Internetowa waluta przyszłości

Dodane przez kair4 - pon., 08/24/2015 - 12:43
bitcoin- kryptowaluta

Wiele osób na pewno choć raz w życiu słyszało słowo Bitcoin. Wiadomo, że ma to związek z nową, internetową walutą i realnymi pieniędzmi. Właściwie po co to wszystko i o co chodzi, poza tym, że chodzi o pieniądze?

Nowa, internetowa krypto-waluta powstała w 2009 roku i oparta jest o system peer-to-peer. Ideą nowej, wirtualnej waluty jest jej niezależność i decentralizacja. Wirtualne pieniądze są niezależne od jakichkolwiek instytucji finansowych i rządów.

W związku z tym, że nie podlega żadnym ograniczeniom, ani kontroli, można ją bez problemu przesyłać bez ponoszenia kosztownych prowizji, limitów i ograniczeń. Nowa waluta przesyłana jest błyskawicznie, bez oczekiwania na kolejny transfer bankowy.

Czy w takim razie krypto waluty są w ogóle bezpieczne, skoro nie są przez nikogo kontrolowane? Twórcy i zwolennicy tego nowego systemu twierdzą, że tak. Waluta internetowa jest absolutnie bezpieczna właśnie dzięki temu, że jest oparta o system open source, a wszystkie zmiany muszą być zatwierdzone przez demokratyczną większość użytkowników. Ponadto, przy zachowaniu nawet podstawowych zasad bezpieczeństwa żadne bitcoiny nie mogą zostać zarekwirowane przez służby, banki i rządy.

Bitcoinów nie dotykają również prawa inflacji, gdyż jest ich określona liczba i nie mogą stracić na wartości. Zwolennicy wirtualnej waluty zwracają również uwagę na prostotę działania całego systemu, który według nich jest łatwiejszy od najprostszej bankowości internetowej, oraz na zupełną anonimowość

Za korzystaniem z nowej krypto-waluty przemawia również brak lub bardzo niewielkie opłaty i prowizje za transakcje. Dlatego właśnie mogą nim być zainteresowani przedsiębiorcy, właściciele sklepów, kawiarń i innych lokali usługowych. To również bardzo duże ułatwienie w sytuacji, gdy ktoś dużo podróżuje po świecie. Zdecydowanie łatwiej jest płacić wszędzie jedną waluta bez konieczności ciągłej wymiany na miejscowe pieniądze.

Wątpliwą kwestią w przypadku waluty elektronicznej jest status prawny, gdyż do tej pory nie jest to waluta uregulowana prawnie. Możliwość jej wymiany, czy przyjmowanie w sklepie jest kwestią umowy cywilno-prawnej między dwiema stronami. Jak twierdzi Ministerstwo Finansów, Bitcoinów nie obejmuje ochrona konsumenta jak w przypadku tradycyjnej waluty.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish