VeraCrypt najlepszy darmowy program do szyfrowania danych i dysków

Dodane przez kair4 - wt., 03/08/2016 - 20:19
VeraCrypt szyfrowanie dysku

VeraCrypt to jeden z lepszych darmowych programów do szyfrowania danych. Rozwijany przez francuski zespół na licencji Open Source. W zasadzie jest dalszą kontynuacją wcześniejszego oprogramowania TrueCrypt. Narzędzie doskonale się spisuje i może śmiało konkurować z najlepszymi komercyjnymi odpowiednikami.

VeraCrypt posiada zaawansowane zabezpieczenia szyfrowania danych, potrafi błyskawicznie zaszyfrować całe partycje w locie czy dane na zewnętrznych nośnikach USB. Tworzy wirtualne dyski, szyfruje ukryte foldery, partycje i dyski. Oprócz tego jest wyposażony w prawie niemożliwy do złamania silne mechanizmy szyfrowania danych - AES-256, Serpent i Twofish. Wykorzystuje szyfrowanie kaskadowe kilkoma algorytmami na raz.

Producenci chwalą się, że ich narzędzie szyfruje partycje systemowe z wykorzystaniem nie możliwych do złamania algorytmów np. PBKDF2-RIPEMD16 wykonuje 327661 iteracji. Na oficjalnej stronie zamieszczono informacje, że w przypadku szyfrowania standardowych kontenerów partycji, VeraCrypt używa 655331 iteracji, a dla agorytmu RIPEMD160 jest to 500000, podobnie jest przy wyborze SHA-2 czy Whirlpool.

Ma to ogromny wpływ na ochronę zaszyfrowanych danych przed atakami brute-force. Co istotne, zwiększony poziom zabezpieczeń nie wpływa na szybkość szyfrowania i deszyfrowania danych. Może on natomiast wydłużyć czas montowania takiego kontenera w programie. Warto zwrócić uwagę, że chociaż narzędzie w stu procentach bazuje na TrueCrypcie, to oba programy stosują partycje w różnych formatach, które nie są ze sobą kompatybilne.

OS: Windows XP/Vista/7/8/10, Linux i Mac OS [32 i 64 bity]

Darmowe narzędzie VeraCrypt można pobrać z oficjalnej strony twórców https://www.veracrypt.fr/en/Home.html

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish