Hodowla ryb w oczku wodnym

ryby-ozdobne-w-oczku-wodnym
Łatwo jest kupić ryby w sklepie i wpuścić je do oczka wodnego, trzeba jednak pamiętać, że zapewnienie im odpowiednich warunków wcale nie jest takie łatwe, a chodzi nam przecież o to, by zapewnić im jak najbardziej odpowiadające ich potrzebom środowisko – wtedy odwdzięczą się pięknym wyglądem i będą prawdziwą ozdobą naszego stawu ogrodowego.

Przede wszystkim oczko musi być odpowiedniej wielkości, w za małym oczku ryby nie przeżyją długo. Musi także zapewniać rybom jak najwięcej kryjówek naśladujących naturalne (zarośla, kamienie).

Należy także pamiętać, że ryby bardzo zanieczyszczają oczko wodne, które i tak ze względu na niewielkie rozmiary ma nieduże możliwości samooczyszczania, musimy więc koniecznie często czyścić zbiornik z mułu, a jednocześnie zadbać o to, by czyszczenie nie zaburzało zbytnio panujących w oczku warunków, do których ryby są przyzwyczajone.

Wreszcie należy zadbać o to, by ryby mogły żyć w grupach z osobnikami swojego gatunku, podobnie, jak na wolności. Tak samo, jak w przypadku wielu ryb akwariowych, ryby w oczkach wodnych czują się źle, jeśli trzymane są pojedynczo.

Zresztą także w sensie estetycznym grupka kilkunastu podobnych, barwnych rybek robi większe wrażenie i prezentuje się bardziej atrakcyjnie niż kilka zupełnie różnych, nie trzymających się razem ryb. Dlatego, jeśli oczko jest niezbyt duże, najlepiej zdecydować się na tylko jeden gatunek ryb, ale trzymać ich więcej, niż hodować kilka gatunków.

W mniejszych oczkach wodnych konieczne będzie napowietrzanie wody, np. przez zainstalowanie niewielkiej fontanny z pompą lub sztucznego strumyka z zamkniętym obiegiem wody. W pewnym stopniu zapobiega to też masowemu pojawianiu się glonów, które wolą wodę stojącą.

W sprzedaży znajdują się też filtry, których zainstalowanie może się okazać niezbędne, jeśli nie możemy sobie poradzić z mętniejącą, pełną glonów wodą, a piękne barwy ryb przyciągają oko tylko pod warunkiem, że woda jest czysta i przejrzysta.

Hodując ryby w naszym oczku wodnym, należy także szczególną uwagę zwracać na częste usuwanie z oczka wszelkich zanieczyszczeń, np. liści – gnijące resztki mogą spowodować zatrucie ryb i oczywiście zmętnienie wody.

Dodaj komentarz