Komputer dla dziecka – jak wybrać?

Dodane przez kair4 - pt., 10/13/2017 - 10:27
komputer dla dziecka

Komputer stacjonarny czy laptop? Sprzęt obsługujący najnowsze gry, czy uniwersalny? I przede wszystkim, czy dziecko jest już na tyle duże żeby posiadać swój własny komputer. Na te wszystkie pytania muszą odpowiedzieć rodzice, których pociechy marzą o komputerze. A jak wiadomo, prędzej czy później, każde dziecko chce mieć swój własny sprzęt.

Zakup komputera dla dziecka to nie mały dylemat, przed którym w pewnym momencie staje każdy rodzic. Istnieje wiele argumentów za i przeciw, jednak niezależnie od tego jakie mamy poglądy na temat formy spędzania wolnego czasu dziecka, to raczej nie unikniemy konieczności zakupu. Komputer w pokoju dziecka nie musi od razu oznaczać wielu godzin bezproduktywnie zmarnowanych na gry. Urządzenie można wykorzystać w celach edukacyjnych i będzie to świetna okazja dla rodziców do wspólnej nauki oraz zabawy.

Kiedy pierwszy sprzęt?

Nasze dzieci dorastają obecnie w czasach, gdy urządzenia elektroniczne i komputery otaczają je z każdej strony. To co kiedyś dla nas stanowiło niemalże dobro luksusowe, dziś jest elementem wyposażenia praktycznie każdego domu. W pewnym momencie dorastającym maluchom przestaje wystarczyć dostęp do komputera rodziców i zaczynają się domagać swojego własnego.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy można kupić dziecku jego pierwszy własny komputer. Od niedawna laptop jest jednym z najpopularniejszych prezentów, wręczanych dzieciom z okazji Pierwszej Komunii Świętej, a więc w momencie, gdy dziecko uczęszcza do 3 klasy szkoły podstawowej. Wydaje się to być dobry moment na zakup pierwszego komputera. Dziecko z pewnością skorzysta z niego podczas nauki i będzie mogło łatwiej kontaktować się z rówieśnikami.

Stacjonarny czy laptop?

W przypadku urządzeń elektronicznych technologia dąży do ich minimalizacji. Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem, rozmiary przenośnej wersji mogą okazać się decydujące. W pokoju dziecięcym, a zwłaszcza na biurku, musi przecież pozostać wystarczająco dużo miejsca do odrabiania lekcji. Laptop można szybko schować i wygospodarować tym samym konieczną ilość miejsca tak, aby zmieściły się wszystkie książki oraz zeszyty.

Należy jednak pamiętać, że długie godziny spędzone przed ekranem laptopa, mogą mieć niekorzystny wpływ na postawę dziecka. Tego rodzaju urządzenie wymaga ciągłego patrzenia w dół z bliskiej odległości. W takim przypadku warto zdecydować się np. na podkładkę, która podniesie laptopa oraz dodatkowo będzie go chłodzić. Warto też zastanowić się nad zakupem komputera typu all in one, w którym wszystkie podzespoły są wbudowane w monitor.

Z kolei jeśli chodzi o tradycyjne komputery stacjonarne, to mimo iż cieszą się coraz mniejszą popularnością, absolutnie nie odchodzą do lamusa. Należy pamiętać, że w konfrontacji z parametrami sprzętowymi oraz cenie, lepszy będzie komputer stacjonarny niż przenośny.

Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość komputera, na którym będzie pracować dziecko. Laptopy są raczej delikatniejszym sprzętem. W tym przypadku uderzenia czy np. wylanie herbaty na klawiaturę, ma o wiele gorsze konsekwencje, niż w przypadku stacjonarnej jednostki. Jeśli jednak zdecydujemy się na laptopa, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie takiego, który został zaopatrzony w solidną i wytrzymałą obudowę.

Oczywiście zawsze najlepszą alternatywą jest kupno laptopa taniego i opartego na w miarę wydajnych układach. Jeśli szukamy budżetowych rozwiązań, dobrą opinią cieszą się laptopy Acer, HP i Lenovo. Za laptopy konkurencji o podobnych parametrach przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish