Kometa C/2012 S1 (ISON)

W drugiej połowie 2012 roku będziemy świadkami niecodziennego zjawiska astronomicznego. Wówczas na niebie pojawi się kometa ISON. W miarę zbliżania się do słońca zacznie się topić i uwalniać masy pyłu i gazu , więc jej warkocz znacznie się wydłuży, co zaowocuje pięknym spektakularnym widowiskiem. Szacuje się ,że obiekt będzie widoczny od 28 listopada do grudnia, wtedy osiągnie jasność dochodzącą rzędu ponad -10 magnitudo.

super kometa ISON
Jasność tą można porównać do jasności Księżyca święcącego podczas pełni. W pierwszych dniach grudnia, kometa będzie dobrze widoczna na niebie tuż przed wschodem Słońca.Z upływem każdego dnia zacznie wznosić się coraz wyżej nad horyzont i powędruje dalej w przestrzeń kosmiczną. Samą kometę oraz jej długi na kilometry warkocz, będzie można zaobserwować przez lornetki a nawet gołym okiem.

Przelatująca obok Ziemi kometa C/2012 S1 będzie najpiękniejszym  zjawiskiem astronomicznym jakie ludzie zobaczą w trakcie swojego życia, więc warto będzie w te dni wyposażyć się w lornetki i teleskopy, aby móc zobaczyć to widowisko na własne oczy. Kometę C/2012 S1 – ISON odkryło dwóch astronomów Vitaly Nevski z Białorusi oraz Artyom Novichonok z Rosji. Miało ono miejsce 21 września 2012 roku w rosyjskim obserwatorium Kislovodsk.

 

1 Komentarz:

  1. W roku 2013 😉

Dodaj komentarz