Czyszczenie matrycy, czyli jak pozbyć się plam na zdjęciu.

Dodane przez kair4 - sob., 09/29/2018 - 00:28
fotografia czyszczenie matrycy i obiektywu

Każdy fotograf tworząc zawodowo zdjęcia, musi dbać o idealny stan aparatu i obiektywów. Wykonując amatorsko lub profesjonalnie zdjęcia, często używamy aparatu w różnych warunkach czy miejscach. Podczas sesji, narażamy nasz obiektyw i matrycę na zabrudzenia, w skutek których wykonane przez nas zdjęcia będą miały defekt w postaci pojawienia się brzydkich ciemnych plam. Z artykułu dowiesz się jak prawidłowo konserwować i dbać o swój sprzęt fotograficzny.

Kiedy można zauważyć zabrudzenia?

Jeśli robimy fotografię na jasnym jednolitym tle, możemy zauważyć ciemne plamki. Jeśli jesteś zawodowym fotografem i często robisz zdjęcia np: na ślubie czy weselu, a twój aparat jest bardziej zagrożony na zabrudzenia. Powinieneś sprawdzić swoją matrycę, żeby nie było za późno. Podczas obróbki fotografii może okazać się że każde zdjęcie jest "Kropkowane".

Choć większość dobrych aparatów fotograficznych wyposażone jest w system samoczyszczący, to nie jesteśmy w stanie panować nad idealnym stanem obiektywu. Automatyczny system czyszczący działa w sposób, że są wprowadzane drgania, które mają spowodować strącenie zabrudzeń takich jak kurz czy pyłki. Metoda nie zawsze jest skuteczna i pewna. Dlatego warto przeprowadzić ręczne czyszczenie matrycy.

Diagnoza zabrudzeń obiektywu

Zdiagnozowanie zabrudzonej matrycy jest bardzo proste. Wystarczy jeśli zrobisz zdjęcie gładkiej powierzchni, tak aby uzyskać nieostre tło np. zwykłej białej kartki A4. Przełączamy obiektyw na ręczne ustawienia ostrości i ustawiamy na nieskończoność. Obraz kartki musi być nieostry, dodatkowo maksymalnie należy przymknąć przysłonę. Po tych czynnościach zobaczysz czy widać zabrudzenia na twojej matrycy.

Są dwa sposoby na wyczyszczenie matrycy - mokry lub suchy. Warto skorzystać z metody mokrej, jest ona bardziej skuteczna. Polega na czyszczeniu filtra usytuowanego przed matrycą, zabieg wykonuje się odpowiednią szpatułką nasączoną specjalnym płynem do czyszczenia matryc.

Czyszczenie matrycy jest bardzo proste. Wystarczy nasączyć szpatułkę płynem do mycia matryc. Następnie otwieramy migawkę aparatu i bardzo delikatnie wyczyścimy filtr przed matrycą, ruchami góra-dół. Również możesz spróbować pozbyć się zabrudzeń gumową gruszką. Zabieg ten wykonujemy po przez zdmuchnięcie. Pamiętaj cały proces konserwacyjny powinniśmy przeprowadzić w czystym od kurzu pokoju, który jest jak najmniej zapylony.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish