergii przeważnie nigdy nie pojawiają się po pierwszym użądleniu. Po ataku pszczoły, osy czy szerszenia, zazwyczaj w miejscu użądlenia odczuwamy silne pieczenie skóry, po czym pojawia się opuchlizna, która po jakimś czasie u osoby zdrowej zanika. Inny przebieg po ataku jadowitego owada występuje u alergika – w wyniku wstrząsu anafilaktycznego może pojawić się zapaść, duszność , opuchlizna całego ciała, zaburzenia krążenia czy nawet atak serca , który może skończyć się tragicznie.

Najgorszy jest fakt, że osoby uczulone na jad owadów, żyją w niewiedzy, ponieważ nigdy nie ujawnia się on przy pierwszym użądleniu lecz przy kolejnych. Według alergologów testy powinni wykonać wszyscy ludzie , szczególnie w porze urlopów i wyjazdów wakacyjnych bo właśnie w tym okresie jest najwięcej odnotowanych przypadków ukąszeń. Lekarze przestrzegają wszystkich alergików, żeby nie bagatelizowali problemu jeśli wiedzą, że są uczuleni na jad i proponują przed każdym wyjazdem na wypoczynek żeby udali się do lekarza rodzinnego , który wyda odpowiednie  skierowanie na immunoterapię odczulającą.

Poniżej przedstawiamy listę jadowitych i niebezpiecznych owadów żyjących w Polsce, na które powinniśmy uważać.

Trzmiel pospolicie nazywany bąkiem, należy do rodziny pszczołowatych. W naszym kraju występuje kilka odmian tego owada; leśny,wrzosowiskowy, gajowy i trzmiel ziemny. Jego ciało pokryte jest gęstymi drobnymi włoskami w kolorze żółtym z czarnymi paskami. Jest uzbrojony w długie ostre żądło z jadem, atakuje w momencie zagrożenia, gdy zostanie nadepnięty bosą stopą przez człowieka czy w momencie zbierania kwiatów na łące jak niechcący złapiemy owada w rękę. Owad ten nie zostawia w ciele żądła jak pszczoły. Po ukąszeniu odczuwamy silne pieczenie , pojawia się w tym miejscu sina kropka i opuchlizna, która to po kilku dniach sama znika. U osoby uczulonej takie spotkanie może wywołać wstrząs i problemy zdrowotne.

Trzmiele mimo dużych rozmiarów oraz odstraszającego wyglądu, są z natury pożytecznymi i spokojnymi owadami, unikają kontaktu z człowiekiem. Gniazdują w takich miejscach jak podziemne nory, kępy suchych traw, zakamarki w budynkach czy gruzowiska. Do budowy swojego gniazda używają suchych traw, mchu i podobnych budulców, konstrukcję wzmacniają woskiem. W gniazdach składają zapasy nektaru i rozmnażają się , gdzie larwy są ogrzewane przez samice temperaturą ciała.

Osa nazywana kąśliwym owadem , należy do rodziny z  gatunku osowatych. Występują dosłownie wszędzie tam gdzie żyje człowiek. W dorosłym stadium może dorosnąć do 2,5 cm długości , ma ubarwienie żółto czarne oraz smukły odwłok uzbrojony w jadowite żądło. Osy budują swoje gniazda na rój z przeżutego żuwaczkami drewna, jego konstrukcja i wygląd jest podobna do owalnej kuli koloru szarego papieru pakowego. Owady te od wczesnej wiosny do póznej jesieni są dosłownie zmorą dla ludzi, potrafią być natrętne i bez powodu zaatakować dotkliwie kąsając. Osy żeby uśmiercić człowieka musiały by użądlić kilkaset razy. W miejscu użądlenia na ciele pojawia się coś w rodzaju bladej krosty , która na początku swędzi i mocno piecze. Po upływie kilku godzin może wystąpić opuchlizna, a po kilku dniach ropień. Osoby uczulone na jad os , mogą mieć zaburzenia krążenia krwi, skrócony oddech czy nawet zapaść. Osy są najbardziej agresywne pod koniec lata , gdzie aura zaczyna się psuć i padają deszcze a z larw wyrosły już dorosłe osobniki,  to jest najgorszy okres i należy uważać na te owady gdy wybieramy się na spacery, do lasu czy działkę .

Pszczoła (Apis) – o tych owadach krąży pochlebne zdanie, są pożyteczne produkują pyszny miód i zapylają kwiaty, mówi się też często,że jest ktoś pracowity jak pszczółka, co nie znaczy, że są to bezpieczne owady. Pszczoła należy do gatunku pszczołowatych i jest owadem hodowlanym. Pszczelarze budują im specjalne domki zwane ulami, gdzie spokojnie sobie żyją i zbierają nektar, pyłek kwiatowy, który w pózniejszej fazie przerabiają na mód. Niekiedy zdarza się ,że cały rój pszczeli ucieka z ula i szuka nowego miejsca zamieszkania, wtedy osiedla się w różnych dziwnych miejscach. Często są to stare strychy domostw, gałęzie drzew, las czy ogrody działkowe. Taki rój jest niebezpieczny dla człowieka, gdy zobaczymy coś w rodzaju zawieszonego worka na gałęzi, przy którym krążą owady , nie należy się do niego zbliżać i koniecznie musimy powiadomić odpowiednie służby, najlepiej zadzwonić po straż pożarną. Zdezorientowane i rozwścieczone pszczoły, broniąc królowej mogą zaatakować w ciągu ułamka sekundy. Taki atak setek czy tysięcy pszczół , może skończyć się dla człowieka bardzo tragicznie. Po użądleniu, pszczoła zostawia w ciele ofiary żądło z jadem po czym zdycha. Miejsce ukąszenia piecze i swędzi oraz zaczyna puchnąć . Alergicy uczuleni na jad pszczół nie powinni przebywać w okolicach pasiek i wystrzegać się ich, ponieważ ugryzienie nawet jednego owada może wywołać wstrząs.

Szerszeń należy do najbardziej jadowitych i niebezpiecznych owadów w Polsce. Już jedno jego użądlenie powoduje ogromny ból i pieczenie. Owad należy do gatunku z rodziny osowatych, na ciele ma intensywne żółte kolory z czarnymi paskami. Dorosły osobnik może dorastać do 5 cm długości , jego odwłok jest wyposażony w długie jadowite żądło. Szerszenie są  z natury drapieżnikami polują i odżywiają się ćmami, pszczołami i innymi owadami, często spotykane w lasach spijają soki drzew. Ich aparat gębowy wyposażony jest w potężne żuwaczki , którymi dosłownie rozrywają ofiarę na strzępy pożerając ją . Budują swoje gniazda w opuszczonych budowlach ,na drzewach, wiejskich zabudowaniach gospodarczych i często gniazdujące roje szerszeni można spotkać też w lasach. Gniazda szerszeni mają wygląd dużej owalnej piłki koloru szarego papieru, gdy coś takiego zauważymy nie należy tego kopać , szturchać kijem i zbliżać się. Gniazdo może usunąć tylko straż pożarna lub jednostka specjalnie przeszkolona i wyposażona w odpowiedni sprzęt. Owady są agresywne i potrafią zaatakować człowieka w mgnieniu oka, dosłownie kilka użądleń szerszenia może spowodować śmierć czy poważne kłopoty zdrowotne. Osoby uczulone powinny szczególnie wystrzegać się tych niebezpiecznych zwierząt. Po użądleniu odczuwamy silny piekący ból a nasze ciało zaczyna puchnąć . Jeśli miejscem użądlenia jest kończyna ręka lub noga, to w szybkim czasie, zacznie  bardzo nabrzmiewać. Osoby wrażliwe na jad szerszenia mogą nawet nie przeżyć takiego spotkania, więc gdy uczuleniowiec zostanie ugryziony, powinien bezzwłocznie udać się do szpitala , gdzie otrzyma fachową pomoc i tym samym uratuje swoje życie.

Pająk krzyżak praktycznie nie zagraża człowiekowi i nie jest niebezpieczny, lecz w niektórych sytuacjach dojść może do ugryzienia. U osób uczulonych mogą pojawić się spore kłopoty. Pająki krzyżaki z natury nie polują na ludzi lecz na owady, które to wpadają w ich sieci. Bronią i narzędziem do polowania są ostre kły jadowe. Ofiara wpadająca w pułapkę jest szybko paraliżowana jadem i pożerana, ukąszenie człowieka może być tylko przypadkowe. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi podczas wędrówek po lesie , gdy nieopatrznie wejdziemy w pajęczynę i rozgnieciemy ręką pająka na ciele lub podczas snu. Wtedy niechcący możemy strącając owada ranić się ostrymi kłami jadowymi i tym samym wprowadzić pod skórę śladową ilość jadu. Na ciele miejscu ukąszenia może dojść do zmian skórnych takich jak rumień czy lekka opuchlizna. Osoby wrażliwe na toksynę zwierzęcia powinny udać się po pomoc medyczną. W Polsce w skutek ugryzienia pająka krzyżaka  jak do tej pory nie odnotowano żadnych poważnych powikłań czy  zgonów.

Turkuć podjadek – ten owad chociaż większość życia spędza pod ziemią jest niebezpieczny w kontakcie z człowiekiem, odżywia się korzeniami roślin i innymi owadami. Jego pancerz jest bardzo twardy , ma ostre łopatowate odnóża i silne szczękoczułki , którymi mocno gryzie.  Stanowi dla człowieka nie małe zagrożenie, ponieważ jest nosicielem tężca. Na jego ukąszenia są narażeni amatorzy ogródków działkowych i rolnicy. Osoby pracujące przy pieleniu czy przekopywaniu gleby, mogą niechcący owada złapać w rękę. Ugryzienie turkucia podjadka jest bardzo bolesne i grozi zakażeniem zarazkami tężca. W przypadku zranienia przez turkucia podjadka, należy natychmiast udać się do lekarza, gdzie otrzymamy fachową pomoc i zastrzyk przeciwtężcowy. Według niektórych zapalonych amatorów wędkarstwa , turkuć jest używany jako skuteczna przynęta na duże ryby, więc tym bardziej wędkarze powinni mieć się na baczności zakładając go na haczyk.

Meszka – owad żyje w dużych stadach na terenach podmokłych i wilgotnych. Potrafi powalić nawet największe zwierzęta. Rój meszek często atakuje bezbronne bydło hodowlane pasące się na pastwiskach. Stada latających meszek gryzą niemiłosiernie aż do krwi, potrafią nawet zadusić zwierzę , dostając się ogromnymi chmarami do nosa, blokując swobodne oddychanie, w skutek czego zwierzę zdycha. Bywały też przypadki, że ukąszenia meszek były tak intensywne ,że spijały całą krew z ofiar powodując ich śmierć. W okresach masowego wylęgu od maja do lipca stają się utrapieniem mieszkańców pobliskich terenów. W wielu regionach Polski podejmowane są zorganizowane akcje oprysku nadmiernego występowania  owadów w celu zmniejszenia ich liczebności i tym samym dokuczliwości.

Mała muszka nie odróżnia człowieka od zwierzęcia, więc i atakuje tez nasze ciała. Skóra ludzka pokąsana przez te niewielkie muszki  bardzo swędzi i piecze. Podrażnione swędzeniem miejsca ugryzień nasilają się podczas snu w nocy są nieświadomie rozdrapywane, co w krytycznych przypadkach powoduje otwarte rany, które pózniej infekują się i podchodzą ropą. Szczególnie narażeni na ukąszenia meszek są osoby wypoczywające nad wodą, ogrodnicy, rolnicy oraz spacerowicze w parkach. Owady są bardzo aktywne i dokuczliwe w ciepłe dni przed burzą czy deszczem. Wtedy zbijają się w duże roje i naprawdę mogą dotkliwie nas pokąsać . W przypadku ostrej reakcji alergicznej należy udać się do specjalisty.

Komar – utrapienie chyba wszystkich ludzi na świecie . Ten niewielki owad jest sprawcą tysięcy zgonów, w tropikach roznosi grozną chorobę malarię. W naszym kraju komary potrafią bardzo dokuczyć człowiekowi. W miejscu ugryzienia powstaje lekko nabrzmiała swędząca krostka , która rozdrapana pozostawia na skórze ślad przez długi okres czasu. Za kąsanie i wypijanie krwi są odpowiedzialne samice tego owada , które potrzebują krwi do składania i karmienia larw. Tereny gdzie komary występują obwicie to; podmokłe łąki,okolice stawów wodnych , jeziora, rzeki , wilgotne lasy oraz parki. Największe wylęgi komarów odbywają się w okresie letnim po obwitych i ulewnych deszczach , gdzie tworzą się kałuże i chwilowe sadzawki – tam samice składają jaja z których wyrastają kolejne dorosłe osobniki. Dlatego też komary najbardziej są dokuczliwe w ciepłe dni przed opadami deszczów. Osoby alergiczne i wrażliwe na ukąszenia komarów powinny unikać wieczornych spacerów, gdzie grasują chmary tych kąśliwych owadów, a jeśli już to należy się stosownie ubrać, aby zabezpieczyć skórę przed atakiem moskita.

Gza lub inaczej bąk – jest to muchówka z rodzaju gzowatych, potocznie nazywana jest gzą lub bąkiem polnym. Owad jest bardzo niebezpieczny dla zwierząt oraz ludzi , wgryza się w ciało ofiary pozostawiając w nim larwy. Ta pasożytnicza muchówka jest podobna do pszczoły tylko ,że rozmiar gza jest dużo od niej większy. Gzy uwielbiają przebywać na pastwiskach, na których pasą się zwierzęta hodowlane, panują tam idealne warunki do ich rozrodu. Niezauważone przez człowieka mogą też ukąsić i pozostawić w ciele swoje larwy, które są przyczyną zakażenia i powodują ciężkie schorzenia mogące prowadzić nawet do śmierci. Ludzie są najbardziej narażeni na ukąszenie gza podczas wypoczynku na łąkach , gdzie znajdują się zbiorniki wodne. Po wyjściu z wody możemy nie zauważyć jak pasożytnicza mucha na nas usiądzie i zacznie wgryzać się w ciało. Po takim ataku na skórze widoczna jest niewielka stróżka krwi i pojawia się silne swędzenie oraz napuchnięty rumień . Warto wtedy udać się do lekarza w celu zasięgnięcia pomocy.

Kleszcze są pajęczakami i należącymi do rodziny roztoczy. Owady te są dosłownie przystosowane do picia krwi. Częstymi ofiarami kleszczy są migrujące po lasach dzikie zwierzęta, a także domowe psy , koty oraz ludzie. Owady zamieszkują przeważnie tereny leśne, najchętniej lubią przebywać na łąkach na skraju lasów, gdzie czatują nawet miesiącami na swoją ofiarę. Wygłodniały owad jest niewielkich rozmiarów, przez co jest trudno go zauważyć, lecz po napojeniu się krwią powiększa się kilkanaście razy. Polują na nosiciela w długich trawach, na gałązkach krzewów i drzewach liściastych. Należy do bardzo niebezpiecznych owadów ponieważ jest nosicielem wielu bardzo groznych chorób takich jak borelioza (choroba drwali) czy u zwierząt domowych babeszjoza, która nie leczona antybiotykami  prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Zwierze bez odpowiednio szybkiej kuracji medycznej może zdechnąć. Na ukąszenie kleszcza narażeni jesteśmy podczas grzybobrania i spacerów po lesie. Wchodząc do lasu musimy pamiętać, że należy założyć na głowę czapkę , odpowiednie buty, spodnie i kurtkę . Nie wolno bagatelizować zagrożenia ponieważ możemy zostać zarażeni przez kleszcza boreliozą , jest to choroba przewlekła, trwa latami i trudna w pozniejszym stadium do wyleczenia.

Pluskwy należą do rodziny pluskwiaków i mieszkają w otoczeniu człowieka , uwielbiają gniazdować w łóżkach , za ramami obrazów, w starych tapicerowanych meblach, otworach w ścianach, pod boazerią czy tapetą. Owady żywią się krwią zwierząt i w rzeczy samej człowieka. Gryzą przeważnie w nocy podczas snu. Najlepszymi dowodami na to ,że zostaliśmy pogryzieni przez te domowe pasożyty są ślady krwi na pościeli, niekiedy jest ich tak dużo , że pościel wygląda jak by była nakrapiana brązowa farbą, jest to nic innego jak wyschła krew ludzka. Po ukąszeniu przez pluskwy, na ciele występują swędzące zarumienione rany , które wyglądają jak niewielkie krostki ze strupami, są podobnie do uczulenia na skórze. Pluskwy można wytępić przeprowadzając gruntowny remont domu i pryskając odpowiednie środki chemiczne.

Wesz ludzka jest najbardziej odrażającym owadem bytującym na człowieku. Wszy należą do rodziny roztoczy i rozmnażają się w owłosieniu. Pasożyty żerują we włosach na głowie , gdzie odżywiają się krwią składają swoje jajeczka zwane gnidami. Uporczywe i niemiłe dla człowieka owady wgryzają się przez skórę i wbijają kłująco-ssące narządy gębowe. Ukąszenie sprawia ,że odczuwamy silne swędzenie i drapiąc się powstają rany ze strupami, co w skutek tego doprowadza do choroby zwanej w medycynie wszawicą. Wszawicą można zarazić się dosłownie wszędzie: w metrze , tramwaju, autobusie czy przebywając w dużym skupisku ludzi. Owady te potrafią doskonale skakać i w mgnieniu oka znajda kolejnego nosiciela.

Na ludziach mogą żerować inne odmiany tych pasożytów. Niektóre uwielbiają bytować w obrębie narządów płciowych – jednym z nich jest wesz łonowa, wulgarnie nazywana mendą. Często spotykana u osób bardzo zaniedbanych i w środowiskach patologicznych. Pasożytuje bujnie owłosionej skórze, głównie w okolicach narządów płciowych, a także pachwinach, pachach, nogach, brzuchu i klatce piersiowej. Występują również na brwiach i rzęsach. Owady żywią się krwią, zarazić się można mendami przez stosunek płciowy lub przez bliski kontakt z nosicielem.

Wesz ubraniowa jak nazwa wskazuje lubi przebywać w ubraniach w bliskim kontakcie z ciałem ludzkim, gdzie odżywiają się krwią. Podczas drugiej wojny światowej masowo występowały w umundurowaniu żołnierzy armii radzieckiej.  Żartobliwie mówiono, że rosyjskie mundury nie nie potrzebują wojaka, ponieważ ich mundury same chodzą. Wszy ubraniowe gnieżdżą się w szwach rękawów w okolicy pach, barków i karku. W tych miejscach mają ciepło oraz i dobry szybki dostęp do pożywienia. Najczęściej występują u osób słabo dbających o higienę osobistą i w środowiskach patologicznych. Wszawicą ubraniową można się zarazić nakładając na siebie ubranie nosiciela lub przez bliski kontakt.

Pchła –  jest malutkim bardzo skocznym owadem, żeruje przeważnie na wszystkich gatunkach dzikich i domowych zwierząt, w razie konieczności nie pogardzi też człowiekiem. Jest roznosicielem bardzo groźnych i śmiertelnych dla ludzi i zwierząt chorób. Wywołują alergiczne pchle zapalenie skóry, świąd w skutek utraty krwi anemię i śmierć, także przenoszą tasiemce  psie na zwierzęta domowe i ludzi w szczególności  tym pasożytem zagrożone są małe dzieci. Ten mały skoczny krwiopijca jest odpowiedzialny za roznoszenie takich śmiertelnych zarazków chorobotwórczych jak ; dżuma, tularemia, wąglik, gorączkę śródziemnomorską, endemiczny dur mysi czy wirus kociej białaczki. Pchła gryzie człowieka w momencie braku jej poprzedniego nosiciele, powodem może być śmierć szczura w piwnicy czy kota, wtedy chordy wygłodniałych pcheł zainteresują się naszymi nogami i dotkliwie pogryzą pijąc naszą krew. Objaw takiego ataku widoczny jest na wysokości skarpetek, zaczerwieniona skóra i swędzenie.

Mrówka leśna kowal – spotkać ją możemy przeważnie w lasach lub na ich skrajach , gdzie owady budują swoje ogromne mrowiska. Spacerując po ścieżkach leśnych, musimy uważać gdzie stawiamy stopy czy siadamy w celu odpoczynku .Czerwone mrówki leśne są bardzo powszechne i opanowały znaczną część leśnych terenów. Jeśli zdarzy się ,że niechcący usiądziemy na ich mrowisko czy wdepniemy butem to możemy narazić się na bardzo nie przyjemne spotkanie z tymi pracowitymi owadami. Ukąszenie przez mrówkę leśna jest bardzo bolesne , w miejscu ukąszenia czujemy dotkliwy piekący ból i po chwili na skórze pojawia się sporych rozmiarów bąbel. Zdrowy człowiek odporny na zawarty jad mrówczy poboleje trochę i mu przejdzie. Inna sytuacja jest u uczuleniowców, ugryzienie przez mrówkę może wywołać stan alergiczny, zapaść , skrócony oddech czy nabrzmienie całego ciała , jest tak samo niebezpieczne jak ukąszenie osy czy szerszenia, więc należy uważać na te owady i w razie konieczności udać się do lekarza.

  

34 Comments:

  1. Ej zasrani poloniści za 7.50. żal wam dupę ściska że sami nie potraficie napisać czegoś inteligentnego. To nie czepiajcie się kogoś kto to potrafi. bo muj czy mój ma taką różnice dla biologa jak dla was czy pies na ulicy to rodzaj męski czy żeński albo nijaki (bo taka płeć też pewnie dla was istnieje)

  2. Prosze poprawić wpis o wszy.Wszy nie skacza i nie pływaja. Zyja do dwóch dni poza ciałem nosiciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>