118 tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej będzie zasilane energią słońca i wiatru

solarne stacje bazowe

Już w niedługim czasie ma pojawić się 118 tysięcy nowych stacji bazowych dla sieci telefonii komórkowej. Dzięki wdrażaniu ekologicznej technologii, takie stacje zostaną zbudowane w krajach rozwijających się. Będą one jednak zasilane energią słońca i wiatru, by zmniejszyć ich oddziaływanie na środowisko naturalne. Na świecie działa obecnie około 3 milionów stacji bazowych telefonii komórkowej. Operatorzy podkreślają, że będzie ich coraz więcej, gdyż szybki internet bezprzewodowy oraz dynamiczny rozwój telefonii komórkowej w krajach rozwijających się wymagają znacznie bardziej rozbudowanej infrastruktury.

Budowa kolejnych prowadzić jednak będzie do zwiększonego zużycia energii, a przez to większych emisji dwutlenku węgla do atmosfery, który uważany jest za głównego winowajcę ocieplenia klimatu.Organizacje ekologiczne są zdania, że telekomy, zamiast stawiania nowych masztów, powinny redukować ich liczbę. Ponieważ kłóci się to z koncepcją rozwoju sieci, firmy skupione w GSM Association (GSMA) zapowiedziały inne działania, które powinny pozwolić zmniejszyć negatywne skutki oddziaływania stacji na środowisko naturalne.W chwili obecnej zaledwie 2 tysiące stacji zasilanych jest przez odnawialne źródła energii.

GSMA ujawniło plan modernizacji kolejnych 118 tysięcy stacji tak, by do 2012 roku 120 tysięcy z nich zasilanych było przez czystą energię - podaje agencja Reuters.Problem dotkliwy jest zwłaszcza w krajach rozwijających, głównie w Afryce. Stojące na pustkowiach lub na wsiach stacje zasilane są olejem napędowym - każda z nich potrzebuje rocznie około 20 tysięcy litrów paliwa. Nie dość, że nie jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, to jeszcze dodatkowo koszt utrzymania stacji waha się w czasie, gdyż zależy od ceny paliwa.Nokia Siemens Network ma obecnie około 300 stacji zasilanych energią odnawialną, Ericsson z Orange planują z kolei budowę tysiąca przyjaznych środowisku (mają być zasilane energią słoneczną) stacji do końca tego roku.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish