Polski ambasador Tomasz Turowski kazał zniszczyć w Smoleńsku Rosjanom kamerę operatora TVP

Tomasz Turowski tytularny ambasador Polski w Moskwie jest przez IPN podejrzewany o kłamstwo lustracyjne i współpracę z rosyjskim wywiadem. Miał 10 kwietnia w Smoleńsku wzywać do zatrzymania kamerzysty TVP. Pisze o tym serwis „Nasz Dziennik”. Według gazety, ambasador Turowski kontaktował się w latach 90. z agentem rosyjskiego wywiadu Grigorijem Jakimiszynem – oficerem prowadzącym agenta „Olina”.

10 kwietnia 2010r. Turowski wraz z polskim ambasadorem w Rosji Jerzym Bahrem czekał na lotnisku w Smoleńsku na lądowanie prezydenckiego samolotu. Po katastrofie dyplomaci pobiegli na miejsce tragedii. Rosyjska Federalna Służba Ochrony zatrzymała tam kamerzystę TVP Sławomira Wiśniewskiego. Turowski miał powiedzieć Rosjanom, żeby aresztowali kamerzystę i zniszczyli jego sprzęt.

Tomasz Turowski, jak donosi „Rzeczpospolita” był asem komunistycznego wywiadu. Jego najsłynniejsza akcja wymierzona była w Stolicę Apostolską. Podjął tam bowiem nowicjat w zakonie jezuitów, aby w ten sposób wykradać watykańskie tajemnice. Swoją misję zakończył po 10 latach, gdy nadchodził czas święceń kapłańskich.Kariera w komunistycznym wywiadzie najwidoczniej nie stanowi przeszkody w kontynuowaniu jej w niepodległym i demokratycznym państwie. Turowski bowiem od 1993 roku pokonuje kolejne szczeble w MSZ (dopiero teraz pojawiają się głosy, że zataił informację o służbie w wywiadzie i złożył fałszywe oświadczenie lustracyjne).

To,  co jednak najbardziej jest wstrząsające w artykule „Rzeczpospolitej” to „dziwna” aktywność Turowskiego w Smoleńsku (był tam, gdy doszło do katastrofy tupolewa z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie).

„Nasz Dziennik” pisze też, że po katastrofie Turowski przekazał jednemu z urzędników rosyjskiego MSZ błędną informację, że trzy osoby przeżyły i zostały przewiezione do szpitala. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował, że Turowski za kilka tygodni wraca do Polski i do czasu wyjaśnienia sprawy lustracyjnej będzie w dyspozycji resortu.

http://www.fakt.pl/Komunistyczny-superszpieg-w-Smolensku-Co-tam-robil-,artykuly,90818,1.html

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101220&typ=po&id=po01.txt

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/283579,Co-Tomasz-Turowski-robil-w-Smolensku

Dodaj komentarz