Internet LTE czy światłowodowy - co wybrać?

Dodane przez kair4 - sob., 09/29/2018 - 01:22
internet swiatlowodowy i lte

Każdemu odbiorcy internetu, bez względu na wiek i zainteresowania, zależy na jednym nieograniczonym dostępie do informacji. Nie dziwi więc, że operatorzy prześcigają się w wprowadzaniu do swoich ofert najnowocześniejszych technologii, które zwiększają prędkość pobieranych i wysyłanych danych. Ostatnio ogromną popularnością cieszy się internet LTE oraz ten dostarczany za pomocą światłowodów. Zastanawiasz się, który z nich będzie lepszy? W najnowszym tekście rozwiewamy Twoje wątpliwości!

Zalety i wady internetu LTE

Pamiętasz pojawiającą się we wszystkich reklamach sieci komórkowych informację o internecie w standardzie 3G? Dawno już odszedł do lamusa! Teraz w dziedzinie internetu mobilnego rządzi technologia LTE.

Co to takiego LTE?, czyli Long Term Evolution, to nic innego jak standard transmisji danych telefonii komórkowej, który pozwala na pobieranie i wysyłanie danych z maksymalną prędkością 150 Mb/s.

Dzięki temu, w kategorii internetu bezprzewodowego, nie ma sobie równych. Jakie są jeszcze zalety LTE? Przede wszystkim świetnie integruje się z standardami 3G. Dzięki czemu, nawet jeśli stracisz zasięg LTE, to masz szansę odbierać dane dzięki kompatybilnej technologii 3G. Do tego, ilość użytkowników LTE nie wpływa na jego prędkość. Niestety, taki internet ma też swoje wady.

Po pierwsze, pojawiają się problemy z zasięgiem. Ten najlepszy jest tylko w dużych miastach nie we wszystkich jego częściach. Po drugie, nie każde urządzenie obsługuje taką technologię. Dlatego często konieczne jest kupno dość drogiego smartfona czy tableta czy wyboru mało korzystnego abonamentu.

Zalety i wady internetu światłowodowego

Zupełnie inaczej funkcjonuje internet światłowodowy, który w Polsce oferowany jest m.in. przez operatorów współpracujących z koncernami medialnymi. Przede wszystkim działa on, jak sama nazwa wskazuje, dzięki światłowodom, przezroczystym strukturom z włókna szklanego. Wniosek - internet światłowodowy nie jest internetem mobilnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w miejsca do których dociera m.in: domów lub biur, korzystać z niego na urządzeniach mobilnych, np. tabletach, smartfonach, laptopach czy notebookach.

Co takiego jeszcze gwarantuje światłowód?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii FTTH - internet światłowodowy zapewnia dużą przepływność informacji. Dzięki czemu masz szansę pobierać i wysyłać dane z prędkością nawet 1000 Mb/s! Nie obowiązują również ograniczenia w pobieraniu danych, a połączenie odporne jest na różnego rodzaju zakłócenia magnetyczne i atmosferyczne.

Więc co wybrać?

Musisz mieć świadomość, że internet LTE i internet światłowodowy mają różne zastosowania. Ten pierwszy powstał z myślą o odbiorze danych na mobilnych urządzeniach. Jeśli więc chcesz przekształcić smartfon lub tablet w „domowy modem”, musisz mieć świadomość, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Połączenie może stracić na jakości, a prędkość z pewnością nie zadowoli domowników.

Poza tym wiąże się to z dodatkowym kosztem, gdy przekroczysz u operatora wykupiony pakiet. Dlatego zdecydowanie lepszą propozycją w tym wypadku jest internet światłowodowy. Masz nieograniczony dostęp do informacji, a do tego bez problemu skorzystasz z sieci na laptopie czy tablecie. Z kolei internet LTE posiada jedną ważną zaletę, której nie ma światłowód - działa bezprzewodowo. Jaki jest więc z tego wniosek? Oba rodzaje połączenia sieciowego świetnie się uzupełniają!

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish