Karbon – Tworzenie grafiki

Karbon służy do tworzenia grafiki wektorowej. Pozwala grafikom na tworzenie skomplikowanych rysunków, nie tracąc przy tym jakości podczas używania powiększenia/pomniejszenia czy skalowania obrazu. Aplikacja umożliwia również naniesienie ostatecznych, kosmetycznych zmian na diagramy stworzone za pomocą Kivio lub wykresy rysowane w KChart. Dzięki Karbon wszystkie projekty graficzne mogą być szybko i łatwo zamienione na wysokiej jakości ilustracje.Co czyni aplikacje do grafiki wektorowej, takie jak Karbon, innymi od aplikacji do grafiki pikselowej, takich jak Krita?W grafice wektorowej – przykład na obrazku powyżej – rysunek jest przechowywany w postaci geometrycznych kształtów (linii, krzywych). Kiedy zmieniamy rozmiar rysunku, obraz jest płynnie skalowany.

Natomiast w grafice opartej na pikselu, rysunek jest przechowywany w postaci punktów (pikseli) ułożonych w kolumnach i wierszach. Kiedy zwiększymy rozmiar obrazu, piksele zostaną rozciągnięte co spowoduje spadek jakości obrazu. Dodatkowo, pliki grafiki pikselowej zajmują więcej miejsca w porównaniu do plików grafiki wektorowej.

Przykład: Karbon jest pożyteczną aplikacją przy tworzeniu kreskówek lub edycji Clip Artów, które często muszą być skalowane by dopasować się do dokumentu czy plakatu. Krita natomiast lepiej sprawdza się na przykład w edycji zdjęć.

Program jest częścią projektu KOfficew systemach Linux, może być instalowany też w Windows.

Strona projektu KOffice

Pobierz pakiet KOffice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *