Ogrodowe donice drewniane i gliniane jakie wybrać?

drewniana donica ogrodowa

Zanim zaczniemy dopinać swój wymarzony ogród na ostatni guzik, powinniśmy dokonać wyboru roślin, które będą nam towarzyszyć. Niestety, zwłaszcza początkujący ogrodnicy mają problem z zachowaniem odpowiedniej kolejności, często kupując równolegle donice i rośliny, zaś w praktyce należy zawsze dostosować donicę do konkretnego jej „mieszkańca”.

betonowa donica ogrodowa

O istotności tego kryterium można szybko się przekonać, kiedy okazuje się, że roślina – pomimo odpowiedniej pielęgnacji i stosowania różnorodnych odżywek nie rośnie. Winą za taki stan rzeczy można zazwyczaj obarczyć źle dobraną donicę (np. wiele roślin wymaga odpowiedniego jej kształtu, jak między innymi palma, która toleruje tylko podłużne, wysokie doniczki).

ozdobna donica ogrodowa

Często groźne są doniczki gliniane, tak chętnie kupowane przez miłośników rustykalnych wrażeń, trzeba jednak mieć na uwadze, że przez brak wiedzy możemy sprawić, iż zaszkodzi ona naszej roślinie. Donice gliniane wymagają bezwzględnego wymoczenia (minimum 24h) przed umieszczeniem w niej jakiejkolwiek rośliny, inaczej wydzielają szkodliwe substancje oraz wchłaniają zbyt dużo wody. Takich problemów nie stwarzają donice drewniane, które pod względem stylu nie ustępują glinianym.

Dodaj komentarz