Microsoft Excel – historia i nietypowe zastosowania

Dodane przez kair4 - pt., 07/01/2016 - 08:17
excel microsoft

Choć Microsoft Excel jest obecnie niezaprzeczalnie najpopularniejszym programem w swojej kategorii, nie zawsze tak było. Zobacz, jak wyglądały trudne początki elektronicznego arkusza kalkulacyjnego. Na koniec przekonaj się zaś, jak można go dziś używać w zupełnie nietypowy sposób.

Poznaj tajniki jednego z najważniejszych programów.

Microsoft Excel to bardzo popularny program używany w firmach i domach na całym świecie. Jego głównym zadaniem jest tworzenie tabel i dokonywanie obliczeń o różnym stopniu skomplikowania. Do obsługi Excela używa się zazwyczaj funkcji matematycznych, bazodanowych i finansowych.

Dzięki ogromnej ilości funkcji arkusz kalkulacyjny znajduje zastosowanie nie tylko w pracy biurowej, ale również w nauce – dostarcza istotnych danych fizykom, matematykom czy ekonomistom. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na szkolenie Excel, dzięki któremu może w pełni poznać tajniki tego niesamowitego programu.

Rozumienie działania programu Excel nie będzie kompletne, bez znajomości historii tego narzędzia. Excel powstał w 1985 roku. Co ciekawe, początkowo nie był on dedykowany komputerom pracującym w środowisku Windows czy MS-DOS, ale Mac OS. Dopiero druga wersja została stworzona również z myślą o PC.

Najbardziej znany? Tak. Pierwszy? Niekoniecznie

Warto jednak wiedzieć, że Excel nie był pierwszym programem tego typu. Jego poprzednikami były między innymi: Mattesich, VisiCalc czy Multiplan. Mimo konkurencji, już w kilka lat Microsoft Excel stał się liderem wśród elektronicznych arkuszy kalkulacyjnych i swoją pozycję zachowuje po dziś dzień.

Możliwości kluczem do sukcesu

Co wyróżniło program Microsoft Excel na tle konkurencji? Przede wszystkim ogromna ilość możliwości dokonywania obliczeń. Każda kolejna wersja programu to nowe funkcjonalności i ułatwienia. Obecnie narzędzie znacznie różni się od swojego pierwowzoru. Zmianom cyklicznie ulega również interfejs programu – staje się coraz bardziej intuicyjny i przyjazny użytkownikom.

Powszechne stosowanie narzędzia sprawia, że stało się uniwersalnym formatem prowadzenia dokumentacji w większości firm. Znajomość obsługi programu Excel staje się więc coraz częstszym wymogiem stawianym przed pracownikami nowoczesnych przedsiębiorstw.

Excel narzędzie do obliczeń i niezłej zabawy

Choć zdecydowana większość użytkowników wciąż stosuje Excela do obliczeń, niektórzy postanowili pójść o krok dalej. W sieci nie brakuje przykładów kreatywnego użycia arkusza. Okazuje się, że przy pomocy Excela można już zarówno malować, jak i grać w sudoku czy Tetrisa lub tworzyć zabawne animacje.

Dzięki tego typu inicjatywom mamy unikalną możliwość przekonania się, że Excel to nie tylko narzędzie do tworzenia tabel czy zestawień danych, ale również program o praktycznie nieskończonej ilości zastosowań!

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish