Stabilna wersja Linux Mint 16 "Petra" gotowa do pobrania

Dodane przez kair4 - pon., 12/02/2013 - 01:43
linux mint mate

Po przeszło pół rocznym czasie oczekiwań, użytkownicy miętusa nareszcie mają powód do zadowolenia, ponieważ ukazała się najnowsza stabilna wersja tej popularnej dystrybucji. Nowy Mint 16 nosi nazwę kodową Petra.

Obecnie system dostępny jest w dwóch środowiskach graficznych Cinnamon i MATE na wersję z KDE trzeba będzie jeszcze poczekać.

Kilka słów o rozwoju dystrybucji miętusa.

Twórcą projektu jest Clement Lefebvre. Od pierwszej chwili prezentacji Minta 2.0 w 2006 roku 14 listopada, jego system operacyjny zaskarbił sobie uznanie ogromnej rzeszy sympatyków. Ludzie polubili miętusa, ponieważ jest bardzo lekki, łatwy w obsłudze i ma elegancki wygląd. Wieść o powstaniu nowej dystrybucji rozeszła się błyskawicznie. Z dnia na dzień dystrybucja zyskała coraz to więcej zwolenników.

Linux mint 16

Dziś od daty pierwszej premiery minęło ok 8 lat i od tego momentu Mint wyprzedził na popularności takie sławne projekty jak Ubuntu. Wiele osób przesiadło się właśnie z Ubuntu na Minta, kiedy to ekipa Marka Shuttlewortha usunęła z projektu GNOME kosztem nowego środowiska jakim jest UNITY. 

Wielu użytkowników niezadowolonych z poczynań Canonical, zaczęła szukać innych rozwiązań, zbliżonych do tych jakie wcześniej oferowało im Ubuntu. I tak zaczęła się nowa epoka chwały dla miętusa.

Llinux mint mate

Nowe wydanie Linux Mint 16 wnosi wiele ciekawych zmian, poprawek i udoskonaleń.

  • Dodano Linux kernel 3.11, funkcję Edge-Snapping, która podobnie jak w Windows 8 przypomina dokowanie aplikacji Modern UI.
  • Zaimplementowano kilka poprawek dotyczących zabezpieczeń i jakości obsługi pracy systemu.
  • Poprawiono działanie menadżera oprogramowania, ma być teraz bezpieczniejszy i o niebo szybszy niż w  poprzednich wersjach.

Deweloperzy jak zawsze zatroszczyli się o estetykę i samą poprawę wydajności. Wprowadzono rewolucyjne zmiany w obsłudze okienek. Teraz będzie można przeciągać okna od lewej lub prawej krawędzi, tak aby zajmowało połowę pulpitu, a nie cały.

Wprowadzono lepszą funkcjonalność rogów ekranowych, które są odpowiedzialne za dopasowanie okien aplikacji, zajmują jedną czwartą całego rozmiaru pulpitu. Poprawka pozwoli na bezproblemową pracę i równomierne korzystanie z zasobów internetu - bez konieczności zamykania jednego czy drugiego.

thumb_mintinstall_screenshots

Oczywiście nie sposób jest opisać wszystkich nowinek czy udogodnień jakie zaserwowali nam twórcy miętusa, więc o wszystkich zmianach można przeczytać na oficjalnej stronie projektu.

Linki i pobieranie Linux Mint 16 :

Dokumentacja w jęz ang - PDF

Linux Mint 16 “Petra” Cinnamon dla wersji 64 i 32 bit

Linux Mint 16 “Petra” MATE dla wersji 64 i 32 bit

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish