Nowa stabilna wersja Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

Ubuntu 10.10

Najnowsze wydanie Ubuntu 10.10 po długich pracach nareszcie ujrzało światło dzienne i jest gotowe do pobrania. Dystrybucja oparta jest o kernel 2.6.35 i środowisko graficzne Gnome 2.32. Co ciekawe nowa wersja nie będzie już obsługiwała systemu plików btrfs.

Całkowicie odświeżony interfejs również nie zaskoczy niczym nowym użytkowników, po za kilkoma drobnymi prawie nie zauważalnymi zmianami. Dodano klika ciekawych tapet, zmieniono funkcjonalność wskaźnika głośności dźwięków czy możliwość zmiany domyślnego środowiska graficznego na Unity.

Oprócz tego znajdziemy kilka ciekawych rozwiązań. Dodano obsługę urządzeń wykorzystujących technologię multi touch jak Apple Magic Trackpad.

Posiadacz kart bezprzewodowych z chipsetem BCM4313, BCM43224 czy BCM43225 będą mogli skorzystać z niedawno otwartych sterowników, dostarczonych z pakietem broadcom-sta-common.

Skrócono czas instalacji Ubuntu dzięki zmianom ustawień wyboru stref czasowych i opcji logowania. Oprócz tego podczas instalacji można automatycznie wybrać pakiet ubuntu-restricted-extras, który zawiera wtyczki Adobe Flash oraz kodeki MP3 do odtwarzania muzyki.

Zaktualizowano Centrum Oprogramowania Ubuntu, które oparto o program GDebi. W głównym interfejsie również pojawiła się opcja zakupu płatnych aplikacji.

Z domyślnych programów znajdziemy: 

  1. przeglądarkę grafiki Shotwell.
  2. przeglądarkę internetową Firefox 3.6.
  3. pakiet biurowy OpenOffice, w przyszłych wydaniach zastąpi go LibreOffice.
  4. repozytorium extra z nowymi aplikacje
  5. repozytorium bibliotek VA API odpowiadające za akcelerację sprzętową odtwarzanych filmów i muzyki
  6. biblioteki VDPAU firmy NVIDIA
  7. narzędzie ppa-purge, ułatwiające odinstalowanie niestabilnych aplikacji
  8. usługę telepathy-sunshine komunikatora Empathy dodające obsługę sieci Gadu-Gadu 10.
  9. i wiele innych nowinek

Pobierz najnowsze wydanie Ubuntu 10.10 http://old-releases.ubuntu.com/releases/maverick/

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish