Żywopłoty – gatunki, rodzaje i pielęgnacja

rodzaje-żywopłotów
Żywopłoty są niezwykle uniwersalne i mogą pełnić wiele różnych funkcji, dla tego podzieliliśmy je na różne rodzaje . U nas najpopularniejsze są żywopłoty będące żywym murem na granicy posesji, uzupełniającym lub zastępującym ogrodzenie, i stąd są często uważane za nieciekawe.

Nic bardziej błędnego ! Wysokie żywopłoty mogą dzielić ogród na mniejsze wnętrza, „budować” altany i miejsca wypoczynku, odgradzać mniej atrakcyjne wizualnie fragmenty posesji. Niskie żywopłoty mogą być obwódkami rabat. Mogą też, formowane w dekoracyjne arabeski i wzory geometryczne, same w sobie stanowić ich podstawę – jak w niektórych ogrodach historycznych. Niskie żywopłoty mogą optycznie dzielić ogród na części funkcjonalne, bez ograniczania widoczności.

Kwitnące, nieformowane żywopłoty dają wspaniały efekt estetyczny, nie wymagając przy tym wielu zabiegów. Żywopłoty z roślin zimozielonych tworzą zielone tło w ogrodzie przez cały rok, także zimą, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu także o tej porze roku. Poza tym, żywopłoty są znakomitym schronieniem dla wielu gatunków drobnych ptaków, które mogą w nich budować gniazda i nie niepokojone wychowywać potomstwo.

Ogólnie żywopłoty można podzielić w zależności od tworzących je gatunków na zrzucające liście, oraz zimozielone oraz na formowane i nieformowane.

Jaki żywopłot wybrać?

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na odgrodzeniu się od ulicy czy sąsiadów, musisz wybrać wysoki żywopłot. Formowany jest bardziej zwarty i gęsty, więc zapewnia lepszą ochronę, zajmuje też mniej miejsca, co jest ważne zwłaszcza w małych ogrodach.
W ogrodzie w stylu klasycznym z pewnością właściwe będą niskie i wysokie żywopłoty formowane, często z roślin zimozielonych. Na działkach rekreacyjnych, w bardzo dużych ogrodach oraz wtedy, gdy zależy Ci, by ogród wymagał jak najmniej pracy – dobrze sprawdzi się żywopłot nieformowany. Może być utworzony z wysokich krzewów i jednocześnie osłaniać ogród od ulicy, może to też być niewysoki żywopłot stanowiący przede wszystkim barwny akcent w ogrodowym wnętrzu. Trzeba pamiętać, że żywopłot nieformowany zajmuje znacznie więcej miejsca niż formowany (tyle, ile wynosi szerokość normalnie rosnących krzewów, z których jest utworzony).

Trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w ogrodzie. Bardzo atrakcyjne żywopłoty zimozielone niestety mają też wadę – są znacznie bardziej wymagające, jeśli chodzi o żyzność gleby i jej wilgotność, mniej odporne na zanieczyszczenie powietrza, a także bardzie wrażliwe na zimno. Nie nadają się do stosowania jako osłona od mroźnych wiatrów, ponieważ wtedy przemarzną.

Jakie gatunki wybrać?

Na niskie, np. obwódkowe żywopłoty zimozielone nadają się:

Bukszpan
Niskie i zwarte odmiany zimozielonych berberysów
Mahonia
Cis
Średniej wysokości i wysokie żywopłoty zimozielone można utworzyć z następujących gatunków:

Cis
Żywotnik zachodni
Laurowiśnia wschodnia
Zimozielone berberysy
Ostrokrzew
Zimozielone gatunki irg
Ognik
Na średnie i wysokie żywopłoty zrzucające liście na zimę nadają się m.in.:

Ligustr pospolity
Berberysy – liczne gatunki
Porzeczka złota
Pęcherznica kalinolistna
Forsycja
Tawuły
Grab pospolity (nadaje się też na bardzo wysokie szpalery)
Wysokie, nieformowane kwitnące żywopłoty można stworzyć z następujących gatunków:

Forsycja
Jaśminowiec
Żylistek
Śnieguliczka
Porzeczka złota i krwista
Kalina
Dereń biały
Tawuły (większość gatunków)
Bez lilak
Na niskie (do 1m) kwitnące żywopłoty nieformowane nadają się:

Pięciornik
Forsycja ‘Maluch’
Niskie i zwarte odmiany berberysów
Niskie odmiany tawuł np. tawuła japońska ‘Little Princess’
Nieformowane żywopłoty iglaste można utworzyć z gatunków jak:

Żywotnik zachodni i wschodni
Cyprysiki
Kolumnowe odmiany jałowców, np. jałowiec wirginijski ‘Skyrocket’, jałowiec pospolity ‘Suecica’

Jak przygotować miejsce pod żywopłot?

Przede wszystkim należy glebę głęboko przekopać i bardzo starannie odchwaścić (pamiętając, że ewentualnie pozostawione chwasty po posadzeniu krzewów będą praktycznie nie do usunięcia). Dobrym pomysłem jest wstrzymanie się od sadzenia przez następne dwa-trzy tygodnie, aby dać czas wszystkim pozostawionym chwastom na ponowny rozwój i ponownie je usunąć. Gleba pod żywopłot musi być bardzo starannie przygotowana i dobrze nawieziona nawozem organicznym. Zbyt ciężka, gliniastą glebę dobrze jest rozluźnić piaskiem, natomiast do piaszczystej dodać nieco gliny, aby polepszyć jej zdolność zatrzymywania wody. Jeśli nie mamy dostępu do gliny, można pod krzewy dodać nieco torfu. Przed samym sadzeniem należy wykopać rów w linii, w której zostaną umieszczone krzewy – jest to mniej pracochłonne niż kopanie oddzielnego dołka dla każdej rośliny. Jeśli zależy nam na bardzo gęstym, solidnym żywopłocie, można posadzić krzewy w dwóch rzędach na tzw. „mijankę”.

Krzewy liściaste zrzucające liście można sadzić w dwóch terminach : od końca września do października albo w marcu i kwietniu. Dla krzewów liściastych oraz zimozielonych najlepszym terminem jest wrzesień. Jeśli korzystamy z roślin w pojemnikach, teoretycznie możemy zakładać żywopłot przez cały rok, jednak w podanych terminach rośliny będą miały znacznie lepsze warunki na starcie niż w czasie letniej suszy i upałów.

Przy sadzeniu należy zadbać, by nie podwijać korzeni, lecz rozłożyć je swobodnie wokół rośliny, korzenie połamane i uszkodzone należy obciąć. Krzewy zakupione z gołym korzeniem dobrze jest na kilka godzin umieścić w wiadrze z wodą, nie można dopuścić do przeschnięcia korzeni przed i w trakcie sadzenia. Jeśli sadzimy żywopłot wiosną – należy od razu przyciąć krzewy; jeśli jesienią – usunąć jedynie uszkodzone, połamane gałązki. Iglaki nie wymagają przycinania. Po posadzeniu krzewów glebę wokół nich starannie ugniatamy, a wzdłuż całego żywopłotu, po obu jego stronach formujemy rowki – zapewnią one zbieranie się wody w miejscu dostępnym dla korzeni podczas deszczów i przy podlewaniu. Żywopłot będzie wymagał obfitego podlania natychmiast po posadzeniu oraz przez kilka następnych dni. Następnie, gdy ziemia osiądzie, pas ziemi pod żywopłotem ściółkujemy korą. Można też zastosować przekompostowane liście.

Jak przyciąć po posadzeniu?

Krzewy iglaste pozostawiamy w stanie naturalnym, natomiast krzewy liściaste przeznaczone na formowany żywopłot należy przyciąć wiosną na wysokość ok. 20 – 25 cm, niezależnie od tego, jak duże są krzewy (z tego powodu nie ma sensu kupowanie większych i droższych krzewów, najlepiej kupić małe i młode, które także lepiej się przyjmują). Jeśli sadzimy żywopłot wiosną, pierwsze cięcie powinno przypaść zaraz po sadzeniu.

Pozwalamy krzewom rozrastać się przez następny rok, następnej wiosny ponownie mocno przycinamy (tak, aby pozostawić około 20 cm młodych przyrostów). W ten sposób należy postępować przez kilka następnych lat, tnąc krzewy mniej więcej trzy razy w sezonie. Dość mocne cięcie, zwłaszcza na początku jest warunkiem dobrego zagęszczenia się krzewów i uzyskania zwartej, jednolitej ściany zieleni. Nie należy ulegać pokusie otrzymania „gotowego” żywopłotu w rok czy dwa przez zaniechanie cięcia, dopóki krzewy nie osiągną pożądanej wysokości – takie postępowanie powoduje nieładny, miotlasty pokrój krzewów, w żywopłocie powstają dziury, których nie da się załatać, a jego dolne partie nigdy się nie wypełnią.

Jak ciąć w późniejszym czasie?

Gdy żywopłot zaczyna zbliżać się do zakładanej wysokości, co roku zostawiamy już tylko 2-3 cm nowych przyrostów, aby spowodować dalsze zagęszczanie się krzewów. Cięcie przeprowadzamy kilka razy w roku. Pierwsze cięcie, porządkujące żywopłot po zimie i pobudzające krzewy do wydawania nowych pędów wykonujemy po ustąpieniu mrozów, w końcu marca lub na początku kwietnia (w przypadku wrażliwych na mróz roślin zimozielonych lepiej poczekać aż do połowy maja). Następne cięcia przeprowadzamy w miarę pojawiania się nowych przyrostów, najczęściej mniej więcej co miesiąc. Ostatnie cięcie powinno przypadać w drugiej połowie lipca, kiedy krzewy kończą wzrost, wchodzą w okres spoczynku i zaczynają przygotowywać się do zimy.

Pielęgnacja żywopłotu

Trzeba pamiętać, że żywopłoty to duża grupa krzewów, rosnących bardzo blisko siebie na ograniczonej przestrzeni, konkurujących o wodę i światło – a w dodatku zmuszana do intensywnego wzrostu przez ciągłe cięcie młodych przyrostów. Z tego powodu potrzeby pokarmowe roślin w żywopłocie są duże i konieczne jest regularne zasilanie. Tuż po posadzeniu nie powinno się stosować nawozów sztucznych, ponieważ chcemy, aby korzenie jak najszybciej się rozrosły w poszukiwaniu składników pokarmowych w głębszych partiach gleby. Żywopłoty sadzone jesienią pierwszy raz nawozi się wiosną, gdy zaczną się rozwijać liście; żywopłoty posadzone wiosną powinny być pierwszy raz nawiezione po około dwóch miesiącach. Następne nawożenie będziemy przeprowadzać co trzy lub cztery tygodnie, powtarzając je aż do połowy sierpnia. W pierwszym i drugim roku, gdy krzewy są jeszcze małe, stosujemy połowę dawki nawozu podanej na opakowaniu, w następnych latach już pełną dawkę. Żywopłoty nieformowane mają nieco mniejsze wymagania nawozowe i mogą być zasilane nieco rzadziej, co 4 do 6 tygodni.

Ważne jest także nawadnianie, szczególnie, jeśli gleba w ogrodzie jest sucha. Szczególnie wrażliwe na brak wody są liściaste krzewy zimozielone oraz krzewy iglaste. Jednak podlewanie żywopłotu codziennie niewielką ilością wody jest błędem – korzenie wówczas rozrastają się jedynie w płytkiej warstwie tuż pod powierzchnią gleby i rośliny są jeszcze bardziej wrażliwe na suszę niż wcześniej. Właściwe podlewanie powinno odbywać się co kilka dni, np. co tydzień, ale za to powinno być bardzo obfite. Podlewanie powinno trwać tak długo, aż przygotowane wcześniej rowki wzdłuż żywopłotu całkowicie wypełnią się wodą, która przynajmniej przez chwilę będzie w nich stała, zanim wsiąknie, czyli w praktyce przez minimum godzinę. Można też zastosować węże kroplujące i przykryć je ściółką.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Do założenia żywopłotu będą nam potrzebne – szpadel i widły amerykańskie, grabie, konewka lub wąż ogrodniczy, sekator do przycięcia krzewów. Do rozrzucania kompostu przydadzą się też zwykłe widły. Do późniejszej pielęgnacji przede wszystkim potrzebny będzie sekator oraz nożyce do żywopłotu. Przy dużych żywopłotach warto rozważyć zakup nożyc z napędem elektrycznym, które znacząco skrócą pracę przy przycinaniu krzewów. Do zwalczania chorób grzybowych i szkodników, które często atakują żywopłoty przyda się także opryskiwacz. System nawadniający w postaci linii kroplującej umieszczonej wzdłuż żywopłotu uprości podlewanie.

Koniecznie zwróć uwagę, że narzędzia do cięcia były zawsze ostre i niezardzewiałe – inaczej szarpią i rozrywają gałązki zamiast jest równo ciąć, co przedłuża zasklepianie powierzchni rany, naraża na wnikanie grzybów chorobotwórczych i powoduje zasychanie końców pędów – czyli odbija się także na estetyce żywopłotu.

Dodaj komentarz