Deutsche Telekom kupuje sieć telefonów Era i Heyah

Jak podaje Niemiecki serwis „Der Spiegel” – Niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom przygotowuje się do ostatecznego przejęcia Polskiej Telefonii Cyfrowej. Polska Telefonia Cyfrowa jest operatorem sieci telefonii komórkowej Era i Heyah.

Deutsche Telekom kupił siec ERA

Według źródeł w niemieckiej spółce, na które powołuje się „Spiegel”, rozmowy z francuskim koncernem Vivendi na temat przejęcia PTC dobiegają końca. „Tym samym dla koncernu (Deutsche Telekom) kończy się ponad dziesięcioletnia prawnicza odyseja” – napisał tygodnik.

Jak dodaje, porozumienie przewiduje, że Telekom zapłaci za resztę udziałów w PTC ponad miliard euro. Zaplanowano zmianę marki polskiej spółki na używaną przez niemiecki koncern markę „T”.”Spiegel” przypomina, że w przeszłości Telekom nabył około 49 proc. udziałów w polskim przedsiębiorstwie.

Druga część firmy trafiła do Vivendi. Jednak ta warta miliardy transakcja stała się przyczyną sporu i rozwiązania szukano przed sądami. Pod koniec grudnia miało dojść do kolejnego spotkania w sądzie, co obecnie okazuje się niepotrzebne.Spór między Deutsche Telekom a Vivendi trwał od 1999 roku, kiedy to polski Elektrim utworzył spółkę z Vivendi i – wbrew woli swojego wspólnika w Polskiej Telefonii Cyfrowej, czyli Deutsche Telekom – wniósł do niej posiadane udziały.

Niemiecki koncern oprotestował przeniesienie akcji. W 2004 r. transakcję zakwestionował trybunał arbitrażowy. Uznał, że Elektrim naruszył umowę wspólników i nakazał spółce przywrócenie poprzedniego stanu. Po ogłoszeniu wyroku Elektrim odsprzedał Deutsche Telekom 48 proc. akcji PTC.

Vivendi zakwestionował przejęcie pakietu 48 proc. akcji PTC najpierw przez Elektrim, a potem przez Deutsche Telekom od Elektrimu. W wyniku tego przejęcia udział Deutsche Telekom w PTC zwiększył się do 97 proc. W sierpniu 2006 roku Vivendi i Vivendi Telecom International (VTI) zgłosiły się do polskiego rządu z prośbą o arbitraż w sporze pomiędzy firmami, na podstawie traktatu z lutego 1989 roku pomiędzy Francją i Polską, który dotyczy wzajemnej ochrony inwestycji.

W styczniu 2008 roku obie firmy złożyły pozew przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Oskarżyły Polskę, że nie chroniła prawnie ich inwestycji – udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, których Vivendi zostało pozbawione. Ich zdaniem Polska naruszyła umowę polsko-francuską umowę z 1989 roku.

DZIENNIK.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *