Przesadzanie i pielęgnacja drzew owocowych w ogrodzie

drzewa owocowe pielegnacja

Nie tylko rolnicy, którzy posiadają własne sady, mogą cieszyć się naturalnymi owocami, o jakich wiedzą wszystko – także właściciele nawet niewielkich działek mogą postarać się o swoje owoce, zakupując od razu spore sadzonki. Tutaj zajmiemy się aspektem przesadzania drzewek, co czasami bywa konieczne, by móc efektywnie korzystać z działki.

W zasadzie do posadzenia drzewek nie jest potrzebna znaczna gotówka, nie stracimy też wiele czasu na pielęgnację – jednak warto poświęcić chwilę na zastanowienie się i znalezienie informacji, które gatunki najbardziej nadają się do takiego rodzaju uprawy. Zwykle możemy wybierać pomiędzy jabłoniami, wiśniami, gruszami, śliwami, czereśniami czy morelami. Te drzewa są odporne na przesadzanie, dobrze tolerują cięższe warunki. Najważniejsza zasada, która obowiązuje podczas sadzenia, to przestrzeganie okresu wegetacyjnego roślin – w związku tym jesienią sadzimy wiśnie czy jabłonie, zaś na wiosnę morele lub czereśnie. W omawianym wypadku skoncentrujemy się na jabłoni, która jest bardzo popularnym drzewem odpornym na warunki zewnętrzne oraz mającym długi okres owocowania (lipiec – październik).

Najbezpieczniej wybrać tradycyjne odmiany, takie jak papierówka, kosztela czy antonówka, którym nie jest straszny przymrozek czy większość szkodników – jednak musimy pamiętać, aby zatroszczyć się nawet w przypadku tak silnych odmian o właściwe nawożenie (stymulatory, składniki mineralne). Samo przesadzenie takiego drzewka nie jest skomplikowaną sprawą, jednak wymaga zachowania takich samych zasad, jak przy wkopywaniu nowej sadzonki. Najważniejsze w tym wypadku jest odpowiednie wykopanie drzewka z dotychczasowego miejsca – generalnie wykopujemy dużo szerszy fragment wokół niego, tak, by zabezpieczyć się przed uszkodzeniem korzenia. Dzięki temu mamy też większe szanse na to, że roślina przyjmie się w nowym miejscu – przesadzamy ją wraz ze sporą ilością „macierzystej” gleby.

Warto nadmienić, że przesadzać można nawet stare drzewa, liczące po kilkanaście lat, jednak wymaga to dużego nakładu pracy. W przypadku wiekowych drzew trzeba okopywać je dość szeroko, ponadto samo jego wyciągnięcie jest możliwe tylko przy użyciu ciężkiego sprzętu mechanicznego. Jednak ten przykład powinien nam dodać pewności przy przenosinach niewielkiego, choćby nawet kilkuletniego drzewa – przy zachowaniu właściwej ostrożności z pewnością przyjmie się w nowym miejscu.

Dodaj komentarz