Nadchodzi nowa era elastycznych ekranów zwijanych w rulon

wyswietlacz oled elastyczny

Nowoczesne monitory i telewizory już są niesłychanie cienkie, a będą jeszcze cieńsze, że zaczną przypominać arkusze papieru. Będzie je można zginać, składać, czy zwijać jak zwykłą kartkę. Takie prototypy ekranów nowej generacji już powstały. Nowoczesne matryce jako pierwsze trafią do powszechnego użytku w niedługim czasie. Będą to elastyczne wyświetlacze OLED wykorzystujące organiczne związki, które podłączone do prądu elektrycznego zaczną emitować światło. Ekrany pobierają znacznie mniej energii niż tradycyjne oparte na diodach LED, dając przy tym obraz o świetnym kontraście. Nad elastycznymi wyświetlaczami od kilku lat też pracuje firma Sony. Na tegorocznych targach elektroniki użytkowej CES w Las Vegas zaprezentowała najnowszą wersję elastycznych wyświetlaczy o przekątnej 3 cali. Nie trafią one jednak do sprzedaży, ponieważ technologia wytwarzania i montaż układów elektronicznych, sterujących diodami jest skomplikowany i kosztowny.

Wkrótce może się to jednak zmienić, ponieważ grupa naukowców z Uniwersytetu Sungkyunkwan w Korei opracowała metodę wykonywania elastycznych tranzystorów i elektrod z grafenu. Czyli formy węgla o grubości zaledwie jednego atomu, o czym donosi jeden z ostatnich numerów tygodnika "Nature". Grafenową warstwę przewodzącą prąd, można łatwo nanosić na rozmaite powierzchnie np. plastik. A jej przewodnictwo elektryczne jest lepsze od stosowanych dotychczas obwodów krzemowych.

Szansę na masową produkcję elastycznych ekranów przynosi także technologia opracowana niedawno przez zespół inżynierów z firmy Hewlett Packard i naukowców z Flexible Display Center. Specjalistom udało się nanieść elektroniczne komponenty, takie jak półprzewodniki, na rolki specjalnego plastiku opracowanego przez koncern chemiczny DuPont. Następnie pokryli je warstwą tzw. E-ink czyli elektrycznego atramentu, którego poszczególne cząstki zabarwiają się pod wpływem prądu.

Powstałe w rezultacie elektroforetyczne ekrany mają zaledwie kilka milimetrów grubości i pochłaniają ułamek energii wykorzystywanej przez tradycyjne wyświetlacze LCD. Projekt powstał przy wsparciu amerykańskiej armii, dlatego w pierwszej kolejności z nowych ekranów powstaną mapy dla wojska. Będą rozkładane tak jak tradycyjne, z papieru, jednak ich treść będzie można aktualizować w zależności od tego, gdzie znajdzie się żołnierz i jaki teren będzie chciał obejrzeć.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish