Hybrydy czy kompakty – co wybrać?

Kiedy rozważamy zakup nowego aparatu fotograficznego zwracamy uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, czy interesuje nas wysoka jakość zdjęć, komfort użytkowania, czy może wyjście kompromisowe. Dzisiaj przedstawimy Wam dwa typy aparatów, które mogą być rozwiązaniem właśnie dla Was.

Bezlusterkowiec – co to jest?

Większość osób zna lustrzanki i kompakty, jednak hybrydy są dla nich rozwiązaniem obcym i nieznanym. Czym więc są bezlusterkowce zwane również kompaktami hybrydowymi? Jest to sprzęt fotograficzny, który nie posiada luster w swoim wnętrzu, jednak posiada pewne cechy tradycyjnych lustrzanek. Jedną z nich jest przede wszystkim fakt, że mamy w tym przypadku możliwość zmiany obiektów, dzięki czemu możemy dopasować optykę do swoich oczekiwań – dodaje Artur Piórkowski z Matrix Media.

Kto będzie zadowolony z hybrydy?

Jest to rozwiązanie, które spodoba się przede wszystkim osobom często podróżującym, które szukają sprzętu dobrej jakości, ale lżejszego od lustrzanek. Niektóre modele, jeśli odepniemy od nich obiektyw, zmieszczą się w kieszeni naszej kurtki.

W czym hybrydy są lepsze od kompaktów? Na pewno warto zwrócić w tym miejscu uwagę przede wszystkim na samą jakość zdjęć. Duża matryca pozwala na znacznie mniejszy poziom szumów i poprawę plastyczności wykonywanych zdjęć. Jednocześnie mamy również znacznie większy wpływ na ostrość poszczególnych elementów zdjęć. Wymienne obiektyw umożliwiają również zmianę szerokości kąta.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z faktu, że na pewno nie jest to „odchudzona wersja” lustrzanki. Różnicą jest przede wszystkim fakt, że regulacja ostrości opiera się na układzie pomiaru kontrastu, co oznacza, że nie jest tak szybka jak w przypadku systemów fazowych. Brak tu również wizjerów optycznych TTL. Mamy do dyspozycji jedynie cyfrowy odpowiednik. Musimy również liczyć się z tym, że akumulatory w przypadku hybryd będą się wyczerpywać znacznie szybciej.

Dla kogo kompakty?

Zanim dokonamy zakupu warto jednak się zastanowić nad tym, do czego będziemy wykorzystywać swój aparat. Jeśli jesteśmy profesjonalistami i szukamy dodatkowego aparatu do podróży, to rzeczywiście hybrydy mogą być dobrym wyborem. Jeśli jednak chcemy robić zdjęcia z wakacji i okazjonalnie zdjęcia swoim znajomym, to być może dobrej jakości kompakt będzie może okazać się wystarczającym rozwiązaniem.

Aparat kompaktowy będzie z całą pewnością lżejszy. Nie będziemy musieli ponadto nosić dodatkowego wyposażenia w postaci obiektywów. Jest to również rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet.

Dodaj komentarz