Jak zaprojektować i wykonać ogród na styl klasyczny

zaplanowanie-ogrodu-klasycznego
Rzucające się w oczy cechy tego stylu to geometryczne kształty, symetria i harmonia poszczególnych części. Poszczególne elementy ogrodu są traktowane „architektonicznie” – rośliny oraz elementy architektoniczne na równi stanowią budulec ogrodu. Styl ten nadaje ogrodowi wrażenie spokoju, zdecydowania i porządku, powiększa też optycznie małe przestrzenie.

Projekt wykonanie i budowa ogrodu na styl klasyczny

Znaczenie elementów architektonicznych i zdobniczych:Odgrywają znaczącą rolę, nadają ogrodowi charakter na równi z roślinami. Często stosowane są zegary słoneczne, wolnostojące rzeźby lub płaskorzeźby, fontanny itp.

Materiały: Elementy ozdobne najczęściej wykonane są z kamienia naturalnego lub z metalu. Pergole i trejaże mogą być metalowe lub drewniane, często oparte na murowanej konstrukcji.

Nawierzchnie: Równie ważne, jak sąsiadujące z nimi trawniki i rabaty. Starannie wykończone kamieniem lub cegłą, ewentualnie żwirem.

Rośliny szczepione i formowane: Stosowane chętnie i w dużej ilości, w postaci żywopłotów różnej wielkości, obwódek rabat, szpalerów oraz rzeźb roślinnych.

Oczko wodne: Chętnie stosowane, o formalnym charakterze (geometryczne kształty, brzegi wymurowane z kamienia lub cegły).

Ogródek skalny: Raczej nie pasuje do tego stylu ogrodu. Można zastosować murki obsadzone roślinnością.

Trawnik: Często stosowany, może stanowić część dominującą lub uzupełnienie. Powinien być starannie i krótko strzyżony, zadbany, bez domieszek gatunków nietrawiastych.

Sad i warzywnik: Oba te elementy można harmonijnie wkomponować w ogród. Szczególnie dobrze wyglądają drzewka owocowe formowane w szpalery, rozpinane na ścianach itp. Warzywnik i ogród ziołowy mogą stanowić integralną część założenia, pod warunkiem, że są utrzymane w geometrycznych formach, podobnie jak reszta ogrodu.

Kolorystyka ogrodu: Najczęściej dominuje zieleń, może być uzupełniona jedną lub dwoma innymi, harmonizującymi ze sobą barwami (np. biel i róż, róż i fiolet). Rzadziej spotyka się zestawienia kontrastowe np. żółć i fiolet.

Gleba: Najłatwiej założyć taki ogród na żyznej lub przynajmniej średnio żyznej glebie. Gleba sucha będzie wymagała wielu zabiegów uzdatniających, a rośliny bardzo starannej pielęgnacji.

Użytkowanie: Bierny wypoczynek w pięknym otoczeniu, czynny wypoczynek przy pracy w ogrodzie. Ten typ ogrodu raczej nie nadaje się do wykorzystanie w celach sportowych, a jako miejsce zabaw dla dzieci w ograniczonym zakresie.

Łatwość założenia i pielęgnacji: Trudny – Na etapie planowania wymaga bardzo starannego rozrysowania wszystkich elementów najdrobniejszych detalach, aby uzyskany efekt był satysfakcjonujący. Następnie należy bardzo dokładnie przenieść rozrysowany projekt w teren, aby zachować geometrię wszystkich elementów. Sadzenie i formowanie wielu małych żywopłotów oraz ewentualne formowanie z nich wzorów jest dość pracochłonne.

Nakład pracy: Duży – jeśli ograniczyć powierzchnię trawników i liczbę strzyżonych roślin – średni. Najwięcej pracy będzie wymagało utrzymanie w nienagannym stanie trawnika (m.in. regularne, cotygodniowe koszenie), kilkukrotne strzyżenie żywopłotów oraz wszystkich formowanych drzew i krzewów.

Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie roślin jednorocznych na kwietnikach i jako wypełnienie rabat, musisz zaplanować czas na ich wysiew, pielęgnację siewek i przesadzanie (kilka razy w sezonie). Drzewa owocowe utrzymywane w formie sznurów, wachlarzy, czy innych sztucznych form wymagają też znacznie większej opieki niż drzewka prowadzone w formie prawie naturalnej.

Powierzchnia: Nadaje się najlepiej do małych i średnich ogrodów. Duże ogrody utrzymane w tym stylu będą prawdopodobnie wymagać zatrudnienia pracownika.

Otoczenie: Świetnie sprawdza się w mieście, nawet w miniaturowym ogródku. Może być także stosowany na przedmieściach. Na wsi – raczej tylko jako otoczenie starych dworów, w innym otoczeniu wygląda sztucznie i obco.

Gatunki, które można potraktować jako podstawę założenia.Gatunki na formowane żywopłoty:

  1. Grab
  2. Laurowiśnia
  3. Bukszpan
  4. Cis (dwa ostatnie nadają się na maleńkie żywopłoty obwódkowe i jako materiał do wzorów z żywopłotów)
  5. Lilie
  6. Funkie
  7. Róże rabatowe
  8. Tulipany

Dodaj komentarz