Gimbal - dlaczego warto go mieć?

Dodane przez kair4 - śr., 03/28/2018 - 02:53
gimbale do kamery GoPro

W ostatnich latach na popularności zyskują kamerki GoPro, które wykorzystywane są szczególnie do nagrywania wyczynów w sportach ekstremalnych. Do odpowiedniej pracy potrzebują jednak dedykowanego statywu, tak zwanego gimbala. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć, by wybrać jak najlepiej.

GoPro gimbal. Czym dokładnie jest to urządzenie? Jego zadaniem jest stabilizowanie kamery, dzięki czemu nagranie jest i bardziej wyraźne, i odpowiednio płynne. To niezwykle ważne, szczególnie gdy mowa o kamerach sportowych, jakimi są właśnie GoPro. Wykorzystujemy je nierzadko do ekstremalnych sytuacji, a dzięki gimbalowi - nawet największa ekwilibrystyka - nie przeszkodzi w zarejestrowaniu wyjątkowych scen. Przykładowo, gdy obracamy pojazd w powietrzu, to kamera cały czas pozostaje skierowana w ten sam punkt, dokładnie w ten, na którym nam zależy. Na rynku znajdziemy wiele GoPro gimbali, ważne więc, by wiedzieć, na co zwracać uwagę, by wybrać właściwy produkt.

Gimbal kamera

GoPro gimbal. Jaka waga i wymiary?

Przy większości urządzeń parametry techniczne, a szczególnie właśnie waga i wymiary, są niezwykle kluczowe. W omawianej sytuacji jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli stabilizację obrazu chcemy używać w połączeniu z dronami. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ nie każdy dron przystosowany będzie do udźwignięcia sprzętu o zbyt dużej wadze. Może też się okazać, że nie możemy go zamontować przez niedopasowane rozmiary. Zanim więc zakupimy gimbala, sprawdźmy najpierw jakie są możliwości naszego sprzętu. Co ciekawe jednak, dzisiaj większośc latających pojazdów sprzedawanych jest w zestawie ze stabilizacją obrazu dla kamery. Jeśli natomiast mamy starszy model, to może się okazać, że zakup odpowiedniego gimbala będzie niezbędny.

Ile osi powinien mieć gimbal?

Dostępne są modele 2D i 3D, a to po prostu oznacza, czy dane urządzenie jest 2, czy 3-osiowe. Czy jest to istotne? Oczywiście, gdyż gimbal z 3 osiami stabilizuje obraz we wszystkich wymiarach, czyli nie jest ważne, w jaką stronę będziemy na przykład odwracać drona. Urządzenie mimo tych utrudnień spokojnie ustabilizuje obraz. 2-osiowe zaś - jak zresztą nietrudno zgadnąć - mają mniejsze możliwości, bo poradzą sobie tylko z dwoma wymiarami. Jeśli więc się zastanawiamy, jaki model kupić, to odpowiedź wydaje się oczywista, bo gimbal 3D zapewnia wyjątkowe ujęcia nawet w trudnych warunkach.

sportowe kamery profesjonalne

Dedykowane gimbale

Wiele gimbali stworzono z myślą o konkretnych kamerach. Najczęściej są to omawiane w tym artykule - GoPro, bo są po prostu najpopularniejsze, jednak zawsze przed zakupem sprawdzajmy, dla jakich modeli powstał gimbal. To istotne, gdyż jak będzie źle dopasowany, to możemy mieć problem z normalnym nagrywaniem, na przykład będzie za duży i zasłoni część ekranu kamery. Jeśli chcemy, aby nasze filmy zyskały na lepszej jakości, warto kupić gimbala. Są od lat wykorzystywane przez profesjonalistów, ale dzisiaj dzięki rozwojowi technologii także zwykli użytkownicy mogą korzystać z tych możliwości. Warto więc zaopatrzyć się w taki dobrze dopasowany, optymalny dla naszych potrzeb, sprzęt.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish