Zwiększ wygodę i bezpieczeństwo, blokuj kody śledzenia i mechanizmy tropiące

Dodane przez kair4 - śr., 08/08/2018 - 23:41
Popularne mechanizmy tropiące

Internet to potężne wirtualne narzędzie z którego każdego dnia korzysta ponad połowa ludzi na świecie. Użytkownicy surfują po sieci i odwiedzają witryny, które często stosują różne mechanizmy monitorowania. Większość serwisów korzysta z narzędzi pozwalających śledzić ilości odsłon, czas spędzony na stronie czy zaangażowanie użytkownika.

Technologia monitorowania odwiedzin nie jest szkodliwa, nie zbiera poufnych wrażliwych danych i nie instaluje na urządzeniach szkodliwych kodów. Jedynie daje właścicielowi serwisu ogólny pogląd na statystyki jakie służą do poprawy działania serwisu, a nawet pozytywnie wpływają na dalszy jego rozwój.

Jednak niektóre mechanizmy tropiące potrafią przekazywać informacje o użytkownikach. Dane trafiają do firm korporacyjnych, które zajmują się kampaniami reklamowymi. Na podstawie zebranych informacji z historii przeglądania, wyświetlają banery reklamowe, które internauta widzi odwiedzając jakąś stronę.

Nadmierne umieszczanie kodów śledzących potrafi obciążyć procesor, pamięć RAM, zżera cenny transfer Internetu. Dodatkowo utrudnia przeglądanie witryny, powoduje długie jej ładowanie, co w efekcie może doprowadzić do zawieszenia czy zerwania połączenia.

Popularne mechanizmy tropiące

1. Analityka statystyk odwiedzin - Google Analitycs, Gemius, Stat4, Piwik i inne. Dostarczają administratorom cennych danych takich jak: ilość użytkowników odwiedzających stronę, odsłony, czas odwiedzin, wyszukiwanie w witrynie, lokalizacja, przeglądarki, systemy operacyjne itd.

2. Banery reklam - przeważnie na większości stron znajdziemy reklamy Google AdSense, AdContekst i inne. Ich zadaniem jest wyświetlanie odpowiedniej treści reklamowej, często dopasowanej do wyników wyszukiwań. Banery wyświetlają się w formie tekstowej lub displayowej.

3. Media społecznościowe - Absolutnie nie groźne dla użytkownika, często właściciele witryn umieszczają pod artykułami wtyczki typu AddThis, dzięki którym każdy użytkownik może polubić stronę lub polecić ciekawą treść na Facebooku, Twitterze czy Google Plus.

Jak chronić się przed śledzeniem?

Istnieje kilka sposobów, aby choć trochę ograniczyć i zminimalizować monitorowanie. Żeby skutecznie się bronić, możemy zainstalować odpowiednie oprogramowanie blokujące różne kody tropiące. Dzięki odpowiednim programom staniemy się niewidoczni w sieci jak duchy.

Warto wiedzieć, że anonimowość zwiększa też bezpieczeństwo oraz ochroni przed próbami ataków, włamań czy kradzieży wrażliwych danych. Dodatkowym plusem korzystania z tego typu programów jest szybsze ładowanie stron WWW. Poniżej znajdziesz kilka dobrych darmowych aplikacji, które pomogą bezpiecznie korzystać z zasobów Internetu.

Ghostery jest darmowym pluginem, który działa z każdą popularną przeglądarką (Firefox, Opera, Chrome, Safari, Internet Explorer). Obsługuje wiele języków w tym Polski. Wtyczkę możemy instalować na urządzeniach przenośnych z systemami Android, iOS oraz komputerach PC. Doskonale blokuje większość tropicieli reklam, wtyczki mediów społecznościowych czy kody służące do analityki stron.

Narzędzie działa bezbłędnie i sprawdza się na każdej stronie WWW. Wyświetla zablokowaną ilość oraz rodzaje mechanizmów tropiących. Dzięki Ghostery przeglądanie Internetu stanie się przyjemniejsze, a odwiedzane strony będą ładowały się dużo szybciej co też pozwoli zmniejszyć limit transferu sieci. Ghostery można pobrać z oficjalnej strony.

Adblock Plus działa na podobnej zasadzie jak wyżej opisany Ghostery, ma wbudowany mechanizm blokowania reklam, wtyczek społecznościowych oraz ochronę przed malware. Zadaniem Adblock jest całkowita blokada różnych tropiących banerów reklamowych, które często w nadmiarze widzimy na stronach WWW.

Narzędzie dostępne w formie dodatku do przeglądarek, nie posiada blokady kodu statystyk. Warto wspomnieć, że Adblock cieszy się ogromną popularnością wśród internautów i jest najczęściej instalowaną wtyczką ze wszystkich dostępnych. Co nie bardzo cieszy właścicieli blogów i serwisów internetowych.

Współpracuje z większością najlepszych przeglądarek internetowych m.in: Firefox, Chrome, Opera, IE, Edge, Yandex, Maxhton, Safari, działa na urządzeniach przenośnych opartych o system Android, iOS oraz komputerach PC. Dzięki dodatkowi Adblock Plus ograniczymy do minimum zużycie transferu internetowego, przyspieszymy przeglądanie ulubionych stron oraz zwiększymy bezpieczeństwo.

Plugin po zainstalowaniu automatycznie integruje się z przeglądarką. Odblokować wyświetlanie reklam można ręcznie za pomocą ustawień, klikając na ikonkę znajdującą się na pasku przeglądarki.  Adblock Plus pobierzecie z oficjalnej strony.

Adguard dostępny jest w 14 dniowej darmowej wersji testowej lub płatnej za niewielkie pieniądze. Narzędzie idealnie blokuje wszystkie próby śledzenia, zwiększa ochronę komputera, maskuje dane użytkownika m.in: rodzaj systemu operacyjnego, IP, lokalizacja i wiele innych. Jako jedyny program potrafi zablokować tropicieli na stronach https. Jego największą zaletą jest zwiększenie ochrony przed atakami, włamaniami czy wyłudzeniami wrażliwych danych.

Po zainstalowaniu automatycznie integruje się z przeglądarką internetową i zaczyna monitorować odwiedzane witryny, jeśli odwiedzimy niebezpieczną, natychmiast blokuje dostęp. Dodatkowo posiada zaawansowaną ochronę rodzicielską. Ogranicza dostęp do podejrzanych i niebezpiecznych stron jak warezy czy porno. Program jest łatwy w obsłudze i posiada polską wersję językową. Adguard pobierzecie z oficjalnej strony

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish