Jak bronić się przed internetowymi oszustami i telefonicznymi akwizytorami

Dodane przez kair4 - czw., 09/27/2018 - 10:18
telemarketing handel i akwizycja

Największy bum i rozkwit akwizycji handlowej miał miejsce na przełomie końca lat 80 i 90. W Polsce upadł komunizm i pozamykano większość zakładów produkcyjnych. W czasach transformacji panowało ogromne bezrobocie. Ludzie imali się dosłownie każdego zajęcia. Dla wielu osób jednym ze sposobów utrzymania, stał się tak zwany handel obnośny.

Akwizytorzy z wypełnionymi po brzegi torbami, odwiedzali setki firm i biur. Oferowali klientom tandetny towar za niemałe pieniądze. Z biegiem czasu biznes stał się nieopłacalny i akwizytorom zabraniano wchodzić na tereny firm. Wraz z rozkwitem postępującej cyfryzacji, większość tego typu działalności, przeniosła usługi do sieci telefonicznych oraz Internetu.

W dobie zaawansowanej technologii sprawny telemarketer nie potrzebuje już zdzierać butów czy pałętać się po mieście, narażać się na ciągłe przeganianie czy wysłuchiwanie nieprzyjemnych słów. Dziś nowoczesny akwizytor korzysta z komputera i sieci. Ma dostęp do potężnych baz z danymi osobowymi, które może obrócić w całkiem niezłą gotówkę.

Jak działają naciągacze i nieuczciwi akwizytorzy.

Większość firm akwizycyjnych zdobywa dane osobowe z reklam internetowych, ogłoszeń, książek telefonicznych, od nieuczciwych operatorów sieci telefonii stacjonarnej i komórkowej. Także za pośrednictwem fikcyjnych serwisów www. Takie witryny tworzone są celowo tylko po to, żeby podczas rejestracji wyłudzić od użytkownika dane jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania czy numer telefonu.

Innym sposobem na pozyskanie danych są serwisy społecznościowe. Akwizytor bez problemu znajdzie o nas wszystko - co lubimy, gdzie mieszkamy, telefon i e-mail. Zebrane informacje stanowią cenny materiał handlowy i jest wykorzystywany do różnych celów.

Najczęściej ofiarami nieuczciwych handlowców są osoby starsze na emeryturze, które z grzeczności nie potrafią odmówić. Często emeryci są kuszeni obiadem w ekskluzywnej restauracji hotelowej, w której panuje miła atmosfera i nie zdają sobie sprawy, że nagle wpadają jak śliwka w kompot. Przeważnie większość transakcji finalizowana jest zaciągnięciem masakrycznie drogiego kredytu Dla większości osób jest nie do spłacenia i na stare lata kończy się tragedią finansową.

Metody jakimi posługują się internetowi naciągacze i oszuści telefoniczni.

Jedną z praktyk są listy mailingowe, na które wysyłają różnego rodzaju oferty. Jest to niezbyt trafna metoda, ale i najmniej szkodliwa. Osoba po otrzymaniu niechcianego maila, automatycznie usuwa go do kosza lub zgłasza jako spam. Lecz okazuje się, że w jakimś procencie jednak działa, ponieważ grono osób daje się jednak skusić i na własne życzenie wpada w zastawione sidła odpisując na wiadomość.

Inną bardzo popularną metodą stosowaną przez akwizytorów jest telefonowanie. Niekiedy natrętne wydzwaniają do swoich ofiar oferując niesamowite okazje, towary, szkolenia, usługi, pożyczki pieniężne, ubezpieczenia czy opiekę medyczną lub prawną. W większości ofiarami są osoby w średnim i podeszłym wieku oraz właściciele małych jedno osobowych działalności gospodarczych. Sprytni telemarketerzy doskonale wiedzą jak wykorzystać do swoich celów biznesowych zgromadzone zasoby. Zdobyte o nas informacje są weryfikowane według przedziału wiekowego, zapotrzebowania i klasy społecznej, co pozwala dokładnie dopasować ofertę do naszego profilu.

Dysponują bardzo dobrą wiedzą z podstaw psychologii co daje zaskakujące efekty handlowe. Są specjalnie szkoleni i świetnie potrafią manipulować ludźmi. Już po kilku minutach rozmowy telefonicznej, doskonale potrafią przekonać klienta i doprowadzić do zawarcia umowy ubezpieczeniowej, wcisnąć kredyt, płatną usługę prawną czy sprzedać towar. Żeby być wiarygodnym zawsze jak dzwonią do klienta, przedstawiają się z imienia i nazwiska, podają nazwę firmy i są bardzo grzeczni. W kilku sekundach od nawiązania pierwszego kontaktu głosowego już wiedzą jak dalej poprowadzić rozmowę ,żeby doprowadzić do sprzedaży.

Kolejnym nieuczciwym sposobem jaki stosują oszuści telefoniczni to wysyłanie wiadomości SMS.

Często wiadomość tekstowa SMS zawiera radosną nowinę typu:

Twój numer został wylosowany w konkursie i jest wytypowany do wygranej drogiego samochodu,wycieczki zagranicznej czy wysokiej nagrody pieniężnej, wystarczy że wyślesz SMS'a zwrotnego pod numer xxxxx.

Osoba naiwna,  która da się skusić i odeśle wiadomość zwrotną na podany numer, jest narażona na stratę pieniędzy, ponieważ często takie sms'y zwrotne kosztują niemałą sumę. Oczywiście radosna nowina o wygranej jest zwykłym kłamstwem i typowym przekrętem, więc na taką wiadomość nie należy odpisywać tylko ją usunąć z telefonu.

Specjaliści od nabijania naiwnych ludzi w butelkę nie grzeszą pomysłowością i stosują coraz to nowsze wyrafinowane techniki. Może się zdarzyć, że któregoś pięknego dnia odbierzemy telefon, gdzie usłyszymy radosną wiadomość o wysokiej wygranej pieniężnej. Jedyną rzeczą jaką musimy spełnić to jest wykonanie telefonu na podany numer.

Szczęśliwy odbiorca anonimowego telefonu pospiesznie oddzwania pod wskazany numer nie wiedząc, że został podstępnie przekierowany do Wietnamu czy innego kraju. Do pełni szczęścia oddzwaniający jest wciągany w zaplanowany quiz telefoniczny, gdzie odpowiada na kilkanaście łatwych pytań. Po rozwiązaniu quizu automat rozłącza połączenie i tyle z wygranej. Szczęściarz zapewne ucieszy się kiedy otrzyma fakturę za telefon i okaże się , że ma do zapłaty słony rachunek w wysokości kilkuset złotych.

Jak bronić się przed natrętnymi akwizytorami.

 • Jeśli nie chcesz żeby wydzwaniali do ciebie o każdej porze dnia z ofertami handlowymi, możesz skorzystać z kilku możliwości.
 • Jak odbierzesz telefon i usłyszysz w słuchawce,że trafiła się specjalnie dla ciebie super okazja , natychmiast zakończ rozmowę, pod żadnym pozorem nie daj się wciągnąć w dalszą dyskusję.
 • Unikaj organizowanych wszelkich prezentacji, nie daj się skusić, bo może to Cię bardzo słono kosztować i pogrążyć w finansowych problemach.
 • Pod żadnym warunkiem nie oddzwaniać na podane numery  i nie próbuj sprawdzać czy zostałeś milioneram.
 • Nie daj się namówić na zakupy organizowanych w hotelach, restauracjach, podczas wycieczek i wczasów. Towary prezentowane na takich pokazach to : rezonator biofotonowy, sprzęt do masażu, pościel hipoalergiczna, odkurzacze, sprzęt AGD, patelnie, garnki i ostatnio w modzie, doskonałe specyfiki kosmetyczne czy uzdrawiające suplementy diety.
 • Gdy zauważysz, że natrętny akwizytor dzwoni z tego samego numeru, poinformuj go że jeśli nie przestanie zgłosisz sprawę do prokuratury.
 • Jak nie prowadzisz działalności gospodarczej i jesteś osobą prywatną zastrzeż swój numer telefonu.
 • Nie przyjmuj zaproszeń na różnego rodzaju spotkania i prezentacje.
 • Usuń z książki teleadresowej wszystkie dane wraz z numerem telefonu.
 • Jeśli jesteś abonentem sieci stacjonarnej lub komórkowej, zamów u swojego operatora usługę CLIP  - Calling Line Identification Presentation, jest to nic innego jak  identyfikacja numeru rozmówcy. W sieciach telefonii komórkowej jest włączona na stałe, natomiast w telefonach analogowych uruchomienie usługi jest płatne.
 • Innym rozwiązaniem jest uruchomienie w aparacie usługi CLIR - Calling Line Identification Restriction, jest to blokada prezentacji własnego numeru (numer zastrzeżony).
 • Jeśli często otrzymujesz połączenia od zastrzeżonych numerów, włącz blokadę anonimowych połączeń.
 • Można też zblokować większość numerów, spod których dzwonią do nas akwizytorzy, lecz nie jest to skuteczna metoda , ponieważ dzwonią przez internet i często zmieniają numery.
 • W ustawieniach telefonu można ustawić rodzaj połączeń przychodzących i dodać wszystkie numery z naszej listy, które tylko będą mogły do nas zadzwonić, lecz jest to mało skuteczne rozwiązanie ponieważ nikt po za znajomymi do nas nie zadzwoni.
 • Dobrym rozwiązaniem dla osób starszych jest całkowita blokada wiadomości tekstowych SMS i MMS. Wyłączenie tej usługi uniemożliwi wysyłanie na nasz nr spamów i ofert handlowych.
 • Jeśli natręt dzwoni z numeru zastrzeżonego, aktywuj usługę blokady takich połączeń. Niestety, nie zapobiega to otrzymywaniu SMS-ów.
 • Jak numer naciągacza się wyświetla, można ustawić automatyczne odrzucanie tych połączeń.
 • Jeśli nie masz spokoju i ciągle jesteś natrętnie nękany, to zmień numer telefonu. Sytuacja jest kłopotliwa jak prowadzisz firmę i Twoje kontakty biznesowe uległy by pogorszeniu, możesz zgłosić sprawę na policję.
 • Za uporczywe nękanie tzw. stalking, grozi kara do 3 lat więzienia.
 • Jak korzystasz z Internetu staraj się unikać rejestracji na niezaufanych i przypadkowo odwiedzanych stronach www i forach.
 • Nie podawaj na portalach społecznościowych swoich prawdziwych danych, jeśli już musisz to zmień w profilu ustawienia z publicznego wyświetlania na tryb prywatny. Ograniczysz w ten sposób możliwość inwigilacji przez przypadkowe osoby. Twój profil będzie widoczny tylko dla Twoich znajomych.
 • Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i masz stronę w Internecie umieść stosowną informację, że nie życzysz sobie telefonów od akwizytorów.
 • Nie instaluj na telefonie czy komputerze oprogramowania niewiadomego pochodzenia, ponieważ takie aplikacje mogą wyłudzać poufne dane.
 • Jeśli Twoje dane osobowe znajdują się w wynikach wyszukiwania i nie chcesz żeby publicznie były dostępne, możesz napisać prośbę do Google o całkowite usunięcie tych danych z wyników wyszukiwania.
 • Nigdy nie podawaj żadnych danych osobowych przypadkowo poznanym ludziom w Internecie.
 • W momencie gdy zaczniesz otrzymywać niechciane wiadomości z wyłudzającymi pieniądze ofertami handlowymi i będą one wysyłane od jednej firmy czy adresu mailowego , możesz to zgłosić na policję.
 • Nie dokonuj zakupów w niezaufanych sklepach internetowych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish