VPN, proxy i Tor - o co w nich chodzi?

Dodane przez kair4 - pt., 09/28/2018 - 03:03
vpn i tor anonimowa siec

W czasach tak błyskawicznego przepływu danych, dostępność prywatnych i poufnych informacji jest przerażająca. Powszechna staje się także cyberprzestępczość i inwigilacja, dlatego poszukiwane są coraz nowsze sposoby zabezpieczenia połączeń internetowych i maksymalnego ukrycia swoich danych. Do grupy narzędzi, które w tym pomagają należą proxy, VPN oraz Tor.

VPN

VPN określany jest jako prywatna sieć wirtualna (od Virtual Private Network). Wynika to z tego, że dla każdego połączenia VPN tworzony jest tunel, którym zaszyfrowane dane wysyłane są na zewnętrzny serwer posiadający indywidualny adres IP. W ten sposób, ze swojego komputera można połączyć się z Internetem za pomocą IP z dowolnej lokalizacji na świecie. VPN umożliwia zmianę odczytywanego przez odbiorcę adresu IP, co uniemożliwia mu zlokalizowanie i zidentyfikowanie pochodzenia użytkownika.

Korzystając z płatnych usług VPN, posiadających wiele serwerów możliwe jest wybranie lokalizacji spośród co najmniej kilkunastu lub też połączenie się z losową. Nie każdy VPN ma jednak tak samo bogatą ofertę i daje takie same możliwości. Przeważnie, więcej korzyści wynika jednak z korzystania z płatnego VPN, gdyż darmowe oferują ograniczoną usługę. Słabsze jest szyfrowanie, ograniczona ilość danych, które możemy przesłać w ciągu miesiąca oraz niskie prędkości. Dużo informacji na temat usług VPN można znaleźć w serwisie Dobry VPN, który zajmuje się tematyką prywatności i bezpieczeństwa w sieci oraz właśnie VPN.

Proxy

Alternatywą dla VPN są działające bardzo podobnie serwery proxy. W tym przypadku, tak samo jak w przypadku VPN, sygnał przesyłany jest na inny serwer, pełniący funkcję pośrednika. Warto zauważyć, że swego rodzaju pozytywnym efektem ubocznym korzystania z proxy zamiast VPN jest szybsza transmisja danych, gdyż serwery proxy wykorzystują wyjątkowo szybkie łącza i nie wykorzystują szyfrowania. Pozwala to tylko na zmianę adresu IP, ale nie zabezpieczymy się przed podsłuchem.

Tor - anonimowa sieć

Tor to program, który umożliwia przekaz danych przy użyciu wielu przekaźników. Oznacza to, że sygnał nie jest przekazywany bezpośrednio, lecz jest wielokrotnie szyfrowany i przechodzi przez kilak serwerów. Z tego powodu, praktycznie nie do wykrycia jest adres, z którego pierwotnie nastąpiło połączenie.

Wadą usługi Tor jest z pewnością wykorzystanie jej przez świat przestępczy. Pomimo szlachetnych intencji twórców, dotyczących zwiększenia prywatności użytkowników internetu i ochrony ich danych, Tor jest także wykorzystywany do przesyłu nielegalnych treści. Efektem tego jest kontrola sieci Tor przez organy rządowe wielu państw. Ścisły nadzór oznacza, ze można stać się podejrzanym przez samo tylko, całkowicie legalne, korzystanie z Tor. Przy pomocy Tora można zapewnić sobie dużą anonimowość, jednak jego korzystanie wymaga nieco większej wiedzy technicznej niż ma to miejsce w przypadku proxy i VPN.

Podobieństwa i różnice VPN, proxy i Tora

Przede wszystkim, wszystkie te usługi mają ten sam cel, chodzi mianowicie o zwiększenie prywatności użytkowników Internetu. Działania VPN, proxy jak i Tor opierają się o ukrycie adresów IP użytkowników. Niemniej jednak, wykonywane jest to na różne sposoby. Tor kieruje połączenie przez kilka różnych węzłów, podczas gdy VPN i proxy opierają się zazwyczaj o jeden serwer.

Pomimo podobieństw, Tor, VPN i proxy różnią się pod niektórymi względami. Tor wykorzystuje do przesyłu danych wiele różnych przekaźników, przez co droga sygnału jest długa. Proces przesyłania danych przez VPN czy proxy jest o wiele prostszy, gdyż sygnał wysyłany jest tylko do jednego serwera zewnętrznego. Skomplikowanie przesyłu danych jest o tyle ważne, że ma znaczny wpływ na prędkość i płynność działania Internetu. Nie jest zaskoczeniem, że przesył danych najwolniejszy jest w przypadku Tora, gdyż informacje mają do pokonania najdłuższą drogę.

Warto mieć na uwadze, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać jednocześnie z VPN oraz Tora. Zwiększa to znacząco bezpieczeństwo i zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia adresu IP oraz naszej tożsamości. Niemniej jednak, minusem jest jeszcze większe spowolnienie prędkości niż ma to miejsce podczas korzystania z każdej usługi osobno.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish