ZUS wyda kosmiczną cenę za nowy system informatyczny

Dodane przez kair4 - ndz., 04/12/2015 - 03:20
Koszt systemu informatycznego w ZUS

ZUS - Zakład Ubezpieczeń Społecznych znany jest z wręcz opiekuńczej dbałości o polskiego petenta. Urząd zamiast szukać oszczędności i optymalizować koszty ciągle wydaje ciężko zarobione pieniądze podatnika. Po remontach już wcześniej wyremontowanych urzędów, zmianach samochodów z dobrych na jeszcze lepsze i wymianie nowego sprzętu komputerowego na jeszcze nowszy. Wreszcie nadszedł czas na poważniejszą inwestycje.

Tym razem postanowiono zmodernizować system informatyczny, a wszystko po to żeby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo milionów danych emerytów, rencistów czy obecnych płatników. Cena za nowy system wynosi rocznie - jedyne 800 000 000 PLN. Dla porównania jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi w Polsce 1772 tys. osób, każda z nich ma obowiązek opłacać minimalną składkę emerytalną w wysokości 434, 87 zł.

Zatem z samych opłat prowadzących działalności gospodarcze do kasy ZUS miesięcznie wpływa 770,6 milionów złotych. Jest to dużo i niedużo biorąc pod uwagę ogromne wydatki jakie ponosi ZUS.

Jak się okazuje, opłacanie składek emerytalnych wcale nie gwarantuje dostatniej emerytury. W większości przedsiębiorcy finansują pensje pracowników ZUS- u, na które tylko w 2011 roku przeznaczono 2,5 mld złotych. Do tego dochodzą jeszcze nagrody i premie, na które średnio przeznaczane jest ok. 212 mln zł.

Z tego wynika, że na opłaty urzędu, każdy przedsiębiorca płaci wartość półrocznych składek. Wprowadzenie nowego systemu informatycznego budzi wiele kontrowersji, biorąc pod uwagę, że każda sekunda pracy systemu kosztuje 25 zł, a godzina 90 000 tysięcy złotych.

Łączna kwota wydatków w wysokości 800 milionów złotych pozwoliła by Polsce wysłać własną sondę kosmiczną na Marsa. W skład tego iście kosmicznego pakietu informatycznego wchodzi: konserwacja i obsługa techniczna, utrzymanie serwerów, archiwizacja danych, obsługa portalu informacyjnego oraz możliwość dalszego rozwoju i rozbudowy systemu. Jak widać włodarze ZUSu, żeby żyło się wszystkim lepiej, dbają o nas nawet w wirtualnym świecie.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish