Szkice i Rysunki Leonarda da Vinci

Na rysunkach i szkicach Leonardo da Vinci możemy zaobserwować nie tylko wieki kunszt i dar artystyczny malarza, ale przede wszystkim niesamowity zmysł tworzenia. Naukowcy badając życie włoskiego geniusza, doszli do wniosku, że był on protoplastą wielu maszyn i urządzeń, które znalazły zastosowanie we współczesnym świecie.

W latach średniowiecza prawie wszystkie pomysły Leonarda miały ponadczasowe przesłanie, większość z nich była uznawana za iście szatańskie wytwory ludzkiej wyobraźni i podchodzono do nich z dystansem. Szczególna krytyka pomysłów artysty pojawiała się w kręgach kościelnych.

Leonardo da Vinci był doskonałym obserwatorem, większość swoich pomysłów czerpał z otaczającej go przyrody. Już jako młody chłopiec potrafił godzinami wpatrywać się w niebo i uwieczniać na kartkach papieru ruch skrzydeł ptaków podczas lotu. Zafascynowany pięknem natury z zegarmistrzowską dokładnością przenosił swoje spostrzeżenia na papier. Inspiracją i ciekawość otaczającego go świata, sprawiła, że starał się uwiecznić wszystko co w danej chwili widział. Tak jakby chciał zatrzymać czas na wieki.

Artysta postanowił wyprzedzić epokę i zaczął tworzyć szkice dziwnych jak na tamte czasy machin. Jak się okazało, namalowane przez mistrza projekty, znalazły zastosowanie w armiach współczesnego świata.

Dziś mało kto wie, że Leonardo da Vinci zaprojektował jako pierwszy takie urządzenia jak automatyczna nawijarka do szpul, która powszechnie używana jest w przemyśle kablowym i włókienniczym. Innym również przydatnym urządzeniem jest też maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie.

Konstruktorskie wizje włoskiego artysty są po dziś dzień inspiracją dla większości inżynierów projektantów na całym świecie. Leonardo nigdy nie studiował, ponieważ wywodził się z mało zamożnej grupy społecznej. W owych czasach uczelnie były zarezerwowane dla szlachty i prominentów. Był samoukiem jego prace były często pomijane przez bogate elity, które nie doceniały innowatorskiego geniusza. Mimo braku wykształcenia sławę zdobył po śmierci w czasach współczesnych.

Leonardo Da Vinci urodził się w 1452 we włoskim mieście Anchiano. Wychował niedaleko Vinci, będąc nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci i chłopki Cateriny. W rozumieniu współczesnym nie miał nazwiska „da Vinci”. Jego pełne imię, nadane mu przy narodzinach, to Leonardo di ser Piero da Vinci, czyli Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci. Artysta zmarł 2 maja 1519.

Zobacz oryginalne rysunki i szkice Leonardo da Vinci.

szkice-leonardo-da-vinci-2szkice-leonardo-da-vinci-5szkice-leonardo-da-vinci-4szkice-leonardo-da-vinci-3

szkice-leonardo-da-vinci-6szkice-leonardo-da-vinci-7szkice-leonardo-da-vinci-8szkice-leonardo-da-vinci-9

szkice-leonardo-da-vinci-11szkice-leonardo-da-vinci-12szkice-leonardo-da-vinci-13szkice-leonardo-da-vinci-14

szkice-leonardo-da-vinci-16szkice-leonardo-da-vinci-17szkice-leonardo-da-vinci-18szkice-leonardo-da-vinci-19

szkice-leonardo-da-vinci-21szkice-leonardo-da-vinci-22szkice-leonardo-da-vinci-23szkice-leonardo-da-vinci-24

szkice-leonardo-da-vinci-26szkice-leonardo-da-vinci-27szkice-leonardo-da-vinci-29szkice-leonardo-da-vinci-30

szkice-leonardo-da-vinci-32szkice-leonardo-da-vinci-33szkice-leonardo-da-vinci-34szkice-leonardo-da-vinci-31

szkice-leonardo-da-vinci-37szkice-leonardo-da-vinci-38szkice-leonardo-da-vinci-41szkice-leonardo-da-vinci-25

szkice-leonardo-da-vinci-42szkice-leonardo-da-vinci-43szkice-leonardo-da-vinci-39szkice-leonardo-da-vinci-20

szkice-leonardo-da-vinci-40szkice-leonardo-da-vinci-44szkice-leonardo-da-vinci-35szkice-leonardo-da-vinci-36

szkice-leonardo-da-vinci-15szkice-leonardo-da-vinci-10

Zobacz więcej projektów z maszynami wojennymi Leonarda Da Vinci.

1 Komentarz:

  1. Stwierdzenie ‚w średniowiecznej epoce renesansu’ to kuriozum, autor tekstu powinien zajrzeć do podręcznika ze szkoły podstawowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *