Kingdom Tower największy budynek na świecie

Kingdom Tower będzie pierwszym wieżowcem na świecie, który rekordową wysokością przekroczy magiczną barierę 1 km. Budowla powstaje na pustyni w Arabii Saudyjskiej nieopodal miasta Dżudda. Drapacz chmur po ukończeniu będzie miał dokładnie 1007 metrów i wszystko wskazuje na to, że odbierze tytuł dotychczasowemu najwyższemu budynkowi jakim jest Burdż Chalifa z wysokością 828 m.

Projekt Kingdom Tower stworzyła firma Kingdom Holding Company, której przewodzi książę Alwalid bin Talala. Całość kontraktu opiewa na 1,23 miliarda dolarów i realizowany będzie przez Saudi Binladin Group.

Powierzchnia budynku u podstawy zajmie 23 hektary, znajdą się w nim ogromne centra handlowe, instytucje bankowe, biura, kompleksy rekreacyjno wypoczynkowe, restauracje, hotele, szpital, taras widokowy oraz ekskluzywne apartamenty. Drapacz będzie miał ok 200 pięter i łączną powierzchnię użytkową ok. 320 000 m2.

Kingdom Tower w budowieKingdom Tower widok z gory na pustyniFundamenty Kingdom Tower

Wokół potężnej wieży powstanie infrastruktura dróg i kompleks mieszkalno obsługowy, w którym to zamieszka ponad 80 tysięcy osób. Wieżowiec będzie wyposażony w 59 sztuk szybkich wind. Kilka z nich super ekspresowych pokona wysokość z poziomu zero na sam szczyt z prędkością 35 km/h w czasie ok 5 min.

Podróż z parteru na górę, standardowymi windami, trochę wolniejszymi, zajmie ok. 12 minut. W budynku zastosowane będą najnowsze osiągnięcia technologii pozyskiwania ekologicznej energii elektrycznej ze słońca i wiatru.

Wieżowiec Kingdom Tower w początkowej fazie miał osiągnąć wysokość 1600 metrów, ale po zbadaniu terenu oraz podłoża odstąpiono do pierwotnych założeń projektowych i zmniejszono jego wysokość do 1007 m. Inwestycja ruszyła w styczniu 2012 roku, zakończenie budowli zaplanowano na 2019 rok.

Galeria ze zdjęciami i wizualizacją Kingdom Tower

projekt Kingdom Tower w calosciKingdom Tower ogrodyKingdom Tower widok z gory

podstawa budynku Kingdom Towerwejsie do Kingdom TowerWidok z dołu budynku Kingdom Tower

Wyglad wiezowca Kingdom TowerTaras widokowy Kingdom Tower i Morza Czarnego

Źródło foto: dezeen.com

Dodaj komentarz