Google usunęło CyanogenMod ze sklepu Play

Dodane przez kair4 - pt., 11/29/2013 - 10:28
CyanogemMod system mobilny

CyanogenMod jest mobilnym systemem operacyjnym opartym o Android i tworzony przez społeczność Open Source. Rożnica miedzy tymi dwoma systemami jest taka, że wszystkie komponenty i aplikacje w Cyanogen są tworzone na licencji otwartoźródłowej tzn. dla wszystkich za free, bez żadnych reklam i innych podobnych nieetycznych praktyk.

System szybko zdobył ogromne uznanie wśród rzeszy użytkowników korzystających z urządzeń opartych o Androida. Dużo osób z chęcią robiła przesiadkę z zamulonego i zasobożernego żelka na bardziej przyjazny i praktyczniejszy Cyanogen.

Radość nie trwała zbyt długo kiedy to firma Google postanowiła całkowicie usunąć ze sklepu Play możliwość dostępu do bezpośredniej instalacji konkurencyjnego systemu.

Google o podjęciu takiej decyzji tłumaczy, że twórcy alternatywnej modyfikacji złamali  jeden z punktów regulaminu sklepu. Wcześniej posądzano autorów CyanogenMod o brak wsparcia oprogramowania do obsługi kamer, czy nadmierne obciążenia systemu, co rzekomo powodowało częste uszkodzenia rdzeni w procesorach telefonów.

Jako kolejny powód podano ,że użytkownicy po instalacji CyanogenMod tracili gwarancję na urządzenia i obwiniali za to Google , że pobierali oprogramowanie dla systemu Android z  oficjalnej strony. Powodów usunięcia Cyanogena można by szukać wiele.

Prawdopodobnie korporacja wyczuła pismo nosem i postanowiła w delikatny sposób dać kopniaka w brzuch niewygodnej konkurencji i miała do tego pełne prawo, ponieważ jest właścicielem sklepu i sama decyduje, kto może korzystać z ich witryny.

Ogólnie CyanogemMod jest fajną modyfikacją lecz nie dla każdego. Użytkownicy smartfonów posiadający gwarancję niestety nie mogą jej zainstalować, ponieważ grozi to utratą bezpłatnego prawa do naprawy sprzętu. Instalacja jest możliwa w momencie zakończenia umowy, wtedy użytkownik wszelkie zmiany wykonuje własną rękę i jeśli coś zrobi coś nie tak, to nic nie traci.

Dlaczego tyle osób wybiera przesiadkę z Androida na CyanogemMod? -  ano różnic jest wiele, których na próżno można by szukać w systemie od Googla.

CyanogemMod  posiada wsparcie dla bardzo zaawansowanych technologii, których nie znajdziemy oficjalnym systemie Android. Wspiera obsługę motywów, pozwala na modyfikację systemu z poziomu root, obsługuje pliki audio lossless w formatach takich jak FLAC czy podobne, ma wsparcie overclocking CPU i wiele innych przydatnych możliwości.

Modyfikacja pełni również funkcję aktualizacji, ponieważ możemy ją zainstalować na telefonie, który nie jest oficjalnie wspierany przez producenta. Do przesiadki na Cyanogena nie potrzeba tęgiej głowy jest tak prosta ,że może to zrobić każdy, nawet nieobyty z telefonami.

Oczywiście alternatywny system mobilny nie znika na zawsze, nadal jest dostępny na oficjalnej stronie i chętni mogą się pokusić o ręczną instalację. Szkoda tylko ,że Google zastosowało tak drastyczny i krzywdzący krok i usunęło możliwość instalacji z automatu. Było to niezwykłe udogodnienie dla początkujących użytkowników. Z drugiej strony pewnie korporacja musi dbać o własne podwórko.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish