Drupal - jeden z najbardziej skalowalnych CMS'ów

Dodane przez kair4 - wt., 10/17/2017 - 02:21
cms drupal

Drupal jest jednym z popularniejszych systemów zarządzania treścią umożliwiającym użytkownikowi tworzenie, zarządzanie oraz publikowanie własnych treści. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu CMS-owi oraz wyjaśnimy na czym polega jego sukces.

Czym jest CMS?

CMS to skrót od Control Management System. Mówiąc prościej – jest to system zarządzania treścią na stronie internetowej. CMS-y z reguły są bardzo intuicyjnie i do ich obsługi nie jest wymagana wiedza informatyczna na największym poziomie. Zastosowanie znajdą dosłownie wszędzie – na prostym blogu, portalu informacyjnym czy w sklepie internetowym. Możliwości są więc nieograniczone.

Drupal jako CMS

Jak już zostało wspomniane na początku tego artykułu Drupal jest jednym z najbardziej znanych CMS-ów. System posiada bardzo specyficzne środowisko programistyczne, przez co nie jest CMS-em najłatwiejszym w obsłudze. Programiści na pewno docenią ten fakt, ponieważ daje im to wiele możliwości, których nie znajdą w innych systemach. To, co odróżnia Drupala od innych CMS-ów to taksonomia, czyli rozbudowany system modułów, których rolą jest przede wszystkim uporządkowanie treści według kategorii.

Na Drupalu zbudowane zostały strony internetowe najbardziej znanych organizacji na całym świecie. Na liście znajduje się między innymi strona główna Białego Domu czy najbardziej prestiżowej uczelni na świecie – Harvard.

Zalety CMS Drupal

System ten wybierany jest przez wielu webmasterów nie z byle powodu. Drupal może pochwalić się wieloma zaletami, przez które dominuje nad pozostałymi CMS-ami.

Dostępność wszystkich podstawowych funkcji

Dużą zaletą tego skryptu jest to, że w podstawowej darmowej wersji dostarcza użytkownikowi wszystkich niezbędnych funkcji do założenia porządnej strony internetowej.

Funkcje, o których mowa to:

  • Rejestracja użytkowników,
  • Zarządzanie profilami,
  • Zarządzanie menu,
  • Kanały RSS,
  • Zaawansowany system administracji,
  • Narzędzie dostosowywania wyglądu strony.

Tyle wystarczy, aby stworzyć podstawową, jak i bardziej zaawansowaną witrynę internetową.

Wtyczki

Drupal słynie z tego, że umożliwia integrację z wieloma modułami, które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności strony. Dostępne mamy wtyczki darmowe oraz płatne. Okazać się może, że nawet przy tworzeniu bardzo zaawansowanej strony internetowej swoje działania będziemy mogli ograniczyć tylko do korzystania z darmowych modułów.

Społeczność

Kolejną zaletą tego systemu jest bardzo rozbudowana oraz aktywna społeczność. W razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu z obsługą, modułami czy instalacją możemy zwrócić się z pomocą do innych użytkowników korzystających z tego systemu. Nawet najbardziej doświadczeni webmasterzy udzielają pomocy osobom początkującym na forach zagranicznych oraz polskich.

Zaawansowana administracja użytkownikami

Administrator strony opartej o system Drupal ma pod ręką potężne narzędzie służące do administracją użytkowników. Mamy możliwość przydzielania im konkretnych ról, np. redaktora, który ma dostęp tylko do edycji konkretnych działów.

Wady CMS Drupal

Niestety nawet tak zaawansowany i rozwinięty system ma swoje wady. Na szczęście nie są one tak znaczące, aby zniechęcić się do tego skryptu i znikną one wraz z rosnącym doświadczeniem webmastera.

Instalacja i modyfikacja

W odróżnieniu od innych CMS-ów (np. WordPress) Drupal nie jest zbyt przyjazny dla użytkownika. Instalacja i modyfikacja skryptu może okazać się nie lada problemem. Drupal jest stosunkowo młody w porównaniu do innych systemów, dlatego nauka jego obsługi może trochę zająć. To nie powinno jednak zniechęcać, ponieważ oferuje on naprawdę sporo możliwości, których nie znajdziemy w innych CMS-ach.

Wydajność

Drupal jest bardzo obciążającym serwer skryptem. Strony generujące duży ruch mogą mieć problem z wydajnością. Oczywiście można temu przeciwdziałać stosując różne rozwiązania.

Podsumowanie

Strona internetowa na CMS Drupal to świetnie rozwiązanie dla osób, które mają chociaż podstawową wiedzę programistyczną i zależy im na tym, aby z systemu wyciągnąć jak najwięcej. Korzyści płynących z jego zastosowania nie sposób wymienić, ponieważ jest ich tak dużo.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish