Telewizor UHD 4K czy warto go kupić?

Dodane przez kair4 - czw., 12/03/2015 - 17:01
telewizor uhd

Jeszcze niedawno marzeniem każdego kinomana był telewizor Full HD. Obecnie pozostaje on znacznie w tyle za technologią Ultra HD, która oferuje czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu. Czy warto inwestować w telewizory UHD? A może lepiej poczekać na opracowywaną już generację 8K? Poznaj wady i zalety telewizorów UHD.

Zalety Ultra HD

Telewizory Ultra High Definition określane są inaczej skrótem Ultra HD, UHD lub też 4K. Charakteryzują się wysoka rozdzielczością obrazu 3840x2160 pikseli, co czyni je bezkonkurencyjnymi na dzisiejszym rynku. Choć już niedługo mogą zostać wyparte przez kolejną generację 8K, nad którą obecnie trwają intensywne prace.

Odbiorniki UHD mają czterokrotnie większą liczbę pikseli od rozpowszechnionych na rynku modeli Full HD z rozdzielczością (1920x1080 pikseli). Tak duża różnica w rozdzielczości, przekłada się na realną jakość wyświetlanego obrazu. Decydując się na zakup takiego telewizora, warto pamiętać, aby ustawić go nieco bliżej widzów, niż miało to miejsce w przypadku urządzenia starszej generacji. Dzięki temu zobaczymy dużo więcej szczegółów na ekranie.

Wady Ultra HD

Największą wadą urządzeń Ultra HD jest mniejsza dostępność materiałów filmowych realizowanych w wysokiej rozdzielczości. Stacje telewizyjne udostępniają zazwyczaj materiały w jakości Full HD dla telewizorów starszej generacji. W przypadku urządzenia UHD konieczne będzie skalowanie obrazu, co może pogorszyć jakość filmu pod względem ostrości czy kontrastu.

W efekcie nie dość, że nie wykorzystamy w pełni potencjału urządzenia, to jeszcze może dojść do sytuacji, w której obraz będzie gorszej jakości niż w przypadku standardowego Full HD. Kolejną wadą modeli UHD jest spora przekątna ekranu. Do tej pory telewizory 4K dostępne były tylko w bardzo dużych rozmiarach. Właściciele małych mieszkań nie mogli w pełni pozwolić sobie na wykorzystanie zalet tej nowoczesnej technologii.

Jednak ze względu na niewielkie zainteresowanie telewizorami o tak dużych gabarytach, producenci zdecydowali się na produkcję modeli o przekątnej 40 cali. Tym sposobem zainteresowanie telewizorami Ultra HD nieco wzrosło, a cena produktów została obniżona.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Na pewno nie warto inwestować w stary sprzęt i pokusić się o coś co jest ponadczasowe oraz posłuży w dłużej perspektywie. Telewizory Ultra HD to ważny krok w rozwoju technologii. Paradoksalnie, pojawienie się urządzeń UHD pozytywnie wpłynęło także na dopracowanie generacji Full HD. Dzięki postępującemu rozwojowi prac nad odbiornikami. Modele Full HD doczekały się wydajniejszych procesorów, udoskonalonych paneli oraz lepszego podświetlenia.

Wydaje się, że urządzenia UHD to postęp technologiczny, który wyprzedził nieco możliwości telewizji. Aby w pełni wykorzystać zalety tych urządzeń, musimy jeszcze poczekać, aż stacje telewizyjne podniosą jakość nadawanych programów. Tymczasem Ultra HD doskonale posłuży do wyświetlania zdjęć czy filmów, wykonanych w najwyższej rozdzielczości. Filmy w jakości 4K coraz częściej znajdziemy w różnego rodzaju serwisach internetowych.

Telewizor UHD to nowoczesne rozwiązanie, wyprzedzające nieco swój czas. Gwarantuje niezwykłe wrażenia wizualne. Na rynku technologia multimediów wysokich rozdzielczości zaczyna rozwijać się w błyskawicznym tempie. Także w sieci znajdziemy już mnóstwo materiałów multimedialnych w odpowiedniej rozdzielczości, zgodnymi ze standardami UHD.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish