Najlepsze wyszukiwarki do anonimowego przeglądania Internetu

Wraz z rozwojem usług internetowych równie szybko powstały zaawansowane techniki śledzenia, które pozwalają wielkim korporacjom zbierać cenne dane o użytkownikach. Zwykły Kowalski wpisując jakieś tam hasło w wyszukiwarkę Bing, Google czy Yahoo zostawia po sobie ślad, który zapisywany jest na serwerach tychże firm. Zbierane informację przeważnie służą do wyświetlania odpowiednich bloków reklamowych zgodnych z zainteresowaniami użytkownika.

Największymi szpiegami, którzy jawnie inwigilują są monopolistyczne korporacje, którym od dawna zarzuca się podobne praktyki. Ważne informację zbierają inteligentne programy (roboty sieciowe), które za pośrednictwem przeglądarek czy plików cookies zapisują są na serwerach. Przeważnie są to dane o naszych kontaktach, upodobaniach, ulubionych miejscach, sklepach, podróżach oraz wszystkim tym czym się interesujemy. Dane służą później do wyświetlania reklam dla odpowiedniej grupy odbiorców.

Żeby zadbać o bezpieczeństwo i uwolnić się spod buciora inwigilacji, możemy skorzystać z innych, również bardzo dobrych wyszukiwarek, które nie tylko zagwarantują pełną anonimowość, ale tak samo skutecznie pokażą interesujące treści. Twórcy takich wyszukiwarek nie stosują żadnych mechanizmów śledzenia oraz co najważniejsze, pozwalają bezpiecznie i komfortowo przeglądać Internet.

Poznaj zalety DuckDuckGo

DuckDuckGoInternauci nazywają DuckDuckGo „kaczka” – jej znakiem rozpoznawczym jest logo z sympatycznym kaczorem. Jest rozwijana i udoskonalana od 2008 roku. Wśród opinii użytkowników należy do najbardziej funkcjonalnych wyszukiwarek, która nie tylko doskonale chroni prywatność ale również idealnie wyświetla wyniki. Działa na tyle dobrze, że po wpisaniu jakiejkolwiek frazy, otrzymamy prawie identyczną listę stron oferujących treść, które wyświetli nam Google. Oczywiście kaczka pomija linki sponsorowane i reklamy, co sprawia, że zobaczymy jeszcze więcej trafionych danych. Dodatkową bardzo przydatną funkcją jest wyświetlanie obok linków tak zwanych faviconów. Są to graficzne emblematy, dzięki którym z łatwością rozpoznamy odwiedzane serwisy.

Głównymi atutami DuckDuckGo są: brak śledzenia, brak zbierania informacji o użytkowniku, nie zapisuje plików cookies i wpisywanych haseł co gwarantuje całkowitą anonimowość podczas wyszukiwania. Wyniki są udostępniane przez Proxy, więc doskonale zapewnia pełną anonimowość zacierając lokalizację, adres IP i system operacyjny. DuckDuckGo nie zbiera informacji takich jak: historia przeglądania, wpisywane frazy czy odwiedzane serwisy. Oprócz tego pozwala bezpieczne surfować po sieci, ponieważ wszystkie połączenia są szyfrowane oraz chronione odpowiednim certyfikatem bezpieczeństwa. Odwiedź oficjalną stronę przeglądarki DuckDuckGo

Przeglądaj anonimowo Internet przez Disconnect

DisconnectKolejną świetną wyszukiwarką, która dba o ochronę danych osobowych użytkownika jest Disconnect. Podobnie jak opisywana wyżej kaczuszka też spisuje się wyśmienicie. Użytkownik wpisując w pole wyszukiwarki dane hasło, natychmiast otrzymuje pełna listę stron. Wyniki są tak dokładne jak byśmy korzystali z innych korporacyjnych szukajek, tylko są pomniejszone o reklamy i linki sponsorowane. Disconnect działa za pośrednictwem sieci TOR i serwerów Proxy, więc wszystkie wyniki zapytań, które otrzymamy z wyszukiwarek Bing czy Google zobaczymy po filtracji narzędzi maskujących. Wyszukiwarka nie zapisuje naszego adresu IP, systemu operacyjnego, lokalizacji, historii przeglądanych stron czy ciasteczek. Dodatkowo mechanizm anonimowego wyszukiwania jest zabezpieczony odpowiednim certyfikatem szyfrującym, co sprawia, że przeglądanie zasobów sieci będzie bezpieczne. Odwiedź oficjalną stronę przeglądarki Disconnect.

Startpage bezpieczna przeglądarka stron WWW

startpageInnym bezpiecznym rozwiązaniem chroniącym internautę przed szpiegowaniem czy inwigilacją w sieci jest równie dobra wyszukiwarka Startpage. Posiada wiele świetnych mechanizmów maskujących tożsamość użytkownika. Wszystkie wyniki zapytań podane przez użytkownika (X,Y,Z), są pobierane z baz korporacyjnych wyszukiwarek z zachowaniem pełnej prywatności. Następnie zapytania są anonimowo odpytywane z Google czy podobnych szukajek i wyświetlane w kartach Startpage, ale już po usunięciu wszystkich informacji umożliwiających identyfikację użytkownika. Zaletą wyszukiwarki są: Przeglądanie Internetu za pośrednictwem serwerów Proxy, ukrywanie adresu IP, maskowanie systemu operacyjnego, zacieranie śladu lokalizacji, nie zapisuje haseł czy historii przeglądania stron. Korzystając ze Startpage nie zobaczymy na liście otrzymanych wyników linków sponsorowanych czy reklam, wyszukiwarka odfiltruje błędne dane (spam reklamowy) i pozostawi tylko te wyniki, które są trafne. Twórcy Startpage zadbali też o bezpieczeństwo, wyszukiwarka posiada odpowiedni mechanizm szyfrujący dane opatrzony certyfikatem SSL. Odwiedź oficjalną stronę przeglądarki Startpage

Dodaj komentarz