Najlepsze studia, szkoły aby zostać najlepszym informatykiem w Polsce

Dodane przez kair4 - pon., 05/02/2016 - 10:48
studia informatyczne

Informatyka jest szalenie trudnym, ale też bardzo pasjonującym przedmiotem. Z reguły ten kierunek szkoły wybierają osoby, które pasjonują się technologią IT, komputerami ich budową i funkcjonowaniem. Lecz sama pasja nie wystarczy. Żeby zdać na studia informatyczne musimy mieć dobre wyniki z matematyki. Jest to dziedzina ściśle powiązana z matematyką.

Zrozumieć podstawy funkcjonowania kodów programowania.

Informatyk zanim nauczy się posługiwać kodem, powinien zrozumieć podstawy i zasady jego działania. W tym przypadku nie ma innej drogi na skróty - nie umiesz matematyki, nie będzie z ciebie dobry informatyk. Każdy nauczyciel powie, że jeśli w ogóle myślimy o studiach informatycznych, to główną podstawą edukacji będzie fizyka i matematyka oraz umiejętność obliczania wzorów. Jeśli myślimy o pracy w korporacji działającej w sferze IT, to dobre oceny z przedmiotów ścisłych i odpowiednia edukacja, otworzą furtkę do kariery zawodowej.

Prestiżowe uczelnie lepsze niż galopówki

Dobrym wyborem uczelni będzie Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oferuje bardzo wysoki poziom nauczania. W Warszawie najlepszą uczelnią jest Politechnika Warszawska. Ogólnie - studia informatyczne na politechnikach są najlepszym wyborem. Wśród studentów popularny jest tak zwany “MINI PW”, czyli Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych na Politechnice Warszawskiej. Studiują tam młodzi ambitni ludzie, których łączy pasja i zamiłowanie do technologii IT.

Czego unikać jeśli myślimy o karierze informatyka?

Wszelkich kursów informatycznych w szkołach policealnych. Są to szkoły, które często biorą pieniądze za papier, który tak naprawdę w oczach potencjalnych pracodawców jest niewiele warty. Również nie skracać drogi idąc do rocznej czy dwuletniej szkoły, za którą czesne zapłacimy więcej niż za 5 lat studiów na uniwersytecie czy na politechnice. Tak naprawdę w poważnych firmach nie liczy się dokument z byle jakiej szkoły, ale dyplom ukończenia renomowanej i szanowanej uczelni, który zdobyć nie jest tak prosto.

Nauka nie kończy się po studiach

W kwestii informatyki trzeba się stale dokształcać. Praktycznie z roku na rok zmieniają się trendy, dochodzi wiele nowości, które należałoby opanować. Praca w zawodzie IT wymaga ciągłego kształcenia i poznawania nowoczesnych technologii. Zawód informatyka jest jednym z tych, który wymaga stałego aktualizowania wiedzy.

Wyobraźmy sobie, że mamy problem z firmowymi systemami bankowymi opartymi na najnowocześniejszych systemach. Wzywamy serwisanta, który był świetnym ekspertem, ale w czasach kiedy powszechnie funkcjonował Windows 95. Usuwanie awarii przez takiego specjalistę może trwać w nieskończoność i raczej będą marne szanse, żeby w ogóle usterka została wyeliminowana. Dlatego dobry informatyk nie może pozwolić na stanie w miejscu, bo skończył studia. Przestarzała wiedza, którą zdobył dwadzieścia lat temu będzie czystym archaizmem.

Informatyka jest rodzajem zawodu, w który wymaga ciągłego poszerzania wiedzy. W tej dziedzinie albo się jest najlepszym z najlepszych, albo wypada z obiegu. Na informatykach spoczywa więc ogromny obowiązek ciągłego dokształcania się i inwestowania w siebie.

Nie dostałeś się nie rezygnuj

Planując studia informatyczne starajmy się składać aplikacje na dobre renomowane uczelnie. Na takie gdzie łatwo się dostać, poziom nauczania będzie słaby i niewiele się tam nauczymy.

Jeśli nie dostaniemy się np. na Uniwersytet Jagielloński, to nie decydujmy się zaoczne studiować na uczelni prywatnej w jakiejś małej mieścinie. Lepiej poczekać, zająć się pracą i próbować kolejny raz. Ukończenie prestiżowej uczelni daje większe możliwości na lepiej płatną pracę, zdobycie wymarzonego zawodu i możliwość zostania najlepszym informatykiem w Polsce ;).

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish