Walory smakowe Miodu i właściwości lecznicze zwalczające choroby

zdrowie z miodu pszczelego
Mód wytwarzany jest przez pracowite pszczoły, ten złoty nektar znany od czasów starożytnych i docenili jego wartość wielcy faraonowie. Znaleziony w piramidach nawet po kilku tysiącach lat leżakowania zachował swoją wartość. Podgrzany ciągle nadawał się do spożycia. Dlatego od wieków miód jest bardzo ceniony wśród ludzi ponieważ nie psuje się i posiada ogromne walory kulinarne i zdrowotne.

Zaliczamy do nich:

– Propolis, miód nektarowy, pierzgę – produkty zebrane i przetworzone przez pszczołę

– Pyłek kwiatowy – produkt zebrany przez pszczoły

– Mleczko pszczele, jad pszczeli, wosk – produkty wydzielane przez pszczołę

Głównymi składnikami miodu są:

Glukoza (cukier gronowy) oraz fruktoza (cukier owocowy), sacharoza, enzymy, składniki mineralne, związki azotowe, kwasy organiczne, inhibina (substancja lecznicza hamująca rozwój pleśniaków, drożdży, niektórych bakterii), olejki eteryczne, barwniki i w niewielkich ilościach witaminy, pierwiastki takie jak: sól, potas, wapń, żelazo, magnez, srebro, bar, chrom, wanad, wolfram, kobalt, molibden i inne.

Najważniejszą wartością produktów pszczelich jest ich oddziaływanie biotyczne na cały organizm. Pod pojęciem biotyczne rozumiemy wszelkiego rodzaju oddziaływanie biologiczne. Poza tym posiadają właściwości odżywcze. Produkty pszczele wykorzystuje się zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu chorób.

Miód pszczeli – jest wytwarzany z nektaru i spadzi. Najbardziej znaną właściwością, oprócz wartości odżywczej, jest jego działanie bakteriostatyczne. Miód ma wpływ na metabolizm komórkowy i układowy, ma działanie detoksykujące, czyli neutralizujące niektóre toksyny. Wpływa również na układ immunologiczny człowieka zwiększając odporność jego organizmu. Podkreśla się jego oddziaływanie przeciwbakteryjne. Ma duże znaczenie w profilaktyce ekologicznej-chroni organizm człowieka przed zgubnym działaniem toksyn pochodzących z zanieczyszczeń chemicznych środowiska.

Poza tym zmniejsza działanie toksyczne alkoholu, nikotyny, kawy, herbaty. Miód w swojej podstawowej postaci jest doskonałym środkiem odżywczym zapewniającym dowóz odpowiednich ilości biopierwiastków. Polecam wszystkim picie codziennie rano na czczo szklanki wody z łyżką miodu i octu jabłkowego jako znakomitego środka ułatwiającego wypróżnianie (ten odżywczy napój należy przygotować poprzedniego wieczoru aby przez noc uaktywniły się enzymy zawarte w miodzie). To nie tylko świetny środek przeciw zaparciom, ale również wspaniały napój na zdrowe rozpoczęcie dnia. Spróbuj wprowadzić nawyk codziennego picia z rana tak przygotowanej szklaneczki a już wkrótce poczujesz wspaniałe tego efekty! W sprzedaży jest wiele gatunków miodu, które można sobie dobrać w zależności od schorzenia, które nam dokucza.

Rodzaje miodów :

1.Miód rzepakowy – pomaga na serce i układ krążenia

2.Miód akacjowy – pomaga szczególnie przy kłopotach żołądkowych. Dwie łyżki rozcieńczone wieczorem w szklance letniej wody i wypijane rano na czczo regulują trawienie i pomagają zwłaszcza przy zaparciach.

3.Miód wielokwiatowy – najczęściej spotykany w sklepach. Dwie, trzy łyżeczki dziennie zjadane systematycznie w czasie miesięcy zimowych pomagają organizmowi łatwiej znosić potem wiosenne alergie.

4.Miód lipowy – działa rozgrzewająco i kojąco przy schorzeniach oskrzeli, zatok, kaszlu i przeziębieniu. Jest skuteczny zwłaszcza w stanach osłabienia (podobnie jak miód malinowy). Ma także własności uspakajające.

5.Miód gryczany – jest bogaty w cukry proste enzymy kwasy organiczne, mikroelementy i olejki eteryczne. Działa odtruwająco i uodparniająco. Leczy między innymi nieżyty górnych dróg oddechowych.

6.Miód spadziowy – najbogatszy w składniki zalecane przy schorzeniach układu krążenia i kłopotach z sercem. Leczy nieżyty górnych dróg oddechowych i gardła. Napój z tego miodu, wody i soku z cytryny jest zalecany w stanach silnego wyczerpania fizycznego i w okresach stresu.

Dodaj komentarz