Telefonia VoIP, a telefonia GSM?

Rozwój  technologii telekomunikacyjnej VoIP jest dzisiaj szybszy niż kiedykolwiek. W niepamięć odchodzą tradycyjne telefony stacjonarne, telekomunikacją rządzą telefony komórkowe i telefonia internetowa.

Nowoczesna telefonia internetowa

Skrót VoIP jest powszechnie wykorzystywany w branży telekomunikacyjnej i oznacza technologię polegającą na przesyle sygnału głosowego przy użyciu protokołu IP – Voice over Internet Protocol. Jest to nowoczesna telefonia, która zdobywa klientów biznesowych i indywidualnych, głównie z uwagi na niskie koszty połączeń i inwestycji w infrastrukturę.

Firmy wybierają telefonię VoIP obok komórkowej ze względu na jej dużą elastyczność i bogactwo funkcji dodatkowych, pozwalających uruchomić nowoczesne call center, infolinię czy system przekierowań ułatwiający znacznie życie pracownikom i dzwoniącym do firmy klientom. Elastyczność z kolei pozwala pracownikom korzystać z telefonii VoIP z wielu urządzeń: smartfonów, komputerów PC czy nowoczesnych telefonów IP.

Użytkownicy domowi wybierają telefonię VoIP jako uzupełnienie już posiadanego planu – szczególnie ze względu na niskie koszty rozmów zagranicznych. Na każdym systemie mobilnym od Symbiana, przez Android po Windows Phone istnieje możliwość dodania konta SIP i dzwonienia przez Internet. Powoduje to, że konto VoIP, np. u operatora FCN, zakładają sobie turyści, aby z jego pomocą – będąc w zasięgi WiFi – dzwonić z zagranicy po polskich stawkach. Jest to dobra metoda na uniknięcie roamingu. Musimy pamiętać, że zwyczajowo stawki połączeń zagranicznych i opłat roamingowych są u operatorów GSM bardzo wysokie.

Jak widać, VoIP to nie tylko Skype i rozmowy na linii program-program. To dynamiczny segment rynku telekomunikacyjnego, mający wiele do zaoferowania użytkownikom telefonów stacjonarnych i komórkowych – bez względu na to jaką ofertę już posiadają.

Dodaj komentarz