Wypowiedź Donalda Tuska o Polsce z 1987 r.

Fragmenty wypowiedzi, które pojawiły się w internecie, przypominają wypowiedzi Donalda Tuska z ankiety zamieszczonej w miesięczniku Znak nr 11-12 z roku 1987. Przypominają, bo tak naprawdę stanowią zlepek zdań wyciętych z szerszej całości, dokładnie z pierwszych akapitów tekstu, zbudowanego – by tak rzec – dialektycznie, z tezy i antytezy…”cyt z tygodnika Wprost”.

„Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem – Donald Tusk 1987”

Przeczytaj cały artykuł o Polskości w archiwalnej wypowiedzi Donalda Tuska z Miesięcznika Znak.Dokument jest w PDF

2 Comments:

  1. KILER51 Napisal/a:
    Dziekujemy za dodanie komentarza, Twoj komentarz pojawi sie na stronie po akceptacji przez Moderatora.
    4 marca 2013 at 21:22
    to nie antyteza ,to nie wyrwanie z kontekstu to wybrednie przemyślany osąd ,z zamysłu wyrachowany o Polsce,Tusk nie czuje Polski ,polskości,a widać to w jego rządzeniu Polską od samego początku jego wyrzekania się Polski.Niszczy szkolnictwo (oczywiście nie z własnym sztandarem ale pośrednio poprzez Hall,Szumilas ) drażni go historia,geografia,literatura to wszystko co mówi o Polsce i patryjotyżmie .Stocznie(zamykał,a Niemcy utrzymali i nadal robią wszystko by je utrzymać w biegu ) ,dobra narodowe,lecznictwo,rodzina,dzieci (tak martwi się tylko o swoje ) w każdy jego tchnieniu ,zamyśle są dla Tuska ciężarem w drodze na wyimaginowane szczyty do Brukseli .Chory z nienawiści do Polski do narodu polskiego do ” tej ziemi konkretnej,brudnej zaniedbanej ” sam dalej Polskę spycha w przepaść niebytu poniewierki,śmiechu ,szyderstw w jego ukochanej unii.Ten człowiek nigdy nie powinien zasiadać na fotelu premiera Polski,ba nawet w parlamencie Polskim.

  2. to nie antyteza ,to nie wyrwanie z kontekstu to wybrednie przemyślany osąd ,z zamysłu wyrachowany o Polsce,Tusk nie czuje Polski ,polskości,a widać to w jego rządzeniu Polską od samego początku jego wyrzekania się Polski.Niszczy szkolnictwo (oczywiście nie z własnym sztandarem ale pośrednio poprzez Hall,Szumilas ) drażni go historia,geografia,literatura to wszystko co mówi o Polsce i patryjotyżmie .Stocznie(zamykał,a Niemcy utrzymali i nadal robią wszystko by je utrzymać w biegu ) ,dobra narodowe,lecznictwo,rodzina,dzieci (tak martwi się tylko o swoje ) w każdy jego tchnieniu ,zamyśle są dla Tuska ciężarem w drodze na wyimaginowane szczyty do Brukseli .Chory z nienawiści do Polski do narodu polskiego do ” tej ziemi konkretnej,brudnej zaniedbanej ” sam dalej Polskę spycha w przepaść niebytu poniewierki,śmiechu ,szyderstw w jego ukochanej unii.Ten człowiek nigdy nie powinien zasiadać na fotelu premiera Polski,ba nawet w parlamencie Polskim.

Dodaj komentarz